Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Eliminacje Euro 2020. Izrael - Polska. "Izraelczycy to mistrzowie świata w zabezpieczaniu imprez"

- W tamtym rejonie coś takiego jak zawieszenie broni nie istnieje - mówi Andrzej Kruczyński, były oficer GROM. Jego słowa potwierdziły sobotnie plotki o możliwym ataku rakietowym podczas meczu. Ostatecznie informacja okazała się fake newsem.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
atak rakietowy w Strefie Gazy Getty Images / Na zdjęciu: atak rakietowy w Strefie Gazy

W środę Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, że kadra poleci do Izraela na mecz eliminacji do Euro 2020, który w sobotę odbędzie się w Jerozolimie (godz. 20:45).

A wylot stał pod znakiem zapytania - wszystko przez napiętą sytuację w Strefie Gazy. Przypomnijmy, że od wtorku trwała wymiana ognia między Izraelem a bojownikami Islamskiego Dżihadu (więcej TUTAJ).

 - Dostaliśmy od każdej strony - Ministerstwa Spraw Zagranicznych, UEFA i Izraelskiej Federacji Piłkarskiej - zapewnienie, że wszystko będzie w porządku - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020. Izrael - Polska: Piątek bez swoich rewolwerów. "To nie był dobry moment na wypuszczenie takiego komunikatu"

- Myślę, że na ten moment wszyscy możemy być spokojni o bezpieczeństwo na miejscu. Ale zachowujemy pełną czujność - dodał (więcej TUTAJ).

Wprawdzie w czwartkowy wieczór ogłoszono zawieszenie broni, jednak już kilkanaście godzin później pojawiły się informacje o kolejnych atakach rakietowych w Strefie Gazy. - W tamtym rejonie świata coś takiego jak zawieszenie broni nie istnieje - tłumaczy nam podpułkownik Andrzej Kruczyński, były oficer jednostki GROM, wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego w Warszawie.

Gotowi na zagrożenie

Ekspert ds. bezpieczeństwa przekonuje jednak, że Izraelczycy mają ogromne doświadczenie w takich sytuacjach i jeśli pozwolono reprezentacji Polski na przylot do kraju, to piłkarze i sztab Biało-Czerwonych będą tam bezpieczni.

- Izraelskie służby są w tej materii mistrzami świata. Jeśli zapewnili, że nie ma ryzyka, to widocznie nie ma, choć oczywiście nigdy w takich sytuacjach nie można mówić o stuprocentowym braku zagrożenia - zapewnia.

Były oficer GROM-u z dużym uznaniem wypowiada się o izraelskich służbach, które mieli pomagać także podczas Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

- Nie jest to żadną tajemnicą, że Izrael pomagał nam podczas mistrzostw Europy. Wspierał nas sprzętowo, ich techniczne rozwiązania są na najwyższym poziomie. Na pewno są jednymi z najlepszych na świecie w swoim fachu.

Według ppłk. Kruczyńskiego nie oznacza to jednak, że piłkarze nie powinni zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Według niego od lat jest to zaniedbywane.

- Cała ekipa powinna być przygotowana na zagrożenie. Rozmawiamy o tym od lat, żeby szkolić zawodników. Żeby wiedzieli, co robić w sytuacji zagrożenia, z jakiego wyjścia ewakuacyjnego korzystać, jak się zachować, co robić w pierwszej kolejności - mówi nam Kruczyński. - To nie ma polegać na straszeniu i pogadance z oficerem GROM-u tylko na konkretnej, choćby minimalnej, nauce. Niestety zazwyczaj odpowiedź jest taka, że piłkarze powinni być głowami tylko na boisku.

Ppłk. Kruczyński dodaje, że dzisiaj, gdy sportowcy są osobami podróżującymi po świecie przez większą część roku, wszyscy - nie tylko piłkarze - powinni być przeszkoleni z zachowania w sytuacji zagrożenia. - Przecież do aktów terroru dochodzi coraz częściej na całym świecie. Na dodatek często podczas imprez masowych, a te są udziałem sportowców.

Służby mają na oku kibica

Były oficer GROM-u jest przekonany, że służby, także nasze, zadbają o bezpieczeństwo kibiców. - Ukryci agenci, tzw. spottersi, jeżdżą z naszymi kibicami, kontaktują się z tamtejszą policją, jest ścisła współpraca. Wiadomo, że także na meczach reprezentacji może dojść do zagrożenia.

Podpułkownik Andrzej Kruczyński służył w GROM-ie kilkanaście lat. Dowodził m.in. operacją zdobycia strategicznej dla USA platformy naftowej w porcie Umm Kasr. Po przejściu na emeryturę był szefem struktury odpowiadającej za bezpieczeństwo Stadionu Narodowego podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jego zadaniem było m.in. przygotowanie i wyszkolenie osób biorących udział w zabezpieczaniu meczów.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
 • Eljot Nes Zgłoś komentarz
  Ze znakiem zapytania to można o wszystkim i zawsze. I to jest stosowane na WP przez podobno dziennikarzy. Odrobinę uczciwości proszę.
  • Magda Copierogizjadla Zgłoś komentarz
   Israel nie lezy w Europie, wiec o co tu chodzi?
   • Tomasz Kowalski Zgłoś komentarz
    Zamykając wszystkim buzię, to w Izraelu akty terroru takie czy inne są codziennością, czystki etniczne przy granicach, próby odbjjania i podbijania osiedli, to norma a jakoś każdy
    Czytaj całość
    jeździ do ziemi świętej, złota kopuła to najbardziej zapalne miejsce na ziemi. Izrael to państwo powstałe z ziem Palestyny i tam walka będzie trwać i trwać... Ale nie róbcie z tego jakiegoś szału bo taki ostrzał rakietowy u nich to nic co by się nie zdarzyło. Gdyby doszło do wojny totalnej to ja rozumiem ale nie dojdzie bo dlatego wala do nich zza granicy bo wiedzą że bezpośredni atak nie ma sensu bo realnie by to przegrali z Izraelem. To próba zwrócenia uwagi mediów, próby walki o wolność Palestyńczyków ale do niczego więcej dojść tam nie może
    • Andrzej.Ł. Zgłoś komentarz
     rakiety na klatę przyjmą ? ech..
     • Piotr Drapala Zgłoś komentarz
      W każdym innym kraju mecz był by już odwołany, ale nie w Izraelu..
      • Piotr Witkowsky Zgłoś komentarz
       Czy ja dobrze czytam to są eliminacje Euro? Ktoś z organizatorów unikał szerokim łukiem lekcji geografii i pewnie dlatego nie wie gdzie leży Europa a gdzie Azja... .
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×