PKO Ekstraklasa. Lech - Piast. Niemrawy mistrz Polski pokonany w Poznaniu

Udanie rundę rewanżową rozpoczął Lech. Poznaniacy na własnym stadionie pokonali mistrzów Polski 3:0. Dwa gole gospodarze zdobywali po błędach Piotra Malarczyka.

Michał Piegza
Karlo Muhar i Sebastian Milewski PAP / Bartosz Jankowski / Na zdjęciu: Karlo Muhar i Sebastian Milewski
Po przeciętnej pierwszej części fazy zasadniczej w rundę rewanżową Lech Poznań wchodził z nadzieją w szybkie odrobienie strat do czołówki PKO Ekstraklasy. Na początek rywal z najwyższej półki w Polsce - mistrz kraju Piast.

Gliwiczanie systematycznie punktują, a po przerwach na mecze reprezentacji najczęściej prezentowali wysoką formę. Tym razem było inaczej. Piątkową potyczkę dobrze zaczął Lech. Gospodarze byli aktywniejsi w ofensywie. W 4. minucie głową uderzał Karlo Muhar, wprost w Frantiska Placha. Gliwiczanie czekali na swoją szansę i mogli się jej doczekać w 13. minucie. Po fatalnym zagraniu Muhara piłka dotarła w polu karnym do Piotra Parzyszka, ten natychmiast uderzył, ale trafił w Mickey van der Harta. Snajper kolejną okazję miał dziewięć minut później, jednak w polu karnym nie zdołał dojść do futbolówki.

W kolejnych minutach więcej z gry mieli gospodarze, ale nie przekładało się to na okazje bramkowe. Na przerwę Kolejorz jednak schodził prowadząc. W doliczonym czasie premierowej odsłony po dograniu w pole karne Piotr Malarczyk kopnął Pedro Tibę, który momentalnie padł na murawę. Szymon Marciniak nie miał wątpliwości i wskazał na "wapno". Christian Gytkjaer pewnie wykorzystał rzut karny.

Po zmianie stron Piast chciał zaatakować. Goście szybko otrzymali drugi cios. W 56. minucie z lewej strony sporo miejsca do dośrodkowania miał Wołodymyr Kostewycz. Do dogranej na piąty metr piłki doszedł Gytkjaer, który uprzedził niemrawego Malarczyka i głową wpakował futbolówkę do siatki.

Przegrywając dwoma golami Piast niewiele potrafił zdziałać. Gliwiczanie nie potrafili zagrozić Lechowi. To gospodarze mogli podwyższyć wynik. Na strzał z pola karnego nie zdecydował się jednak w 64. minucie Kamil Jóźwiak.

W 2. połowie gra toczyła się głównie w środku pola. Piast okazję na złapanie kontaktu bramkowego miał w 72. minucie. Z rzutu wolnego uderzył Mikkel Kirkeskov, wprost w dobrze ustawionego w bramce Holendra.

W końcówce poznaniacy kontrolowali przebieg spotkania. Piast nie był w stanie zagrozić gospodarzom. Dopiero w doliczonym czasie z pola karnego, z ostrego kąta niecelnie uderzył Bartosz Rymaniak. Chwilę później Lech ustalił wynik gry. Tiba pięknie zagrał w pole karne do Joao Amarala, a ten w sytuacji sam na sam pokonał Placha.

Dzięki trzem punktom zespół prowadzony przez Dariusza Żurawia znalazł się w górnej części tabeli. Z kolei Piast po 16. kolejce może zostać strącony z ligowego podium.

Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0 (1:0)
1:0 - Christian Gytkjaer (k.) 45+1'
2:0 - Christian Gytkjaer 56'
3:0 - Joao Amaral 90+1'

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Robert Gumny - (66' Tomasz Dejewski), Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wołodymyr Kostewycz - Kamil Jóźwiak (81' Tymoteusz Klupś), Karlo Muhar, Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz (73' Joao Amaral) - Darko Jevtić - Christian Gytkjaer.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Piotr Malarczyk, Mikkel Kirkeskov - Marcin Pietrowski, Patryk Sokołowski - Sebastian Milewski (78' Martin Konczkowski), Jorge Felix, Gerard Badia (54' Patryk Tuszyński) - Piotr Parzyszek (62' Dominik Steczyk).

Żółte kartki: Gumny, Amaral (Lech) oraz Sokołowski, Rymaniak, Kirkeskov (Piast).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Lech Poznań rundę jesienną zakończy w pierwszej szóstce PKO Ekstraklasy?