Premier League. Arsenal - Chelsea. Zabójcza końcówka gości. Od 1:0 do 1:2

Do 83. minuty Arsenal prowadził w derbowym meczu z Chelsea 1:0. Wówczas tragiczny w skutkach błąd popełnił Bernd Leno. Cztery minuty później goście zdobyli zwycięskiego gola.

Michał Piegza
Cesar Azpilicueta (z lewej) oraz Matteo Guendouzi (z prawej) PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Cesar Azpilicueta (z lewej) oraz Matteo Guendouzi (z prawej)
Na półmetku sezonu Arsenal miał dość duże straty do pierwszej ósemki Premier League. Po zmianie trenera Kanonierzy mieli zamiar zacząć odrabiać straty.

Derbową potyczkę lepiej zaczęli gospodarze. Arsenal atakował, Kanonierzy chcieli szybko objąć prowadzenie. Sztuka udała im się już w 13. minucie. Po dograniu z rzutu rożnego Mesuta Oezila piłkę zgrał Calum Chambers, a głową do bramki z pięciu metrów wbił ją Pierre-Emerick Aubameyang.

Asystent przy golu kilka minut później opuścił boisko. Uraz kolana wyglądał groźnie.

Prowadząc miejscowi wciąż mieli więcej z gry, jednak wybrańcy Mikela Artety nie potrafili wykreować sobie kolejnej bramkowej szansy. Miała ją kilka minut przed przerwą Chelsea, kiedy z dośrodkowania Fikayo Tomoriego wyszedł strzał. Bernd Leno błędu nie popełnił.

Po zmianie stron w końcu zaatakowała Chelsea. W 48. minucie po strzale sprzed pola karnego tor lotu piłki zdołał zmienić jeszcze Antonio Ruediger, ale futbolówka minęła cel.

Chelsea nie był w stanie poważniej zagrozić Leno. Mecz się wyrównał, na boisku niewiele się działo. Po godzinie gry piłkarze musieli czekać przez kilka minut aż sztaby medyczne zatamują krwawienie skóry na głowach Shkodrana Mustafiego i Ruedigera.

W 76. minucie za dwie żółte kartki z boiska powinien wylecieć Jorginho. Sędzia jednak nie zdecydował się na pokazanie czerwonej kartki Brazylijczykowi. Ukarał za to protestującego Alexandre Lacazette'a. Chwilę później spokój gospodarzom mógł zapewnić Joe Willock, który uderzył z pola karnego tuż obok słupka.

Siedem minut przed końcem meczu Chelsea doprowadziła do remisu. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego tragicznie w bramce zachował się Leno. Niemiec wyszedł do piłki, ale jej nie sięgnął. Futbolówka spadła pod nogi Jorginho, a ten bez problemów z bliska wpakował piłkę do siatki.

Po stracie gola starał się zaatakować Arsenal. Gospodarze nadziali się na zabójczą kontrę Chelsea. W 87. minucie Abraham podał do Williana, ten w polu karnym odegrał piłkę napastnikowi, który między nogami Leno wbił futbolówkę do bramki.

Sędzia do 2. połowy doliczył siedem minut. Arsenal w dodatkowym czasie wykreował sobie jedną szansę na wyrównanie. W 94. minucie strzał Lucas Torreiry był jednak niecelny.

Po derbowej porażce straty Arsenalu do 4. w Premier League Chelsea wynoszą już jedenaście punktów.

Arsenal FC - Chelsea FC 1:2 (1:0)
1:0 - Pierre-Emerick Aubameyang 13'
1:1 - Jorginho 83'
1:2 - Tammy Abraham 87'

Arsenal FC: Bernd Leno - Ainsley Maitland-Niles, Calum Chambers (23' Shkodran Mustafi), David Luiz, Bukayo Saka - Matteo Guendouzi, Lucas Torreira - Reiss Nelson (86' Nicolas Pepe), Mesut Oezil (76' Joe Willock), Pierre-Emerick Aubameyang - Alexandre Lacazette.

Chelsea FC: Kepa Arrizabalaga - Antonio Ruediger, Kurt Zouma, Fikayo Tomori (59' Tariq Lamptey) - Cesar Azpilicueta, N'Golo Kante, Mateo Kovacić (70' Callum Hudson-Odoi), Emerson Palmieri (34' Jorginho) - Willian, Mason Mount - Tammy Abraham.

Żółte kartki: Guendouzi, Luiz, Lacazette, Maitland-Niles (Arsenal) oraz Mount, Kante, Ruediger, Jorginho, Torreira (Chelsea).

Sędzia: Craig Pawson.

Chelsea zakończy sezon na ligowym podium?