Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Gigantyczna kara dla Cyfrowego Polsatu. Chodzi o blokowanie transmisji z Euro 2016

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Cyfrowy Polsat karę w wysokości 35 milionów złotych. To efekt usunięcia przez operatora dwóch kanałów emitujących mecze Euro 2016. W zamian abonenci musieli płacić za transmisje.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
reprezentacja Francji w piłce nożnej Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: reprezentacja Francji w piłce nożnej

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016. To ta firma miała prawa do pokazywania meczów mistrzostw Europy. Niektóre spotkania były transmitowane przez TVP i Polsat, ale część z nich dostępna była tylko w płatnych kanałach Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Ich zakup wyceniono na 79 złotych.

- Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji - przekazał Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Alternatywą były transmisje w niemieckich stacjach ZDF i Das Erste. Siódmego dnia Cyfrowy Polsat usunął te kanały z automatycznej listy u abonentów. Choć kanały te nie były w ofercie operatora, to są ogólnodostępne i można je oglądać za pomocą dekodera przystosowanego do odbioru sygnału satelitarnego. ZDF i Das Erste nadal były dostępne po usunięciu ich z automatycznego menu dekoderów Cyfrowego Polsatu, ale trzeba je było ustawić ręcznie, wpisując odpowiednie parametry. Jednak Cyfrowy Polsat nie informował konsumentów o takiej możliwości.

ZOBACZ WIDEO: Sergiu Hanca kupił dom biednej rodzinie. Zobacz jak mieszkają

- Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd stwierdził, że Cyfrowy Polsat stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Kara dla spółki to prawie 35 mln zł (34 918 515 zł). Ponadto Cyfrowy Polsat musi poinformować o decyzji UOKiK na swojej stronie.

Zobacz także:
Bundesliga. Znana data powrotu do gry Roberta Lewandowskiego. Indywidualne przygotowania Polaka
Transfery. Kolejny Polak w MLS? Jarosław Niezgoda blisko odejścia z Legii Warszawa

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×