Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dariusz Tuzimek: Musi dojść do tragedii, żeby ktoś zajął się kibolstwem (felieton)

Co się jeszcze na trybunach polskich stadionów musi wydarzyć, żeby ktoś w końcu uznał, że trzeba ten problem rozwiązać? Obawiam się, że musi niestety dojść do tragedii, musi ktoś... zginąć.

Dariusz Tuzimek
Dariusz Tuzimek
oprawa kibiców Lecha Poznań WP SportoweFakty / Na zdjęciu: oprawa kibiców Lecha Poznań
W polskiej piłce ligowej bez zmian. Sędziowie meczu Lech - Lechia przerwali mecz, bo kibice z Gdańska strzelali z rac do ludzi. Media w takich przypadkach zazwyczaj piszą, że wystrzelono race w kierunku sektorów zajmowanych przez kibiców rywala. Ale takie określenie tylko zafałszowuje i zamazuje realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia przez człowieka, który przyszedł na stadion. Przyszedł w miejsce publiczne, dla rozrywki, nie na wojnę. Trzeba nazywać sprawy po imieniu: strzelano z rac do ludzi, do sektorów, gdzie siedziały dzieci! Kibole używali środków pirotechnicznych jako broni. I to nie pierwszy raz: były już przecież incydenty jak ten podczas poprzedniego finału Pucharu Polski czy na derbach Krakowa.

- Daleki jestem od bronienia kibiców Lechii w tym przypadku, ale pytam skąd w "kotle" kibiców Lecha wzięła się odebrana wcześniej przez ochronę oprawa Lechii? To była prowokacja. Jak mniemam, w odwecie pojawiły się race rzucane przez kibiców z Gdańska - mówi ekspert ds. bezpieczeństwa imprez masowych Marcin Samsel.

Znów ukarane zostaną kluby, kibice z Gdańska zapewne dostaną zakaz wyjazdów, może zostanie zamknięta jakaś trybuna. Realni sprawcy w większości (może nawet wszyscy) unikną odpowiedzialności za swoje działania.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: miało być efektownie, wyszedł fatalny kiks z rzutu karnego

Sterroryzowani przez stadionowe gangi prezesi i właściciele klubów znów zapłacą kary, ale nadal nic się nie zmieni. Żałosne jest to, że dwie duże organizacje - PZPN i Ekstraklasa SA - są wobec stadionowej bandyterki tak bezradne. Wlepiają kary klubom, choć wiedzą, że te kluby, pozostawione bez opieki państwa, nie są w stanie poradzić sobie z gangsterami. Czyli jest tak: skoro nie możemy złapać winnych, bo zbyt szybko uciekają, to ukarzmy tych, którzy nie uciekają.

PZPN i Zbigniew Boniek, przez dwie jego kadencje (już ponad 7 lat!) w roli prezesa związku, kompletnie walkę z kibolami przegrali. Czego im zabrakło? Niemal wszystkiego. Nie mieli pomysłu, nie mieli dostatecznej determinacji, na koniec zabrakło woli rozwiązania problemu. W mojej ocenie Boniek ligową piłkę oddał kibolom walkowerem. To jego wielka porażka. Najpierw próbował się z kibolami dogadywać, później promował race w telewizji jako... bezpieczne, a na koniec, ograny i oszukany przez gangusów, odpuścił temat, udając, że kibole to jednak nie jego problem. A to przecież gangrena, która zżera polski futbol. Boniek co roku na finale Pucharu Polski ma jakąś "kiboliadę". I co roku PZPN - poświęcający tak duże środki na własny PR - ma wielką wtopę wizerunkową.

I co? Jakie wnioski? Jakie konsekwencje? Ano takie, że w następnym sezonie jest to samo. W ostatnich latach mieliśmy w repertuarze: podpalony dach Stadionu Narodowego, racowisko na boisku, mieliśmy race wystrzeliwane ze specjalnych wyrzutni w sektory kibiców rywali, mieliśmy zablokowane na skutek działań kiboli wejścia na stadion, tak że normalni kibice wchodzili na mecz dopiero w drugiej połowie. Jeden z widzów do dzisiaj dochodzi od PZPN sprawiedliwości za popaloną przez racę skórę na plecach.

Co się jeszcze na trybunach polskich stadionów musi wydarzyć, żeby ktoś w końcu uznał, że trzeba ten problem rozwiązać? Obawiam się, że musi niestety dojść do tragedii, musi ktoś... zginąć. Zdaję sobie sprawę z faktu, że to brutalna diagnoza. Ale wobec szeregu zaniechań ze strony PZPN, ESA i państwa, chyba wcześniej nikt w tej sprawie nic nie ruszy. Są tylko kary na pokaz, straszenie konsekwencjami, działania PR-owe. Woli rozwiązania problemu nadal nie widzę.

Dopiero w przypadku tragedii zrobi się afera na cały regulator, której nie da się już zamieść pod dywan i dalej udawać, że to tylko porachunki kiboli, że to takie "kibolskie ZOO". A w Poznaniu było tylko krok od nieszczęścia. - Ciekaw jestem, jak wyglądałby dalszy przebieg przerwanego meczu, gdyby ta raca trafiła na tę "niepalną", atestowaną, białą płachtę reklamową. Tak, wiem, ta płachta jest wykonana z materiałów trudnopalnych, ale raca płonie w temperaturze od 1600 do 2200 stopni Celsjusza. Skutek chyba wiadomy. A pod płachtą krzesełka. Trudnopalne, ale też palne. Mam mnóstwo zdjęć krzesełek spalonych od rac i nie jest prawdą, że one się topią. Palą się normalnym ogniem, a dym i smród przy tym jest niesamowity. Nawet nie jest to dziwne, bo materiał na krzesełka zawiera zapewne pół tablicy Mendelejewa - dodaje ekspert ds. bezpieczeństwa imprez masowych, Marcin Samsel.

Problem bandyterki sam się nie rozwiąże. Potrzebna jest poważna interwencja państwa i jego służb. Ale bierne czekanie środowiska piłkarskiego na to, aż aparat państwa sam się przebudzi jest chore. To grzech zaniechania. Rolą Bońka i PZPN jest medialny lobbing w tej sprawie, a przecież oni na takim lobbingu dobrze się znają. To rolą instytucji odpowiedzialnej za polską piłkę jest krzyczeć, że dzieje się krzywda, że jest tolerowane bezprawie, że panoszą się bandyci, że okradają kluby, terroryzują prezesów i właścicieli. I trzeba powtarzać to do skutku. Wykorzystując tych samych dziennikarzy i te same media, które wykorzystuje się do tej pory do spraw - w porównaniu do problemu kibolstwa - za przeproszeniem duperelnych.

Takiej kampanii nigdy nie było. To kto ma pilnować spraw polskiej piłki, jeśli samo środowisko nie jest w stanie nawet mówić o tym głośno?

Dariusz Tuzimek

Czy PZPN ponosi współodpowiedzialność za to, że na stadionach wciąż dochodzi do kibolskich skandali?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19)
 • Heniu Miły Zgłoś komentarz
  Kilka dni wczesniej zawieszono kare bandytom z Legi tym samym dano przyzwolenie na kolejne bandyckie zachowania na ch dawac kary jak i tak w imie zysków sie je odpuszcza w Anglii zalatwiono te
  Czytaj całość
  sprawy raz dwa ten artykuł powinien całą sprawe rozpocząć wlasnie od wątku Warszawskiego
  • Heniu Miły Zgłoś komentarz
   Kilka dni wczesniej nałożono kare na bandytów z Legi po czym kare zawieszono ! Wiec dano przyzwolenie na kolejne bandyckie zachowania to proste liczą sie zyski nie kary w Anglii
   Czytaj całość
   wyeliminowano to raz dwa
   • Seb Kafar Zgłoś komentarz
    Najlepsi są ci Nadole komentujący eunuchy w internecie twardzi, a na ulicy to prosto w oczy nie popatrzy haha.
    • Jacek Ciepłucha Zgłoś komentarz
     Władza przymyka oczy. Wystarczy, że kibole odbędą pielgrzymkę do Częstochowy, zrobią kilka opraw o tematyce patriotycznej, żołnierzy wyklętych oraz antykomunistycznych i anty LGTB i
     Czytaj całość
     jest cacy. Prezes się cieszy ( nie mylić z prezesem PZPN ) i wojewodowie są przychylni kibolom.
     • zadziwiony Zgłoś komentarz
      To jest tak, wszyscy znają odpowiedź, ale mało kto zarabia na stawianiu podobnych pytać :(
      • ADAS_UL Zgłoś komentarz
       przestałem czytać już na początku... co jakiś czas ginie jakiś kibic i nic to nie zmienia
       • A my swoje Zgłoś komentarz
        Pan Samsel zadał konkretne pytanie. A ja się pytam, czy kibicom Lechii wydano jakikolwiek kwit depozytowy, na podstawie którego mogliby się ubiegać o zwrot oprawy, oraz udowodnić
        Czytaj całość
        współpracę poznańskich kibiców z policją, bądź zwykłą kradzież z depozytu. Obie wersje są frajerstwem.
        • surge Zgłoś komentarz
         Jeśli klub jako organizator meczu, dopuszcza do łamania przepisów, to po prostu trzeba zamykać stadion dla kibiców. Proste. Żadne nowe przepisy nie są potrzebne. Klubom się nie chce
         Czytaj całość
         wydawać kasy na zabezpieczenie spotkań, to kibole się panoszą. Stadiony są monitorowane i nic z tego nie wynika, bo pseudokibice paradują w maskach, co jest łamaniem przepisów, ale nikt tego nie egzekwuje. Niby profesjonalna liga, a nie potrafi sobie poradzić z zadymiarzami. Śmiech na sali.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×