Kokpit Kibice

Kluby z Rudy Śląskiej walczą o przetrwanie. Uranię uratował bukmacher, inne o pomoc proszą internautów

W obliczu trudnej sytuacji finansowej miasto Ruda Śląska mocno ograniczyło finansowanie klubów sportowych. Władze kilku z nich robią wszystko, by znaleźć środki na dalsze funkcjonowanie.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
piłkarze Uranii Ruda Śląska Materiały prasowe / gksurania.nazwa.pl / Na zdjęciu: piłkarze Uranii Ruda Śląska

Ruda Śląska to 140-tysięczne miasto w województwie śląskim. Najpopularniejszą dyscypliną sportu jest tam piłka nożna, choć mieszkańcy dzielą się na fanów Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. W mieście istnieje kilka klubów piłkarskich, z których najwyżej gra Slavia Ruda Śląska. Klub, w którym wychowali się Ernest Pohl i trener Władysław Żmuda, rywalizuje w IV lidze. 

Pod koniec ubiegłego roku władze miasta ogłosiły, że drastycznie ograniczają środki przeznaczane na sport. Rok temu było to 4,5 miliona złotych, obecnie to jedynie 300 tysięcy, z czego każdy klub może wnioskować maksymalnie o 10 tysięcy. To kropla w morzu potrzeb, dlatego działacze klubów z Rudy Śląskiej rozpoczęli działania w internecie.

Kluby z wieloletnimi tradycjami musiały prosić o pomoc kibiców. Fani wpłacali pieniądze na internetowe zbiórki, ale to kropla w morzu potrzeb. Niektórzy zagrozili wycofaniem drużyny seniorów z rozgrywek. Tak było w przypadku grającej w okręgówce Uranii Ruda Śląska. Ostatecznie klub udało się uratować dzięki wsparciu bukmachera STS, który wspiera wiele drużyn w całym kraju.

ZOBACZ WIDEO: Odwiedziliśmy bazę reprezentacji Polski na Euro 2020! Zobacz, jak będą mieszkać kadrowicze

- Jesteśmy niezwykle wdzięczni STS za szybką reakcję po przedstawieniu sytuacji klubu. Dzięki otrzymanemu wsparciu będziemy w stanie kontynuować naszą działalność, a drużyna seniorów będzie mogła dalej brać udział w rozgrywkach w bieżącym sezonie. To dla nas duży wyraz uznania, że największy prywatny sponsor polskiego sportu, jakim jest STS, zdecydował się pomóc nam po drastycznym ograniczeniu środków na utrzymanie klubu i jego bazy sportowej - powiedział Bernard Wawrzynek, prezes GKS Urania Ruda Śląska.

- Od wielu lat współpracujemy z klubami, kibicami oraz związkami i organizacjami z całego kraju. Wiemy jak istotne znaczenie dla lokalnych społeczności mają inicjatywy sportowe, dlatego włączamy się we wsparcie sportowców bez względu na barwy klubowe. Ze względu na wyjątkowo trudną sytuację Uranii Ruda Śląska zdecydowaliśmy się wesprzeć klub, by mógł utrzymać drużynę seniorów w rozgrywkach - dodał Mateusz Juroszek, prezes STS.

Inne rudzkie kluby wciąż poszukują środków na ten rok. Walczą o przetrwanie, by móc cieszyć kibiców kolejnymi dobrymi meczami. Pod znakiem zapytania stoi choćby przyszłość drużyny szczypiornistek. Rywalizująca w I lidze Zgoda Ruda Śląska zagrożona jest degradacją ze względów finansowo-organizacyjnych. 

Czytaj także:
Liga Mistrzów 2020: Napoli - Barcelona. Piotr Zieliński jednym z najlepszych na boisku
Liga Mistrzów 2020. Szansa dla Arkadiusza Milika. Dries Mertens doznał kontuzji

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×