Raport PZPN: Ponad 35 milionów złotych prowizji dla agentów od klubów PKO Ekstraklasy w ciągu roku

Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: Luquinhas (z lewej) oraz Ognjen Gnjatić (z prawej)
Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: Luquinhas (z lewej) oraz Ognjen Gnjatić (z prawej)

U większości ekip ta kwota wynosi około miliona złotych. Ale u rekordzistów jest osiem razy wyższa. Chodzi o wynagrodzenie "pośredników transakcyjnych", czyli agentów piłkarskich wypłacane przez kluby Ekstraklasy od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020.

Łącznie z klubów szczebla centralnego agenci otrzymali ponad 38 milionów złotych - 35 milionów z ekip PKO Ekstraklasy, 2,2 miliona złotych od drużyn Fortuna I ligi oraz 627 tysięcy złotych od drugoligowców. Dane opublikował w specjalnym raporcie Polski Związek Piłki Nożnej.

W tym przypadku uwagę zwraca przede wszystkim dysproporcja pomiędzy pierwszym a drugim szczeblem rozgrywkowym. Ekstraklasowcy mają przecież tylko pięciokrotnie większe wpływy od przedstawicieli jej zaplecza. Tymczasem agenci otrzymali piętnaście razy więcej pieniędzy od szesnastu klubów z najwyższej ligi w Polsce niż od osiemnastu pierwszoligowców.

Legia liderem

W PKO Ekstraklasie sytuacja przedstawia się następująco:

żródło: PZPN
żródło: PZPN

Na czele zestawienia znajduje się Legia Warszawa, od której agenci otrzymali ponad 8,1 miliona złotych. Na drugim miejscu plasuje się Wisła Płock (prawie 6,5 mln), a za nią - Pogoń Szczecin (4,1 mln). Najmniej pośrednicy transakcyjni otrzymali od ŁKS-u Łódź (552 tys.) oraz Korony Kielce (blisko 435 tys.).

Przypomnijmy, że w ramach pakietu pomocowego dla klubów PKO Ekstraklasy PZPN przeznaczył łącznie 30 milionów złotych. Tymczasem menadżerowie w okresie od kwietnia 2019 do końca marca 2020 otrzymali o ponad 5 milionów więcej. Średnio wychodzi zatem niecałe 2 miliony na klub. Blisko połowa ekip taką kwotę lub większą wysłała do kieszeni menadżerom.

Ponad dwa miliony od pierwszoligowców

W ramach wspominanego pakietu pierwszoligowcy od krajowej federacji mają dostać 10 milionów złotych, zaś drugoligowcy - 6 milionów. W Fortuna I Lidze prowizje dla agentów w okresie 1 kwietnia 2019 - 31 marca 2020 osiągały następujący poziom:

żródło: PZPN
żródło: PZPN

Z kolei w II lidze najwięcej pieniędzy na prowizje wydały Stal Rzeszów, GKS Katowice i Widzew Łódź. Jednak we wszystkich przypadkach są to kwoty mniejsze niż 200 tysięcy złotych. Część drużyn nie zapłaciła agentom ani złotówki.

żródło: PZPN
żródło: PZPN

Przed rokiem drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej zapłaciły agentom o ponad 3 miliony złotych mniej. Wówczas na czele zestawienia znalazł się Lech Poznań (6,9 mln zł) przed Legią (5,9 mln) i Wisłą Płock (5,2 mln).

Czytaj również:

Transfery. Aleksander Buksa przed wyborem: oglądać Messiego przez szybę, czy być uczniem Błaszczykowskiego

Piłka nożna. Zbigniew Boniek uspokaja kibiców. Mistrz Polski zagra w eliminacjach LM

Źródło artykułu: