Premier League. Liverpool - Chelsea: kanonada na Anfield. Fajerwerki na boisku i poza nim

To było szalone pożegnanie Premier League na Anfield. W ostatnim domowym meczu sezonu Liverpool pokonał Chelsea 5:3. Było to spotkanie zamykające 37. kolejkę ligi angielskiej.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze Liverpool FC PAP/EPA / Laurence Griffiths / Na zdjęciu: piłkarze Liverpool FC
Niezależnie od wyniku tego spotkania, po nim na Anfield miała odbyć się dekoracja Liverpoolu jako mistrza Anglii. W wydarzeniu nie mogli, ze względów sanitarnych, uczestniczyć kibice Liverpoolu, choć tego wieczoru dawali wyraźne znaki, że są ze swoją drużyną.

Pierwsze kilkanaście minut nie zwiastowało w ogóle tego, że w meczu padnie aż tyle goli. Jedni i drudzy tempa nie forsowali. Ba, nawet niespecjalnie szarżowali na bramki rywali. Ale Liverpool już w tym sezonie miał kilka takich spotkań, w których podpuszczał przeciwnika, a potem zadawał ciosy. I tak też było tym razem.

W 23. minucie Naby Keita postanowił przycisnąć pressingiem rywali i odzyskać piłkę. Tak też się stało, a po chwili pięknym strzałem z dystansu pokonał Kepę Arrizabalagę. Kwadrans później przy własnym polu karnym faulował rywala Mateo Kovacić, a do rzutu wolnego podszedł Trent Alexander-Arnold. Po jego przepięknym strzale z rzutu wolnego było już 2:0.

I to zdecydowanie nie był koniec strzelania przed przerwą. W 43. minucie Liverpool miał rzut rożny. Piłka dośrodkowywana była przez Robertsona na głowę Mohameda Salaha, ale wcześniej Jorginho dotknął piłki ręką. Wszyscy, oprócz Georginio Wijnalduma, stanęli jak wryci. A Holender to wykorzystał i pewnym uderzeniem z piątego metra wpakował piłkę do siatki.

Ale zanim zespoły zeszły na przerwę, Chelsea się przebudziła i strzeliła bramkę rywalom do szatni. Centra Marcosa Alonso została przyblokowana, ale piłka trafiła do Williana. Brazylijczyk uderzył mocno i... prosto w Alissona, lecz dobitka Oliviera Girouda okazała się już skuteczna.

W drugiej połowie kapitalne wejście z ławki zanotował Christian Pulisić. W 61. minucie popisał się świetną asystą przy golu Tammy'ego Abrahama, a po kolejnych dwunastu sam trafił do siatki i dał The Blues gola kontaktowego. Amerykanin miał jeszcze przynajmniej dwie dogodne okazje do tego, by wyrównać stan spotkania.

Nadzieje na punkt na Anfield rozwiał jednak w końcówce Alex Oxlade-Chamberlain, który sfinalizował kontratak rozpoczęty po nieudanym rzucie wolnym dla Chelsea. Lewą stroną popędził Robertson, umiejętnie przepuścił piłkę Curtis Jones, a "Ox" zwieńczył dzieło.

To był szalony mecz, który ekipa Juergena Kloppa rozegrała po mistrzowsku. Nawet jeśli miała moment krytyczny, potrafiła z niego wyjść. W ostatnim kwadransie nad Anfield unosiły się już fajerwerki odpalane przez kibiców, którzy rozpoczęli świętowanie pierwszego mistrzostwa Anglii od 30 lat. A dekoracja ta odbyła się w miejscu dla wszystkich sympatyków The Reds symbolicznym, na trybunie The Kop.

Liverpool FC - Chelsea FC 5:3 (3:1)
1:0 - Naby Keita 23'
2:0 - Trent Alexander-Arnold 38'
3:0 - Georginio Wijnaldum 43'
3:1 - Olivier Giroud 45+3'
4:1 - Roberto Firmino 54'
4:2 - Tammy Abraham 61'
4:3 - Christian Pulisić 73'
5:3 - Alex Oxlade-Chamberlain 84'

Liverpool: Alisson - Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Virgil van Dijk, Andrew Robertson - Naby Keita (66' Curtis Jones), Fabinho, Georginio Wijnaldum (66' James Milner) - Mohamed Salah (78' Alex Oxlade-Chamberlain), Roberto Firmino (87' Divock Origi), Sadio Mane (87' Takumi Minamino).

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Cesar Azpilicueta, Kurt Zouma, Antonio Ruediger - Reece James, Jorginho, Mateo Kovacić, Marcos Alonso (88' Emerson Palmieri) - Willian (59' Tammy Abraham), Mason Mount (59' Callum Hudson-Odoi) - Olivier Giroud (59' Christian Pulisić).