Liga Europy. Szachtar Donieck z pewnym awansem. "Porażka z nimi to nie wstyd"

Szachtar Donieck pozostaje w grze o powtórkę z 2009 roku, kiedy zwyciężył w Pucharze UEFA. We wtorek w Gelsenkirchen Ukraińcy rozgromili FC Basel 4:1 i awansowali do półfinału Ligi Europy. Szwajcarskie media były wyrozumiałe dla pokonanych.

Mateusz Kozanecki
piłkarze Szachtara Donieck PAP/EPA / Wolfgang Rattay / Na zdjęciu: piłkarze Szachtara Donieck
Ukraiński zespół był faworytem tej rywalizacji, co potwierdził już w 2. minucie, kiedy wynik spotkania otworzył Junior Moraes. Później na 2:0 podwyższył Taison, a po zmianie stron kolejne dwie bramki dołożyli Alan Patrick z karnego i Dodo. Honorowe trafienie dla Szwajcarów zaliczył Ricky van Wolfswinkel.

Warto dodać, że Taison został pierwszym zawodnikiem w historii rozgrywek, który strzelił bramkę w siedmiu różnych edycjach.

"Dopiero w końcówce Szachtar się nieco odprężył i pozwolił przeciwnikom na zdobycie honorowej bramki" - skomentował portal segodnya.ua.

"Piłkarze FC Basel byli jak w letargu i zostali wyraźnie pokonani przez Szachtara Donieck. Drużyna Marcela Kollera szybko została w tyle i nie potrafiła dogonić rywali" - ocenili dziennikarze szwajcarskiego "Tagesanzeiger".

Podkreślono, że dwukrotnie sędzia nie odgwizdał rzutu karnego dla FC Basel. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 64. minucie, kiedy Afimico Pululu upadł w polu karnym. Arbiter po analizie VAR wskazał na rzut rożny.

Niedługo później wydawało się, że obrońca Szachtara zagrał piłkę ręką, ale i w tym przypadku obyło się bez konsekwencji.

"Bez względu na to, jak podziwialiśmy Szachtara w pierwszej połowie, możemy ich skarcić za początek drugiej. (...) To fantastyczne, ale ekipie z Doniecka udało się przetrwać presję" - ocenił portal football.ua.

"Porażka z Szachtarem to nie wstyd. Ukraińcy są wysoko w rankingach europejskich. I płacą pensje, o których w FC Basel można tylko pomarzyć" - zaznaczyli dziennikarze blick.ch.

Szachtar Donieck to klub, który jako ostatni zwyciężył w Pucharze UEFA. W 2009 roku pokonał Werder Brema 2:1, po czym rozgrywki przeszły do historii i zostały zastąpione właśnie przez Ligę Europy.

W półfinale LE Szachtar czeka piekielnie trudne zadanie. Rywalami Ukraińców będzie Inter Mediolan.

- Manchester United - FC Kopenhaga. Te słowa zaskoczyły Solskjaera. "Dziękuję za wszystko, co zrobiłeś"
Liga Europy. "Szampany wystrzeliły za wcześnie". Meczu Lecha Poznań nie będzie w TVP Sport

Czy Szachtar Donieck zwycięży w Lidze Europy?