Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

PKO Ekstraklasa: 43 mln zł na modernizację obiektów Warty Poznań. Wniosek już złożony

Blisko 43 mln zł ma kosztować modernizacja obiektów Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej. Wniosek w tej sprawie złożyły do wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka władze Poznania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu  WP SportoweFakty / Szymon Mierzyński / Na zdjęciu: stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu

Piłkarze Warty Poznań od ponad roku rozgrywają swoje mecze na stadionie w Grodzisku Wlkp. "Ogródek" nie spełnia wymogów licencyjnych - rok temu I-ligowych, a obecnie tych, które są stawiane przed klubami PKO Ekstraklasy.

Teraz jest szansa, by to się zmieniło. Powstaje bowiem projekt gruntownej modernizacji infrastruktury sportowej przy Drodze Dębińskiej. Jest to efekt wspólnych prac Warty Poznań SA oraz Klubu Sportowego Warta Poznań (zarządzającego pozostałymi sekcjami poza piłkarską) przy wsparciu samorządu Poznania. Inwestycja obejmuje zapewnienie infrastruktury dla sekcji obecnie funkcjonujących na terenie obiektu, tj. piłki nożnej, szermierki, tenisa ziemnego oraz hokeja na trawie.

W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski wizytowali tereny i obiekty klubowe przy Drodze Dębińskiej. Podczas spotkania zapoznali się z planami dotyczącymi zbudowania zadaszonej trybuny wraz z zapleczem socjalnym - wszystko po to, by na obiekcie mogły się odbywać mecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Pomysł jest taki, aby w przyszłości była możliwość rozbudowania widowni i docelowo stworzenia kameralnego stadionu w "ogródku".

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Sergio Ramos pokazał swoich ulubieńców

Planowane jest również zbudowanie dwóch boisk treningowych, z czego jedno ma mieć sztuczną nawierzchnię i zadaszenie. Z tych boisk będą mogły korzystać m. in. zespoły młodzieżowe akademii Warty. Inwestycja obejmuje ponadto budowę hali szermierczej z pełnym wyposażeniem, hali gimnastycznej dla hokeistów na trawie oraz kortów tenisowych. Jej realizacja pozwoli na stworzenie unikalnego w skali całego kraju kompleksu sportowego w centrum miasta.

- Potwierdzam, że miasto już złożyło wniosek w tej sprawie. Dofinansowanie byłoby wielką szansą dla Warty Poznań - powiedział po wizycie przy Drodze Dębińskiej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

- Na tym etapie trudno składać jakiekolwiek deklaracje. Teraz kwestia dofinansowania zależy od przygotowanego wniosku, który zostanie rozpatrzony przez komisję powołaną przez premiera Mateusza Morawieckiego, oraz od atrakcyjności innych propozycji składanych przez samorządy. W ramach drugiego naboru w ramach Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych w skali kraju do wydania jest 6 mld zł. Przypomnę, że Poznań w pierwszym naborze był największym beneficjentem w Wielkopolsce. Miasto otrzymało 93 mln zł na inwestycje, które z powodu epidemii mogły nie zostać zrealizowane. Rządowy fundusz jest odpowiedzią na sytuację finansową samorządów spowodowaną przez koronawirusa.

Całość ma kosztować blisko 43 mln zł i powstać do końca 2022 roku. Zdecydowana większość sumy potrzebnej do realizacji tych ambitnych planów - aż 38 mln zł - ma pochodzić z budżetu centralnego. Władze Poznania złożyły już wniosek o pozyskanie tych środków.

- Miasto Poznań od dłuższego czasu wspiera Wartę. W ostatnim roku powstał system sztucznego oświetlenia głównego boiska na stadionie, a obecnie trwają prace nad ukończeniem instalacji podgrzewania murawy - powiedział zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. - Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą Warcie Poznań stanąć na nogi i cieszyć się nowoczesną bazą sportową. Dlatego złożyliśmy wniosek do wojewody wielkopolskiego o dofinansowanie inwestycji przy Drodze Dębińskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na pierwszą połowę listopada.

Czytaj także:
Liga Europy: Apollon Limassol - Lech Poznań. Koncert na Cyprze! "Kolejorz" awansował w piorunującym stylu!
Eliminacje mistrzostw świata 2022 wystartują w marcu

Czy Warta Poznań utrzyma się w PKO Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×