Ligue 1: Zwycięstwa Olympique Marsylia i Stade Rennes, zawiedli piłkarze Olympique Lyon i PSG

Sobotnie spotkania 1. kolejki rozgrywek Ligue 1 dostarczyły kibicom wielu emocji. Nie zabrakło niespodzianek, zaledwie jeden punkt wywalczyli piłkarze Olympique Lyon oraz Paris Saint Germain. Pierwszym liderem jest Stade Rennes, zespół ten pewnie pokonał beniaminka - US Boulogne.

W tym artykule dowiesz się o:

Nie było niespodzianki na Stade des Alpes, gdzie zmierzyły się zespoły Grenoble Foot oraz Olympique Marsylia. Wicemistrz Francji nie dał szans słabszemu rywalowi, a wynik 2:0 nie oddaje w pełni obrazu gry, goście zaprezentowali się bowiem zdecydowanie lepiej od Grenoble. W barwach OM zadebiutowali Gabriel Heinze, Souleymane Diawara, Edouard Cisse, Fabrice Abriel, oraz Fernando Morientes (doświadczony napastnik pojawił się jednak na boisko dopiero w końcówce spotkania), ale choć pokazali się z dobrej strony, to zwycięstwo drużynie Didiera Deschampsa zapewnili zawodnicy, którzy decydowali o sile tej drużyny w poprzednim sezonie - Mamadou Niang oraz Benoit Cheyrou.

Zawiódł Olympique Lyon, zespół Claude Puela zaledwie zremisował z Le Mans, a niewiele brakowało aby goście schodzili z boiska pokonani. Do przerwy na Stade Omnisports Léon-Bollée było 1:1, gospodarze objęli prowadzenie po golu Modibo Maigi, OL odpowiedział trafieniem Mathieu Bodmera. W dalszej części spotkania to gracze Olympique Lyon przeważali, ale w 59. minucie pechowo stracili gola. Cris w polu karnym faulował Maigę, a jedenastkę pewnie wykorzystał Mathieu Coutadeur. Niespodzianka była blisko, ale tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego punkt dla Lyonu uratował sprowadzony z FC Porto za 25 milionów euro Lisandro Lopez. Argentyńczyk popisał się pięknym uderzeniem z rzutu wolnego. Goście jednak nie mogą być zadowoleni z tego rezultatu, a i dyspozycja niektórych zawodników pozostawiała wiele do życzenia.

Bez kontuzjowanego Ireneusza Jelenia AJ Auxerre przystąpiło do konfrontacji z FC Sochaux. Fani AJA po raz kolejny przekonali się, jak duże jest to osłabienie zespołu. Podopieczni Jeana Fernandeza byli w tym starciu stroną przeważającą, oddali więcej strzałów na bramkę przeciwnika, ale zabrakło skuteczności. Valter Birsa, Dennis Oliech, a także wprowadzeni w drugiej połowie na boisko Daniel Niculae oraz Kevin Lejeune nie potrafili pokonać bramkarza Sochaux Teddy'ego Richerta. Goście natomiast wykorzystali jedną z dogodnych okazji do zdobycia bramki i wygrali 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 40. minucie Vaclav Sverkos. Niepilnowany w polu karnym reprezentant Czech otrzymał dokładne podanie od kolegi z zespołu i nie miał problemu z pokonaniem Oliviera Sorina. W barwach AJA 45 minut rozegrał Dariusz Dudka. Po przerwie zastąpił go Delvin Ndinga.

Cenny punkt w konfrontacji z Paris Saint Germain wywalczyli zawodnicy Montpellier HSC. Beniaminek był przed starciem z jednym z kandydatów do walki o mistrzostwo skazywany na porażkę, ale gospodarze nadrabiali braki w umiejętnościach ambicją i udało im się zremisować. PSG objęło prowadzenie w 71. minucie po golu Ludovica Giuly'ego, stołeczny zespół nie utrzymał korzystnego rezultatu do końca spotkania. W doliczonym czasie gry Montpellier uratował Emir Spahic. 29-letni obrońca, który poprzednio bronił barw Lokomotiwu Moskwa, miło będzie wspominał swój debiut w Ligue 1.

Od porażki sezon rozpoczął natomiast inny beniaminek - US Boulogne. Podopieczni Laurenta Guyota zmierzyli się na wyjeździe z faworyzowaną drużyną Rennes, z którą nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki. Gospodarze od początku spotkania zepchnęli rywala do defensywy i już w 7. minucie objęli prowadzenie po golu Ismaela Bangoury, pozyskanego kilka tygodni temu z Dynama Kijów. Później nadal zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce, a ta przewaga przełożyła się na rezultat spotkania. Przed przerwą na 2:0 podwyższył Kader Mangane. W drugiej połowie piłkarze US Boulogne kilkakrotnie stworzyli zagrożenie pod bramką Nicolasa Doucheza, ale nie byli w stanie odwrócić losów spotkania. W końcówce wynik na 3:0 ustalił Jerome Leroy, Rennes pod wodzą nowego trenera - Frédérica Antonetti'ego odniosło zasłużone zwycięstwo i zajmuje obecnie 1. pozycję w tabeli Ligue 1.

W pozostałych spotkaniach trzy punkty wywalczyli piłkarze AS Monaco (pokonali u siebie Toulouse FC), OGC Nice (zwycięstwo w starciu z AS Saint Etienne) oraz AS Nancy. Zespół ten przegrywał wprawdzie z Valenciennes 0:1, ale szybko odrobił stratę, a później przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę.