Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dariusz Tuzimek: Boniek zagrał w stylu Laty. Tyle że zwolnił trenera w gabinecie (komentarz)

"Gdyby w poniedziałek w samo południe obok siedziby PZPN wylądowało UFO, Jerzy Brzęczek byłby tym mniej zaskoczony niż tym, co go spotkało, gdy już znalazł się w budynku piłkarskiej centrali" - pisze nasz felietonista Dariusz Tuzimek.
Dariusz Tuzimek
Dariusz Tuzimek
Zbigniew Boniek, prezes PZPN WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek, prezes PZPN

Zbigniew Boniek potrzebował selekcjonera, na którego będzie miał wpływ, a Jerzy Brzęczek bardzo chciał tej pracy. Dlatego selekcjoner musiał być zdruzgotany, że został zaproszony na kawę do siedziby związku po to, by usłyszeć: "Dziękuję, zwalniam". Nie rozumiał, co się stało, bo przecież robił wszystko, czego chciał od niego prezes. Przez całe 2,5 roku.

Układ ten wymagał od selekcjonera godzenia się na zgniłe kompromisy. Jego autonomia była mocno ograniczona. Boniek pozwalał sobie na dużo.

Nawet na to, żeby powiedzieć publicznie, że Brzęczek nie powinien powoływać Jakuba Błaszczykowskiego, choć ten pełnił w kadrze ważną rolę: trzymał w ryzach szatnię. Tak, by piłkarze nie wchodzili selekcjonerowi na głowę. Układ z Kubą przestał funkcjonować, a szatnia kadry szybko pokazała swoją siłę.

ZOBACZ WIDEO: Zagraniczny trener jedyną opcją dla Polski? "W kraju nie mamy nikogo z wielkim autorytetem"

Boniek wymagał od Brzęczka coraz więcej, a ten nie umiał powiedzieć: "Stop. Nie zgadzam się". Pewnie ostatnim kompromisem było usunięcie ze sztabu kadry psychologa, do którego Brzęczek miał zaufanie. Nie obronił swojego człowieka, więc nie obronił także siebie.

Zresztą już na pierwszy rzut oka było widać, że Brzęczek nie ma takiej pozycji jak Pan Trener Adam Nawałka. Nie był Jerzym, tylko Jurkiem. Doszło nawet do tego, że jak mu KAZALI w czasie zgrupowania kadry - pomiędzy meczem Ligi Narodów 2018 z Portugalią a meczem z Włochami - polecieć na mecz młodzieżówki do Danii, to poleciał. Zostawił swoją drużynę i poleciał wspierać mentalnie młodych piłkarzy, bo ktoś wymyślił, że to dodatkowo zmotywuje zespół Czesława Michniewicza. Selekcjoner, który wyjeżdża ze zgrupowania oglądać inną drużynę? Nawałce nikt by nawet nie śmiał tego zaproponować. On uważał, że na zgrupowaniu reprezentacji jest tak dużo do zrobienia, a czasu tak mało, że nawet spać szkoda.

Wycieczka do Danii nie pomogła Brzęczkowi w budowaniu autorytetu w drużynie. To wtedy doszło do pierwszego publicznego zgrzytu z Robertem Lewandowskim. I także wtedy Brzęczek nie bardzo umiał wyjaśnić, kto mu podsunął taktyczny pomysł gry bez skrzydłowych.

Selekcjoner oddelegowany do nastolatków

A teraz, jeszcze dzień przed poniedziałkowym zwolnieniem Brzęczka, były publikowane zdjęcia z obozu w Hiszpanii, gdzie selekcjoner na zorganizowanym przez PZPN zgrupowaniu TalentPro prowadzi treningi dla... 14-latków. Bo takie dostał zadanie. Nie przekonuje mnie ten sposób budowania autorytetu selekcjonera. To kończy się tym, że traktuje się go jak misia z Krupówek, z którym każdy może sobie zrobić zdjęcie. Idąc jeszcze dalej, można by mu kazać skakać przez płonącą obręcz, bo też by się dało to jakoś uzasadnić.

A szatnia piłkarska jest wyczulona na takie rzeczy. Gwiazdy naszej reprezentacji potrzebują wyrazistej osobowości. Zawodnicy szybko łapią, jak mocna jest pozycja trenera. Szanują wyłącznie silnych. Brzęczka tak nie odbierali. Nie był Panem Trenerem.

Sposób i czas, w jaki Brzęczka zwolniono, też sporo mówi o jego statusie. Zresztą nikt w związku nie pracował nad wizerunkiem selekcjonera, nikt nie budował jego pozycji, nie wzmacniał autorytetu. Nikt go też nie zatrzymał, gdy pojawił się pomysł wydania ewidentnie szkodzącej mu biografii "W grze". Był sam. A w pojedynkę strasznie trudno wygrać.
Boniek zwolnił go nagle, tu i teraz, bo wiedział, że może sobie na to pozwolić. Zresztą z Bońkiem jest tak, że jak się gdzieś pojawia, to najpierw wchodzi jego ogromne ego, a później długo, długo nic. Czasem zza tego gigantycznego ego nie widać człowieka. Teraz też go nie widać. Wystarczy posłuchać, co mówi:

- Przeanalizowałem pewne rzeczy, próbowałem sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ta reprezentacja, czy ci piłkarze mogą grać lepiej. To jest moja decyzja, ja w związku odpowiadam za zatrudnianie i zwalnianie selekcjonerów. I biorę za tę decyzję odpowiedzialność - oświadczył sportowi.pl.

Ktoś napisał na Twitterze, że powinniśmy się cieszyć, że PZPN kieruje człowiek, który podejmuje tylko i wyłącznie dobre decyzje. I ja się z tego cieszę. Także z tej wypowiedzi Bońka, która idealnie wpisuje się poziomem w styl argumentacji: "Dlaczego tanie wina są dobre? Bo są dobre i tanie".

Gigantyczna rewolucja na ostatniej prostej

U Bońka wszystko zaczyna się od "ja" i na "ja" kończy. Zawsze traktował PZPN jak własny folwark i tym razem też tak postąpił. Nie czekał na zarząd, nie konsultował się z wiceprezesami związku. Jednego z nich tylko łaskawie powiadomił, ale sposobem podjęcia decyzji wcale nie pomógł Markowi Koźmińskiemu, którego przecież oficjalnie popiera w wyborach (odbędą się w sierpniu) na nowego prezesa PZPN.

Boniek pokazał, że wybierze mu selekcjonera, choć według kalendarza wyborczego związku, sam już nie powinien być prezesem, bo jego druga kadencja kończyła się w październiku. Pandemia otworzyła Bońkowi furtkę do przedłużenie rządów, co chętnie wykorzystał. I, jak widać, nie zamierza być malowanym prezesem. Właśnie zrobił gigantyczną rewolucję na swojej ostatniej prostej.

Nowy prezes związku (ktokolwiek nim zostanie) będzie zakładnikiem styczniowej decyzji Bońka. Co prawda, będzie mógł zwolnić tego nowego selekcjonera, ale nie bez konsekwencji. Szkoleniowiec zacznie w marcu eliminacje do mistrzostw świata, więc wypadałoby mu dać je dokończyć jesienią, niezależnie od tego, co latem ugra reprezentacja w mistrzostwach Europy.

Bo nie wyobrażam sobie, żebyśmy co pół roku zmieniali selekcjonera. Już i tak decyzja o zwolnieniu Brzęczka w takiej chwili, mocno podkopała autorytet tego stanowiska. Boniek pokazał, że może zrobić z selekcjonerem wszystko: kiedy chce i jak chce. Sposobem, w jaki działa, powiedział bardzo dużo o sobie. Nie powiedział tylko, jaką naprawdę miał motywację. Bo że jest tu drugie dno, że czegoś o tej decyzji nie wiemy, to pewne.

Tyle że w życiu trzeba tak postępować z ludźmi, żeby ich nie upokarzać. Boniek - niezależnie od tego, jakiego asa ma w rękawie - z Brzęczkiem tak postąpił. Żartował z Legii, kpił z prezesów klubów Ekstraklasy, że zwalniają trenerów byle jak. Sam okazał się nie być lepszy. Zwolnienie Brzęczka - choć odbyło się w gabinecie - nie było wcale w lepszym stylu, niż zwalnianie Beenhakkera przez Grzegorza Latę.

Mimo podziękowań dla Brzęczka, słów o tym, jaki to z Jurka dobry człowiek, wywalając go z roboty, potraktował go z buta. Zrobił to, bo mógł.

Dariusz Tuzimek

Czy Jerzy Brzęczek zasłużył na zwolnienie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (30)
 • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
  Nikt już nie pamięta, jak po ostatnim meczu reprezentacji (nie udanym zresztą) telewizja (publiczna) pokazała prezesa Bońka na trybunach, który wykonał gest, jakim dawniej posługiwali
  Czytaj całość
  się cesarze rzymscy, gdy wydawali wyroki - kciuk skierowany w dół. W tym momencie było już wiadomo, że Brzęczek idzie do odstrzału. Niektórzy pytają, dlaczego od razu go nie zwolnił - to proste, nie miał następcy, musiał się rozejrzeć, wykonać paręnaście telefonów, odbyć szereg spotkań - i gdy już znalazł, "zaprosił" Brzęczka na kawę do siedziby związku. Kto będzie następnym selekcjonerem kadry? To będzie trener z zagranicy, czyli z Włoch. Teraz już Boniek nie musi zatrudniać osoby całkowicie mu podległej i wykonującej każde, nawet najbardziej absurdalne polecenie - jak Brzęczek. Ponieważ w sierpniu Boniek odchodzi z PZPN, więc już nie musi kierować polską reprezentacją za pomocą podległego mu trenera. Zmienia się perspektywa. Teraz jedynie zadba o to aby mieć wpływ na ... przyszłego prezesa. Poprzeczka została podniesiona, rozpoczyna się gra o większą pulę.
  • ggdd Zgłoś komentarz
   Ciebie to na pewno, Tuzimek, Boniek musiał potraktować jak kundla. Czyli adekwatnie. Inaczej nie byłbyś, Tuzimek, taki na niego cięty. I teraz szczekasz, Tuzimek, jak kundel. Bo możesz
   Czytaj całość
   - szmatławce nie są wybredne co do poziomu swoich pismaków.
   • Alex1313 Zgłoś komentarz
    JAKI PREZES TAKA PIŁKA, KIEDY BONIEK DO DYMISJI
    • prym Zgłoś komentarz
     Wiecznie źle , Polakowi nie dogodzi nigdy , jak słabo grali to wywalić Brzęczka bo co to za trener , jak go wywalono to znowu źle , że go wywalono nie tak jak powinno.Wielu ludzi zostaje z
     Czytaj całość
     dnia na dzień zwalnianych z pracy , nie tylko Brzęczek.
     • wrafos Zgłoś komentarz
      Brzęczek zwyczajnie się sprzedał, bo sam wie jakim jest trenerem, co on prowadził? Chodził na smyczy u Bońka i dawał głos. Niech całuje Bońka po nogach że ten tak się wygłupił
      Czytaj całość
      zatrudniając go.
      • abiturient Zgłoś komentarz
       Pytam się. Komu tak bardzo zależy, aby ten pan, obywatel włoski był wiecznym prezesem PZPN ? Czy już nie ma innych ludzi ?
       • marcinowiec Zgłoś komentarz
        Brzęczek parę milionów sobie przygarną, dodatkowo ma płacone kilka miesięcy naprzód mimo zwolnienia.
        • mattii Zgłoś komentarz
         W takim czy innym stylu-naeszcie to zrobił. Boniek głupi nie jest i wiedział,że drużyna zmierza ku katastrofie,ale nie miał lepszej i sensownej alternatywy. Widocznie pojawiła się taka
         Czytaj całość
         i chwała mu,że podjął szybką decyzję.
         • Aga3333 Zgłoś komentarz
          felietonisci jak zwykle pisza swoje baje i sensacji szukaja. Na pewno byl zdziwiony, trabia wszyscy o tym od pol roku , ze Brzeczek powinien odejsc, tylko on jako glowna osoba zainteresowana nic
          Czytaj całość
          nie wiedzial co sie stac za chwile moze. A gdzie wywiad z Brzeczkiem w tej sprawie, wypowiedzial sie juz ? To skad wiedza, ze byl zaskoczony ? Tak wyglada tradycyjne zwalnianie pracownika, odsuwa sie najpierw od spraw waznych, daje sie inne mniej wazne prace zastepcze , zeby na koncu zwolnic. Osoba myslaca odrobine wie doskonale co sie swieci... A i tak jeszcze z brzeczkiem poszlo lagodnie , bo mogli go zwolnic na drugi dzien po ostatnim meczu i wtedy mozna mowic o potraktowaniu go z buta i upokorzeniu.
          • Jerzy Wilski Zgłoś komentarz
           nie wiem ile zarabia Brzęczek, ale jest raczej b średnim trenerem więc sama praca z kadrą była dla niego awansem, mając dość dobrych zawodników powinien bardziej zadbać o ich
           Czytaj całość
           psychikę, nie chodzi o wygrywanie każdego meczu, ale większości przypadków ich nerwowe poczynania bardziej przypomniały ambitną kopaninę - niż jakąś myśl w grze bez piłki, czy w podaniach, liczy się wynik, ale b ważnym jest też w miarę przyzwoity styl gry którego kadra nie miała, w sumie raczej zapracował sobie na zwolnienie - ale nie w takim stylu!, Boniek tu pokazał swoją wiochę i w sumie co najmniej tak samo pasowałby do zwolnienia
           • TedZgred Zgłoś komentarz
            To było upokorzenie. Przepraszam to Pan Brzęczek myślał, że niezależnie od efektów jego pracy będzie trenerem reprezentacji dożywotnio ? Ja bym raczej powiedział, że w całym
            Czytaj całość
            piłkarskim świecie tak to wygląda. Nie ma wyników to do widzenia.
            • Szczepionka bez atestu Zgłoś komentarz
             A ja wam mówię, że taki był plan. Gdyby wywalili Brzęczka po blamażu w LN, to nikt z górnej półki by go juz nie przyjął na selekcjonera. Brzęczek straciłby wizerunkowo. Byłby
             Czytaj całość
             to jasny sygnał, że poniósł klęskę. A tak? Teraz świat zajmuje się innymi problemami i sprawa Brzęczka przejdzie gładziutko i bez większego wstydu dla niego. Swoją drogą zmiana trenera to BARDZO dobra decyzja strategiczna dla Reprezentacji.
             • Że niby co... Zgłoś komentarz
              To fakt, Boniek zakpił z ,,selekcjonera", bo przez tyle czasu go bronił, wychwalał, deklarował zaufanie, jak widać - by bronić swoją głupią decyzję o zatrudnieniu tego
              Czytaj całość
              ,,fachowca". Teraz, po tym wszystkim, dwa miesiące po ostatnim meczu, zmienia decyzję, tylko czy w pół roku po ,,Panu Trenerze" da się coś pozbierać? Czy winny jest Jerzy Brzęczek? On po prostu nie rozumie piłki, a kto by nie chciał być selekcjonerem kadry narodowej? Winnym jest Zbigniew Boniek, który: 1. Zatrudnił go 2. Po tragicznych eliminacjach (pierwsze miejsce nie miałoby miejsca, gdyby nie trafili do najsłabszej grupy w swojej historii) go nie zwolnił 3. Po kompromitujących meczach z Holandią w Amsterdamie i z Włochami w Reggio Emilia dalej go nie zwolnił 4. Wszystko skutkuje tym, że gdy w końcu to zrobił, nowy selekcjoner będzie miał tylko pół roku na posprzątanie. Cóż, a może powinniśmy dziękować panu prezesowi, że po dwóch latach przyznał się do swojej kompromitacji? Jak go znam to chyba oczekuje po tej decyzji jakiegoś Orderu Białego Orła? Żenada.
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×