Piast po raz trzeci - relacja z meczu Piast Gliwice - Odra Wodzisław

Piast Gliwice odniósł trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu. Piłkarze Dariusza Fornalaka w piątkowy wieczór pokonali na własnym terenie Odrę Wodzisław 2:1. Bohaterem spotkania został defensywny pomocnik niebiesko-czerwonych, Paweł Gamla.

Agnieszka Kiołbasa

W 30 stopniowym upale musieli grać piłkarze Piasta Gliwice i Odry Wodzisław. Punktualnie o godz. 17:45 zabrzmiał pierwszy gwizdek arbitra w tym spotkaniu. Pierwsze minuty w wykonaniu obu ekip były spokojne. Jedni i drudzy nie kwapili się do ataków.

Pierwszą groźną akcję w tym spotkaniu przeprowadzili podopieczni Dariusza Fornalaka. W 11. minucie po podaniu Sebastiana Olszara, Kamil Wilczek nie trafił w piłkę na trzynastym metrze. W ostatniej chwili niebezpieczeństwo pod bramką Adama Stachowiaka zażegnał Krzysztof Markowski. 120 sekund później gliwiczanie mieli już powody do zadowolenia. Po świetnym podaniu z głębi pola Pawła Gamli, Olszar bez zastanowienia uderzył na bramkę Odry. Piłka wylądowała w lewym narożniku świątyni strzeżonej przez Stachowiaka.

Od tego momentu na boisku niewiele się działo. Akcja toczyła się głównie w środku pola. Odra poważnie bramce Piasta zagroziła dopiero w 30 minucie. Kiedy to po dośrodkowaniu Aleksandra Kwieka piłka nieprzyjemnie skozłowała i o mało co nie zaskoczyła Jakuba Szmatuły. Chwilę później szczęścia próbował Daniel Bueno, ale defensorzy Piasta poradzili sobie z Brazylijczykiem.

W 39. minucie meczu prawy obrońca gliwickiego zespołu, Maciej Michniewicz zderzył się z jednym z zawodników Odry i przez chwilę był opatrywany przy linii bocznej boiska. Michnia wrócił na murawę w opatrunku na głowie, na którym było widać ślady krwi. Cztery minuty później urazu doznał Mateusz Kowalski, ale masażyści niebiesko-czerwonych przywrócili go do gry. Jak się jednak później okazało, zawodnik nie był w stanie dokończyć spotkania.

Na minutę przed końcem pierwszej części tej konfrontacji groźnie na bramkę Odry uderzał Mariusz Muszalik, ale piłka po jego strzale z rzutu wolnego przeszła minimalnie obok słupka.

Po zmianie stron odważniej zaatakowali piłkarze Odry. Już sześć minut po wznowieniu gry po akcji Piotra Piechniaka z Tomasem Radzineviciusem piłkę do siatki skierował Marcin Wodecki. Zdobyty gol dodał pewności piłkarzom Ryszarda Wieczorka. Na bramkę Szmatuły co chwila sunęły ataki.

W 62. minucie świetnym uderzeniem z dystansu popisał się Piechniak, ale golkiper Piasta nie dał się zaskoczyć. Sześć minut później odpowiedzieli gospodarze. Na strzał z 30 metra zdecydował się Gamla i… zmusił do kapitulacji Stachowiaka, Po chwili mogło być 3:1, ale po podaniu Jakuba Smektały, Olszara uprzedził bramkarz wodzisławian.

Od 73. minuty Odra musiała sobie radzić w osłabieniu. Za kopnięcie rywala z boiska został wyrzucony Robert Kłos. Mimo gry w dziesiątkę piłkarze Wieczorka w 77. minucie meczu mogli doprowadzić do wyrównania. Strzał Piechniaka świetnie wybronił jednak Szmatuła. Chwilę później prowadzący to spotkanie arbiter powinien był podyktować rzut karny dla gości. Golkiper Piasta wypuścił piłkę z rąk i ratując się faulował Piechniaka. Sędzia pozostał jednak niewzruszony.

Na dwie minuty przed końcem spotkania powinno być 2:2. Radżinevicius znalazł się w sytuacji sam na sam ze Szmatułą, ale posłał piłkę obok słupka. Już w doliczonym czasie gry na 3:1 mógł podwyższyć rezerwowy Roman Maciejak, ale świetnie zachował się Stachowiak.