Ale forma! To była noc Lionela Messiego

Piłkarze z Brazylii i Argentyny nie pograli sobie w niedzielę. Cztery dni później powrócili do walki w eliminacjach MŚ 2022 i zwyciężyli. Na trzecim miejscu w tabeli znalazł się Urugwaj po wygranej z najciekawszym meczu dnia z Ekwadorem.

Lionel Messi Getty Images / Juan I. Roncoroni / Na zdjęciu: Lionel Messi
W niedzielę Brazylia miała rozegrać z Argentyną rewanż za finał Copa America 2021. Klasyk co prawda rozpoczął się, ale wcześnie również został przerwany przez sanepid. Wyznaczenie nowego terminu szlagieru nie będzie takim prostym zadaniem, ale eliminacje muszą trwać. Prowadzą w nich Canarinhos z kompletem 24 punktów. Na zakończenie wrześniowego zgrupowania pokonali 2:0 Peru dzięki strzałom w pierwszej połowie Evertona Ribeiro i Neymara.

Neymar jest wiceliderem klasyfikacji strzelców z sześcioma golami na koncie. O tytuł najskuteczniejszego zawodnika eliminacji walczy również Lionel Messi, który w wygranym 3:0 pojedynku z Boliwią strzelił wszystkie gole. Rozpoczął zdobywanie hat-tricka po niespełna kwadransie, a dokończył na dwie minuty przed końcem podstawowego czasu. Dowodzony przez Messiego mistrz kontynentu pozostaje niepokonany w eliminacjach i umocnił się na drugim miejscu.

Po dobrym występie w Copa America reprezentacja Kolumbii przedłużyła do pięciu serię meczów bez porażki w eliminacjach. Od początku starcia z Chile ruszyła do ataku. Pierwsze trafienie do bramki Juana Quintero zostało anulowane z powodu spalonego, ale na efekt szturmu nie trzeba było czekać wiele dłużej. Dwa gole Miguela Borji dzieliła tylko minuta, a Luis Diaz ustalił wynik na 3:1. Chile ma coraz mniej ciekawego do zaproponowania w południowoamerykańskim futbolu i wyprzedza w eliminacjach tylko Boliwię i Wenezuelę.

W meczu Urugwaju z Ekwadorem na przełom trzeba było poczekać znacznie dłużej niż w kolumbijskiej Barranquilli. Ciekawa była końcówka. Gol Matiasa Vecino w 86. minucie został anulowany z powodu spalonego. Celestes jednak nie zwątpili w rozstrzygnięcie meczu i zrobił to strzałem na 1:0 w doliczonym czasie Gaston Pereiro. Dzięki kompletowi punktów Urugwaj zastąpił Ekwador na trzecim miejscu w tabeli.

Po sześciu kolejkach bez zwycięstwa pokonanie Wenezueli urosło do rangi obowiązku Paragwaju. Podopieczni Eduardo Berizzo wynikiem 2:1 urealnili występ w katarskim mundialu. Najważniejszym zawodnikiem spotkania był Kaku, który wcześnie asystował przy golu Hectora Martineza, a krótko po przerwie sam oddał uderzenie do bramki. Trafienie kontaktowe Jhona Chancellora okazało się tylko honorowym Wenezueli, która grzęźnie na dnie tabeli.