Copa America: brawurowy strzał w ostatniej akcji dał brązowe medale

Już po upływie początkowo doliczonych minut Luis Diaz huknął zza pola karnego do bramki Peru. Rewelacyjnym strzałem na 3:2 zapewnił Kolumbii trzecie miejsce w Copa America 2021.

Luis Diaz strzela bramkę na 3:2 YouTube / Copa America / Luis Diaz strzela bramkę na 3:2
Kolumbia i Peru to dopiero siódma i szósta drużyna w tabeli wszech czasów Copa America. Od 2007 roku nie było jednak turnieju, w którym jedna z tych reprezentacji nie znalazła się na podium. W 2021 roku rozstrzygnęły między sobą sprawę brązowych medali.

Lepsze szanse na zdobycie prowadzenia w pierwszej połowie tworzyli Peruwiańczycy. Premierową miał Gianluca Lapadula po podaniu prostopadłym Christiana Cuevy. W sytuacji sam na sam strzelił obok bramki Camilo Vargasa. Spudłował również Sergio Pena, kiedy próbował przymierzyć z ostrego kąta do siatki po wymanewrowaniu bramkarza Kolumbii. W czasie doliczonym przed przerwą Yoshimar Yotun uderzył na 1:0 po kolejnym wybornym podaniu Cuevy.

Kolumbia musiała się budzić przed drugą połową, ponieważ przy podobnej liczbie ataków, proponowała mniej konkretów pod bramką Pedro Gallese. Los Cafeteros zareagowali i w 49. minucie doprowadzili do remisu 1:1. Juan Cuadrado wykorzystał karygodne zachowanie zawodników w murze i przymierzył w narożnik bramki z rzutu wolnego.

Kolumbia miała trochę szczęścia i potrafiła mu pomóc. W 66. minucie odwróciła wynik na 2:1. Luis Diaz przypomniał o swoim ogromnym atucie, jakim jest dynamika. Bezpośrednio po wykopie bramkarza wyprzedził całą defensywę Peru i zdobył prowadzenie w sytuacji sam na sam z Pedro Gallese.

Lapadula walczył nie tylko o brązowe medale dla reprezentowanego od niedawna Peru, ale również o koronę króla strzelców. Klubowy kompan Kamila Glika nie wykorzystywał okazji na dogonienie w rankingu Lionela Messiego, ponieważ w drugiej połowie huknął w poprzeczkę. Zdążył poprawić się przed końcem "małego finału" i w 82. minucie główkował na 2:2 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Sędzia doliczył trzy minuty do podstawowego czasu, a decydująca o zwycięstwie Kolumbii bramka na 3:2 padła po ich upływie. Luis Diaz dostał podanie od dopiero co wprowadzonego na boisko Luisa Muriela, ułożył sobie piłkę na prawej stopie i rewelacyjnym strzałem z dystansu przełamał dłonie Pedro Gallese. Było co podziwiać. Diaz skompletował dublet i z czterema golami został współliderem klasyfikacji strzelców turnieju.

Zobaczcie fantastyczne trafienie Diaza na 3:2 (o 2:35 na nagraniu):

Kolumbia - Peru 3:2 (0:1)
0:1 - Yoshimar Yotun 45'
1:1 - Juan Cuadrado 49'
2:1 - Luis Diaz 66'
2:2 - Gianluca Lapadula 82'
3:2 - Luis Diaz 90'

Kolumbia: Camilo Vargas - John Medina, Yerry Mina (55' Davinson Sanchez), Oscar Murillo, William Tesillo - Juan Cuadrado, Wilmar Barrios (90' Luis Muriel), Gustavo Cuellar (83' Rafael Borre), Luis Diaz - Edwin Cardona (46' Yimmi Chara) - Duvan Zapata (55' Miguel Borja)

Peru: Pedro Gallese - Aldo Corzo (78' Jhilmar Lora), Anderson Santamaria, Alexander Callens, Marcos Lopez - Renato Tapia (24' Wilder Cartagena), Yoshimar Yotun - Sergio Pena (78' Santiago Ormeno), Christian Cueva (70' Raziel Garcia), Andre Carrillo - Gianluca Lapadula

Żółte kartki: Cardona, Barrios, Murillo (Kolumbia) oraz Cueva, Carrillo (Peru)