Przełamanie w Katowicach. Zdecydował ostatni strzał

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłkarze GKS-u Katowice
WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłkarze GKS-u Katowice

GKS Katowice nie jest już ostatni w tabeli Fortuna I ligi. Zanosiło się na kolejne rozczarowanie przy Bukowej, a jednak strzał na 2:1 do bramki Stomilu Olsztyn w 94. minucie uchronił beniaminka przed stratą punktów.

Katowiczanie czekali na zdobycie kompletu punktów od 22 sierpnia. Tego dnia zwyciężyli z Zagłębiem Sosnowiec, ale nie rozpoczęli spodziewanego wtedy marszu w górę tabeli. GKS znalazł się na dnie ligi po pięciu kolejkach, w których zdobył tylko punkt. Drużyna poprawiła sobie samopoczucie awansem w Fortuna Pucharze Polski, a w niedzielę nadeszło przełamanie w lidze. O zwycięstwie 2:1 ze Stomilem Olsztyn zdecydował strzał Bartosza Jaroszka w 94. minucie. Klub z Warmii od dekad nie wygrał na wyjeździe z katowiczanami.

GKS Tychy był najlepszym pierwszoligowcem września i również w październik wszedł mocnym uderzeniem. Podopieczni Artura Derbina zwyciężyli 2:1 z Odrą Opole. Najważniejszym piłkarzem meczu był Łukasz Grzeszczyk, który strzelił oba gole i rozstrzygnął pojedynek z rzutu karnego w 83. minucie. W przeszłości pomocnik zwyciężał w klasyfikacji kanadyjskiej zaplecza PKO Ekstraklasy, ale wejście w ten sezon miał nieudane. Nie był ani topową postacią ligi, ani nawet zespołu. GKS zmniejszył do trzech punktów stratę do miejsc premiowanych awansem.

Górnik Polkowice zremisował 0:0 ze Skrą Częstochowa. Przeważali gospodarze, czy to pod względem posiadania piłki, czy liczby oddanych strzałów, ale kilkakrotnie na drodze do zdobycia gola stawał Mateusz Kos. Inne ciekawie zapowiadające się akcje obu drużyn kończyły się niecelnymi uderzeniami. Górnik czeka na zwycięstwo od pięciu meczów, a w czterech z nich zremisował. Skra jeszcze nie podbiła Polkowic.

11. kolejka Fortuna I ligi:

GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1 (0:0) 1:0 - Danian Pawłas 48' 1:1 - Patryk Zych 70' 2:1 - Bartosz Jaroszek 90'

GKS Tychy - Odra Opole 2:1 (1:0) 1:0 - Łukasz Grzeszczyk 22' 1:1 - Mateusz Marzec 54' 2:1 - Łukasz Grzeszczyk (k.) 83'

Górnik Polkowice - Skra Częstochowa 0:0