KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Kolejny przełom w przebudowie stadionu Warty Poznań

To kolejny ważny etap przebudowy obiektów Warty Poznań. Wyłoniono firmę, która zaprojektuje całkowicie nowy kompleks przy Drodze Dębińskiej 12.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu  WP SportoweFakty / Szymon Mierzyński / Na zdjęciu: stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu
"Ogródek" nie spełnia obecnie wymogów ekstraklasowych, dlatego zieloni już trzeci sezon rozgrywają w roli gospodarza w Grodzisku Wlkp. Dotąd na ich domowym stadionie pojawiło się sztuczne oświetlenie, a także podgrzewanie murawy, lecz to wciąż za mało. Brakuje przede wszystkim budynku klubowego i trybun.

Kształt nowego obiektu Warty opracuje firma Koszt-Bud z Knurowa, która wygrała przetarg ogłoszony przez Poznańskie Inwestycje Miejskie i właśnie podpisała umowę. Procedurę rozpoczęto przed wakacjami, a przygotowanie koncepcji będzie ostatecznie kosztować 769 tys. zł. Ma ona powstać do września 2022 roku.

Rewolucja przy Drodze Dębińskiej

Istniejąca już infrastruktura przy Drodze Dębińskiej 12 zostanie całkowicie zmodernizowana, a przestrzeń uporządkowana. Nowa baza będzie służyła zawodniczkom i zawodnikom Warty SA oraz sekcjom szermierki i tenisa ziemnego KS Warta.

ZOBACZ WIDEO: Wielkie gwiazdy światowej piłki uważają, że werdykt jest niesprawiedliwy. "Dajcie mu tę nagrodę, on na nią zasłużył"

W przypadku stowarzyszenia chodzi o halę szermierczą o powierzchni 600 metrów kwadratowych i wysokości 5-6 metrów, z miejscem na 12 plansz. Powstaną też 4 korty tenisowe, z których jeden będzie zadaszony. Całość zostanie uzupełniona o szatnie i zaplecze socjalne.

Jeśli chodzi o obiekty dla Warty SA (sekcje piłkarskie kobiet i mężczyzn, amp futbolu oraz akademia), to projekt obejmuje budowę boiska piłkarskiego z trybunami na ok. 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do ok. 6 tys. oraz umieszczone w jednej z nich zaplecze biurowe i socjalne. W projekcie ma się ponadto znaleźć plan modernizacji dwóch pełnowymiarowych boisk treningowych - jednego z naturalną, a drugiego ze sztuczną nawierzchnią. To drugie będzie miało zadaszenie membranowe.

Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów PKO Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Takiego stadionu jeszcze nie było

Warta od dłuższego czasu stawia na ekologię i da temu wyraz również w przeprowadzonej modernizacji. W zakresie realizacji tej polityki projekt powinien uwzględniać zastosowanie m. in. instalacji fotowoltaicznych i innych odnawialnych źródeł energii.

W wymogach przewidziano wykonanie zbiorników retencyjnych wraz z instalacją podlewania boisk deszczówką (w miarę możliwości i zgromadzenia odpowiedniej ilości wód opadowych). Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce na ule dla pszczół oraz tzw. małą architekturę złożoną z rozmaitej roślinności. Elementy wykończenia mają być urządzone w stylu skandynawskim, czyli w jak największym stopniu stworzone z materiałów ekologicznych.

Planowana zielona (żywa) fasada elewacji ma pozytywie wpłynąć na poprawę jakości powietrza oraz stworzyć przyjemny mikroklimat wokół budynku. Na terenie kompleksu zostaną zlokalizowane parkingi dla rowerów, hulajnóg, a także stacje ładowania pojazdów (skuterów i aut). Wszystko po to, by zachęcić kibiców do przyjeżdżania na obiekt alternatywnymi środkami transportu.

Mile widziane przy Drodze Dębińskiej 12 będą też osoby z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich powstaną windy, podjazdy, platformy na widowni czy uprzywilejowane miejsca parkingowe, ale także np. dotykowa makieta dla osób z dysfunkcją wzroku.

Na razie Warta walczy o obronienie miejsca w PKO Ekstraklasie. Aktualnie zajmuje dopiero 17. miejsce w tabeli z dorobkiem 11 pkt.

Czytaj także:
Były reprezentant Polski stracił pracę
Wielkie pieniądze dla utytułowanego polskiego klubu

Czy Warta Poznań utrzyma się w PKO Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×