Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kolejny skandal przed mistrzostwami świata w Katarze. Ujawniono szokujące fakty

Brytyjski dziennik "The Guardian" przeprowadził śledztwo dotyczące warunków pracy w Katarze. Jak się okazuje, tania siła robocza, która przyjeżdżała do gospodarza zbliżającego się Mundialu musiała płacić ogromne "opłaty rekrutacyjne".

Artur Babicz
Artur Babicz
Katar będzie gospodarzem MŚ 2022 PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Katar będzie gospodarzem MŚ 2022
Coraz bardziej gęstnieje atmosfera przed mistrzostwami świata w 2022 roku w Katarze. Już wcześniej wiele pisano o kontrowersyjnym wyborze gospodarza nadchodzącego Mundialu czy też o skandalicznych warunkach pracy w tym kraju. Teraz nowe fakty ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian".

Brytyjczycy informują, że tania siła robocza z Afryki oraz Azji Południowej jest zmuszana do ekonomicznego niewolnictwa. Wszystko za sprawą ogromnych, i przede wszystkim nielegalnych, "opłat rekrutacyjnych", które pracownicy muszą uiszczać przed rozpoczęciem pracy.

Według przedstawionych ustaleń pracownicy z krajów mniej rozwiniętych, chcąc rozpocząć pracę w Katarze, muszą zapłacić ok. 3-4 tys. dolarów. Natomiast średnia pensja na miejscu wynosi ok. 275-300 dolarów. To oznacza, że często muszą pracować nawet rok, aby zwrócił się im koszt wcześniejszej "opłaty rekrutacyjnej".

ZOBACZ WIDEO: Jaka przyszłość Krychowiaka w kadrze? "Stary wilk nie wyleniał"
Co więcej, wielu pracowników nie jest w stanie zapłacić wymaganej kwoty. Dlatego standardową praktyką jest zadłużanie się z bardzo wysokim oprocentowaniem czy też pozbywanie się ziemi, z nadzieją, iż w długim terminie ta inwestycja się zwróci.

Zwrócono również uwagę na to, że według katarskiego prawa tego typu praktyki są nielegalne. Dlatego często transakcje przeprowadzane są "pod stołem" i później pracownicy nie mają żadnych dowodów przy ewentualnym sporze z pośrednikiem pracy.

W materiale zawarto również stanowisko rządu Kataru. Odpowiedziano dziennikarzom, że w ostatnim czasie zamknięto 24 agencje rekrutacyjne oraz cofnięto im licencje na prowadzenie działalności ze względu na łamanie katarskiego prawa. Niemniej, to tylko ułamek tego skandalicznego procederu zachodzącego u gospodarza zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej.

Zobacz także: Ukraiński trener uciekł z niewoli
Zobacz także: Skandaliczne słowa byłego trenera Rosjan

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×