Tak zwalnia Silvio Berlusconi: Dwa i pół roku, czterech trenerów wyrzuconych z Milanu

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Carlo Ancelotti pracował w Milanie nieprzerwanie od 2001 do 2009 roku. Odkąd opuścił klub, Rossoneri mieli już pięciu szkoleniowców, a ostatni - Sinisa Mihajlović - został decyzją działaczy zwolniony we wtorek.

1
/ 4

Massimiliano Allegri - lipiec 2010 - styczeń 2014

178 meczów, 91 zwycięstw (51 procent), 49 remisów, 38 porażek

Ancelottiego na stanowisku trenera zastąpił Leonardo i już po roku na skutek słabych wyników został zwolniony. Jego następcą wybrano Allegriego, który wcześniej obiecująco radził sobie w Cagliari Calcio.

Oczekiwania były ogromne, bo AC Milan należał wtedy do ścisłej europejskiej czołówki. Allegri zaczął od wywalczenia Scudetto, kolejny sezon jego drużyna ukończyła na drugim miejscu, a następny na najniższym stopniu podium. Milan nie błyszczał w Lidze Mistrzów, ale Silvio Berlusconi wciąż ufał trenerowi z Livorno.

W połowie sezonu 2013/2014 Milan w tabeli zajmował jednak dopiero 11. miejsce. Tego dla charyzmatycznego prezydenta klubu było za wiele. W styczniu Allegri musiał opuścić posadę, a jego miejsce zajął Clarence Seedorf, który dla Milanu przedwcześnie zakończył zawodową karierę.

2
/ 4

Clarence Seedorf - styczeń 2014 - czerwiec 2014

22 mecze, 11 zwycięstw (50 procent), 2 remisy, 9 porażek

Z Holendrem, legendarnym piłkarzem Milanu, wiązano ogromne nadzieje, ale sternicy ACM szybko stracili do niego zaufanie. Seedorf nie uratował sezonu dla Rossonerich i po jego zakończeniu musiał odejść ze stanowiska.

Wyniki, jakie notowała jego drużyna, wcale nie były aż tak słabe. Wygrana z Fiorentiną i triumf w derbach nad Interem sugerowały, że Seedorf ma pomysł na drużynę. Berlusconi i jego prawa ręka Adriano Galliani inaczej oceniali jednak jego potencjał i latem 2014 roku postawili na kolejnego młodego szkoleniowca.

3
/ 4

Filippo Inzaghi - lipiec 2014 - czerwiec 2015

40 meczów, 14 zwycięstw (35 procent), 13 remisów, 13 porażek

"Super Pippo" również jest legendą Milanu i autorem wielu kluczowych goli dla tego klubu. Berlusconi nie miał jednak cierpliwości także do znakomitego przed laty napastnika. Inzaghi przepracował na San Siro jeden sezon i musiał się pakować.

Działacze mieli prawo mieć pretensje do młodego trenera, ponieważ jego zespół nie musząc rywalizować na arenie międzynarodowej, nie był w stanie osiągać nawet w części satysfakcjonujących wyników w lidze. Rossoneri grali w kratkę i zajęli odległe 10. miejsce w tabeli. Z potentatami w przeważającej większości meczów przegrywali i korzystne perspektywy trudno było dostrzec.

4
/ 4

Sinisa Mihajlović - lipiec 2015 - kwiecień 2016

37 meczów, 19 zwycięstw (51 procent), 9 remisów, 9 porażek

Jak pokazują statystyki, Serb osiągał z Milanem niezłe wyniki. Problem jednak w tym, że w połowie 2015 roku działacze sięgnęli głęboko do klubowego skarbca i sprowadzili dla Mihajlovicia gwiazdy: m.in. Carlosa Baccę, Luiza Adriano, Alessio Romagnolego i Andreę Bertolacciego. Z takim składem mediolańczycy mieli wrócić do walki o najwyższe cele.

Rezultaty się poprawiły, ale nie na tyle, by zaspokoić ambicje. Chociaż pod wodzą Mihajlovicia Milan pokonał w derbach Inter 3:0 i awansował do finału Pucharu Włoch, trener pracował pod ciągłą presją i w końcu po przegranym meczu ligowym z Juventusem (1:2) został zdymisjonowany.

Włodarzom klubu znów brakło cierpliwości i czekają ich kolejne poszukiwania. Od zwolnienia Allegriego do wyrzucenia Mihajlovicia minęło niespełna dwa i pół roku! Teraz drużyna dokończy sezon z niedoświadczonym trenerem - Cristianem Brocchim.

Zobacz wideo: #dziejesienazywo: Rekordowa frekwencja w Ekstraklasie. "Pokonaliśmy magiczną barierę"

Źródło: WP SportoweFakty

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)