Wojciech Szczęsny zdetronizował Jerzego Dudka! Oto najdrożsi Polacy w historii

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Przenosząc się z Arsenalu do Juventusu Turyn za 12 mln euro, Wojciech Szczęsny został najdroższym polskim bramkarzem w historii. Oto 10 Polaków, za których zapłacono najwięcej. Na którym miejscu znalazł się 27-letni golkiper?

1
/ 10

10. Adrian Mierzejewski - 5,25 mln euro (2011)

Zacznijmy od tego, że po letnich transferach Jana Bednarka i Wojciecha Szczęsnego z pierwszej "dziesiątki" najdroższych Polaków wylecieli Robert Lewandowski (4,75 mln euro) i Jakub Błaszczykowski (5 mln euro). To dość zaskakujące, że dwóch najlepszych polskich piłkarzy XXI wieku nie ma wśród najdroższych Biało-Czerwonych.

Zestawienie otwiera za to Adrian Mierzejewski, który przez sześć lat cieszył się mianem najdroższego zawodnika w historii ekstraklasy. Przed sezonem 2011/2012 Trabzonspor zapłacił za niego Polonii Warszawa 5,25 mln euro. To rekord, który został pobity dopiero tego lata.

2
/ 10

9. Grzegorz Krychowiak - 5,5 mln euro (2014)

Przed sezonem 2014/2015 Sevilla zapłaciła za niego Stade Reims 5,5 mln euro. Była to kwota, dzięki której wychowanek Orła Mrzeżyno stał się drugim najdroższym Polakiem w historii. Teraz ten transfer znajduje się na dolnej granicy TOP10 transakcji z udziałem Polaków, co pokazuje, jak zmienił się odbiór naszych zawodników w ostatnich trzech latach.

Przechodząc do Sevilli, Krychowiak uchodził za utalentowanego, pełnego pasji pomocnika, ale poza Unaiem Emerym i Monchim, którzy sprowadzili go na Sanchez Pizjuan, nie spodziewali się, że Polak może zrobić aż tak duży postęp. W Sewilli Krychowiak stał się jednym z najlepszych defensywnych pomocników Starego Kontynentu. Dwukrotnie sięgnął z hiszpańskim klubem po Ligę Europy, a klub z Andaluzji sprzedał go z dużym przebiciem.

3
/ 10

8. Jan Bednarek - 6 mln euro (2017)

Southampton FC zapłacił Lechowi Poznań za Jana Bednarka aż 6 mln euro, bijąc przy tym transferowy rekord ekstraklasy. Co ciekawe, nigdy wcześniej najdroższym zawodnikiem polskiej ligi nie był obrońca i nie był nim tak młody, bo ledwie 21-letni zawodnik.

Warto wspomnieć, że latem Lech sprzedał też Tomasza Kędziorę (1,5 mln euro, Dynamo Kijów) i Dawida Kownackiego (3,25 mln euro, Sampdoria Genua), zarabiając na eksporcie tych zawodników łącznie blisko 11 mln euro - nigdy wcześniej polski klub nie obłowił się tak na transferach w trakcie jednego "okienka".

4
/ 10

7. Jerzy Dudek - 7,4 mln euro (2001)

Tytuł najdroższego Polaka dzierżył przez 15 lat, a najdroższym bramkarzem był rok dłużej. W 2001 roku Liverpool wykupił go z Feyenoordu Rotterdam za 7,4 mln euro. Dudek stał się wtedy jednym z najdroższych golkiperów świata, ale The Reds ta inwestycja się zwróciła, bo z Polakiem w bramce zdobyli pięć trofeów, a triumf w Lidze Mistrzów 2004/2005 zawdzięczają przecież głównie jemu.

5
/ 10

6. Kamil Grosicki - 9 mln euro (2017)

Jego transfer ze Stade Rennes do Hull City był przeprowadzany na wariackich papierach, a sfinalizowany został dosłownie przed zamknięciem okna - nawet nie 31 stycznia, a - za zgodą FIFA - już 1 lutego 2017 roku.

Tygrysy zapłaciły za niego Francuzom aż 9 mln euro i pomogły "Grosikowi" w realizacji marzenia o występach w Premier League. Reprezentant Polski był najdroższym zimowym nabytkiem Hull City. Nie uratował drużyny przed spadkiem z angielskiej ekstraklasy, ale kilkoma występami zasłużył na uznanie Wyspiarzy

6
/ 10

5. Kamil Glik - 11 mln euro (2016)

Rok temu postanowił opuścić Torino, w którym pracował na status legendy, by realizować sportowe marzenia i przyjął ofertę Monaco. Dmitrij Rybołowlew zapłacił za kapitana Byków 11 mln euro - dzięki temu Kamil Glik stał się najdroższym polskim obrońcą w historii.

W Turynie Glik miał nikłe szanse na grę w europejskich pucharach, nie mówiąc już o zdobyciu mistrzostwach Włoch, podczas gdy klub z księstwa stworzył mu możliwość zaspokojenia ambicji i już w pierwszym roku gry w Monaco Glik sięgnął po mistrzostwo Francji - aż trudno w to uwierzyć, ale wcześniej największym jego sukcesem w piłce klubowej był awans do Serie A z Torino.

Za znakomity sezon Monaco nagrodziło Polaka nowym kontraktem. Umowa została przedłużona o rok i zagwarantowała mu znaczną podwyżkę: z 1,5 do 3,5 mln euro rocznie.

7
/ 10

4. Wojciech Szczęsny - 12 mln euro (2017)

Jest i on. 12 mln euro, które Arsenal zainkasuje za Wojciecha Szczęsnego od Juventusu Turyn, sprawiły, że 27-latek stał się najdroższym polskim bramkarzem w historii, a odrzucając podział na pozycje, znalazł się tuż za podium zestawienia najdroższych Biało-Czerwonych.

W sezonie 2017/2018 Szczęsny ma być w Juventusie zmiennikiem Gianluigiego Buffon, a za rok, gdy legendarny Włoch zakończy karierę, ma się stać numerem jeden w bramce Starej Damy.

8
/ 10

[b]

3. Piotr Zieliński - 20 mln euro (2016)[/b]

Po świetnym sezonie 2015/2016, w którym był jednym z najlepszych młodzieżowców Serie A, parol na niego zagięło Napoli. Azzurri rywalizowali o Piotra Zielińskiego m.in. z Liverpoolem, ale reprezentant Polski nie chciał opuszczać Włoch i przystał na propozycję klubu z Neapolu. Nie bez znaczenia było to, że trenerem ekipy z San Paolo jest Maurizio Sarri, który prowadził Zielińskiego już w Empoli.

Napoli zapłaciło za niego Udinese 20 mln euro, ale Aurelio de Laurentiis nie żałuje żadnego z wydanych na Polaka eurocentów. Kwestią czasu jest transfer Zielińskiego do jeszcze większego klubu, co zagwarantuje Napoli kolosalny zysk.

9
/ 10

2. Grzegorz Krychowiak - 26 mln euro (2016)

Jest jedynym zawodnikiem, który pojawia się na liście najdroższych Polaków dwukrotnie. W 2014 roku Sevilla kupiła go ze Stade Reims za 5,5 mln euro, a po dwóch latach sprzedała go Paris Saint-Germain z blisko pięciokrotnym przebiciem.

Ówczesny mistrz Francji zapłacił za Krychowiaka aż 26 mln euro, ale niestety była to chybiona inwestycja. Unai Emery, który przecież zaczynał ustalanie składu Sevilli od Polaka, w Paryżu w ogóle nie korzystał z jego usług. Krychowiak rozegrał w minionym sezonie tylko 1025 minut, a po raz ostatni na boisku pojawił się 8 marca.

Reprezentant Polski deklarował, że latem zrobi wszystko, by znów przekonać do siebie szkoleniowca, ale doszło do tego, że Emery nie włączył Krychowiaka do kadry na przedsezonowe tournee po Stanach Zjednoczonych.

10
/ 10

[b]

1. Arkadiusz Milik - 32 mln euro (2016)[/b]

Transfer Grzegorza Krychowiaka z Sevilli do PSG został ogłoszony 3 lipca, ale wychowanek Orła Mrzeżyno tytułem najdroższego polskiego piłkarza w historii cieszył się tylko niespełna miesiąc. Od 1 sierpnia 2016 roku miano to nosi Arkadiusz Milik, którego Napoli wykupiło z Ajaksu Amsterdam za 32 mln euro.

Tym samym napastnik stał się nie tylko najdroższym Polakiem w historii, ale też najdrożej sprzedanym zawodnikiem w historii Ajaksu. Tyle co on nie kosztowali nawet Zlatan Ibrahimović czy Luis Suarez.

Milik świetnie zaczął przygodę z Napoli, bo w pierwszych dziewięciu występach zdobył siedem bramek, ale potem doznał urazu kolana, a gdy wrócił do zdrowia, nie odzyskał już miejsca w pierwszej "11".

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Arsenalu trenowały... kung-fu (WIDEO)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Fazik
18.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
porownanie cen z 2017 do 2001 w ten sposob jak powyzej jest bez sensu...  
elvis
18.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
poczekajmy jak lewy bedzie sie przenosil...bedzie cena jak za cala ta ekipe na zdjeciach.