W tym artykule dowiesz się o:
Rosną dwie trybuny
Na razie prace trwają na trybunach południowej i wschodniej (po prawej stronie i na przeciwko istniejącej trybuny). Wykonano m.in. przyłącza gazowe oraz kanalizacyjne. Stopniowo pojawia się również pierwsza warstwa posadzkowa, tzw. chudy beton. Końca dobiega budowa tzw. kanału technologicznego pod obiema trybunami.
Koronawirus nie paraliżuje prac
- Firma Mirbud, która wykonuje prace, dysponuje 70 procentami załogi. Nie spodziewamy się żadnych utrudnień. Na początek kwietnia rozpoczną się prace związane z montażem prefabrykatów. Przyjadą dolne belki i trybuny - poinformowała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi.
ZOBACZ WIDEO Koronawirus. Ciężka sytuacja klubów sportowych. "Ratunkiem może być wprowadzenie odpowiednich przepisów"
Plan na kwiecień
W kwietniu intensywniej mają ruszyć prace przy trybunie wschodniej (przeciwległej do istniejącej). - Będziemy kontynuować prace żelbetowe, słupy ściany oraz budować kanał technologiczny w trybunie północnej - informuje Kowalewska-Wójcik.
Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem
- W maju i czerwcu planowane jest rozpoczęcie prac murowych. W lipcu zaś - konstrukcji stalowej. Widać z tej energii, która panuje na placu budowy, że czerwiec 2022 to termin niezagrożony - mówiła dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Jeszcze dwa lata
Przypomnijmy, że umowa pomiędzy Urzędem Miasta Łodzi a firmą Mirbud podpisana została na początku czerwca 2019 roku. Wykonawca zobowiązał się do zakończenia prac w terminie maksymalnie 36 miesięcy od daty podpisania dokumentów, choć nie jest wykluczone, że obiekt zostanie ukończony wcześniej.
Pracują od sierpnia
26 sierpnia 2019 roku wykonawcy został przekazany plac budowy. Roboty ziemne rozpoczęły się niecały miesiąc później. Wtedy rozpoczęły się przygotowania pod budowę fundamentów, a także roboty przygotowawcze i demontażowe na trybunie północnej.
Pieniądze w transzach
Wartość całej inwestycji to 129 milionów złotych. Miasto przekazywać ma tę kwotę w transzach. W 2019 r. było to blisko 5,5 miliona, w 2020 - 19,4 miliona, zaś w latach 2021-2022 całą resztę, a więc ponad 104 milionów. Obiekt ma mieć pojemność minimum 18 tysięcy miejsc siedzących.
Projekt ostatniej trybuny
Do zaprojektowania pozostała jeszcze jedna trybuna, za bramką od strony północnej. Jak czytamy w komunikacie, "trwa uzgadnianie i opiniowanie projektów budowlanych przed złożeniem o wydanie zamiennej decyzji na pozwolenie na budowę. Trwa opracowywanie projektów wykonawczych poszczególnych branż".
Życie z jedną trybuną
W sierpniu 2015 roku otwarta została pierwsza z trybun. W niej mieszczą się biura, szatnie, skyboxy, sale konferencyjne, a także trybuna prasowa. Prace mają być prowadzone tak, aby piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego mogli bez przeszkód rozgrywać na stadionie mecze ligowe.