Finał ME 2022 to przebije? Tętniło od emocji w meczu o brąz!

Niesamowity przebieg miało starcie w Lublanie o brąz ME 2022 piłkarek ręcznych pomiędzy Czarnogórą i Francją. Po dziesięciu latach przerwy medal na wielkiej imprezie zdobyła ekipa z Bałkanów.

Małgorzata Boluk
Itana Grbić w akcji PAP/EPA / ANTONIO BAT / Itana Grbić w akcji
Pojedynek o brąz Czarnogóra - Francja był wyśmienitą przystawką przed niedzielnym finałem ME 2022 piłkarek ręcznych. W mecz nieco lepiej weszły Francuzki, które po trafieniu Estelle Nze Minko prowadziły trzy do jednego, ale charakterne Czarnogórki do mistrzyń olimpijskich doskoczyły bardzo szybko.

Pierwsza część spotkania przebiegała z lekkim wskazaniem na ekipę Bałkanów, która imponowała walecznością i ujmowała wielkim sercem do gry. Hala w Lublanie aż tętniła od emocji.

Większe wsparcie z trybun miały podopieczne Bojany Popović, które po tym jak Marta Batinović zgasiła rzucającą ze skrzydła Chloe Valentini (11:9 w 23') stanęły przed szansą podwyższenia prowadzenia do trzech bramek. W tym istotnym momencie nie popisała się jednak Djurdjina Jauković i w zamian na kontakt trafiła Estelle Nze Minko. Chwilę później kolejny przechwyt i remis.

I znów inicjatywę przejęła Nze Minko, która popisała się efektownym rzutem z biodra pod poprzeczkę (11:12 w 28'), ale ostatnia prosta w pierwszej połowie należała już do szczypiornistek z Czarnogóry. Szybko odpowiedziała Matea Pletikosić, a równo z syreną piłkę w siatce umieściła Itana Grbić.

Po zmianie stron Francuzki wyraźnie nie radziły sobie z presją (16:13 w 37') i miały duże kłopoty z pokonaniem Marty Batinović, która notowała interwencje przedniej urody. Les Bleus niepowodzenia w ataku starały się odpracować w obronie, ale nie z takim skutkiem, na jaki po cichu liczyły.

Teoretycznie wynik wciąż był sprawą otwartą (20:18 w 52'), ale Francuzki musiałyby się otrząsnąć i uspokoić w ofensywie. A koszmarna niemoc trwała. Jej dowodem był chociażby chybiony rzut Chloe Valentini do pustej bramki.

Myliły się też Czarnogórki, a nadzieję w serca mistrzyń olimpijskich wlała nieszablonowa Coralie Lassource (20:20 w 55'). Kilkanaście sekund później prowadzenie przywróciła francuskiej ekipie Nze Minko, a Bojana Popović natychmiast poprosiła o czas. Po przerwie? Rzut karny i bramka naładowanej pozytywną energią Jovanki Radicević, dla której to był ostatni mecz w narodowych barwach.

Francja odpowiedziała stratą, a potem sprawy w swoje ręce wzięła Djurdjina Jauković, która huknęła z dystansu nie do obrony. Lassource dała się złapać na faul w ataku, błąd popełniła też Brnović, a później... czerwoną kartkę za niesportowe zachowanie otrzymała Grbić i mieliśmy rzut karny dla Les Bleus, który wykorzystała Grace Zaadi (22:22 w 60'). A to wszystko w ciągu minuty!

I czekały nas kolejne, bo brązowe medalistki musiała wyłonić dziesięciominutowa dogrywka. W tej lepiej prezentowały się Złote Lwice, które mogły liczyć w kluczowych momentach na świetną Martę Batinović (MVP). To dla nich absolutnie piękna chwila, gdyż dziesięć lat temu świętowały złoto EHF EURO 2012.