Sędziowie będący na MŚ powiązani z ustawianiem meczów. Szykuje się wielki skandal

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Dawid Lis / Piłki do gry w szczypiorniaka
WP SportoweFakty / Dawid Lis / Piłki do gry w szczypiorniaka
zdjęcie autora artykułu

Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych odbywają się w cieniu skandalu. Śledztwo duńskich dziennikarzy zajmujących się piłką ręczną, ujawniło że kilka uznanych par sędziowskich, podejrzewa się o ustawiania meczów.

W tym artykule dowiesz się o:

O sprawie poinformował duński TV2 Sport, który dotarł do tajnego raportu. Został on przygotowany w 2018 roku przez firmę Sportradar, która jest uznawana za jedną z wiodących na świecie firm analitycznych pod kątem wykrywania ustawiania meczów. Dziennikarze ujawniają w obszernym artykule, że osiem najlepszych par sędziowskich podejrzewa się o ustawiania meczów i powiązania ze światkiem przestępczym.

Co znamienne - arbitrzy ci obecnie sędziują na mistrzostwach świata, które od 11 stycznia odbywają się w Polsce i Szwecji. Jedną z par zamieszanych w proceder jest są Chorwaci Matija Gubica i Boris Milosević. Są dobrze znani w Polsce, bowiem 24 maja ubiegłego roku, byli rozjemcami w meczu o mistrzostwo Polski pomiędzy Orlen Wisłą Płock, a Industrią Kielce.

W grudniu 2020 roku prowadzili finał Ligi Mistrzów. Przed dwoma laty gwizdali ćwierćfinał pomiędzy Egiptem a Danią, zakończonych dopiero po rzutach karnych, choć to spotkanie  nie jest uwzględnione w raporcie. Na tych samych mistrzostwach sędziowali także mecz o brązowy medal między Hiszpanią, a Francją. W trwających obecnie MŚ 2023 prowadzili mecz Niemcy - Katar.

Oprócz Chorwatów w aferę zamieszani są także macedońscy arbitrzy - Slave Nikolov i Gjorgji Nachevski. Jak informuje sport.tv2.dk Chorwaci zaprzeczają tym doniesieniom, a Macedończycy odmówili komentarza w tej sprawie. Próbowano z nimi porozmawiać po meczu Bahrajn - Tunezja (27:27) rozegranym 13 stycznia w Malmoe.

ZOBACZ WIDEO: Pamiętasz serbską gwiazdę?! 35-latka zachwyca urodą

Według Sportradar jest łącznie 26 meczów, w których sędziowie mieli wpływ na wynik. Rozegrane one zostały między wrześniem 2016 roku, a listopadem 2017 roku. Dotyczy to także spotkań w europejskich pucharach, a na liście jest mecz z udziałem mistrza Polski z węgierskim Telekom Veszprem, jaki odbył się 15 października 2017 roku, w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Mecz zakończył się podziałem punktów (32:32), a w raporcie napisano, że doszło do podejrzanych zakładów właśnie na remis.

Zarówno europejska (EHF) jak i światowa (IHF) federacja, zamiatają sprawę pod dywan. EHF ogłosiło, że po analizie nie znalazła powodu, by ukarać jakąkolwiek z ośmiu par. IHF  natomiast poinformowało, że ma "pełne zaufanie" do sędziów będących na MŚ.

Czytaj także:  Stypa zamiast święta piłki ręcznej  Druzgocąca statystyka Polaków ze światową czołówką

[b]

[/b]

Źródło artykułu: WP SportoweFakty