WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Miasto Gdańsk będzie pomagało w reaktywacji Wybrzeża

SHC Wybrzeże Gdańsk wygrało jak dotąd wszystkie trzy spotkania II ligi. O reaktywacji dziesięciokrotnego Mistrza Polski na łamach oficjalnej strony klubu wypowiedział się Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. sportu, Andrzej Trojanowski.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Dlaczego według Andrzeja Trojanowskiego gdańska piłka ręczna była bliska całkowitego upadku? - Powodów było kilka, zaczynając od braku sponsorów, a drugim był brak widowni, czyli chęci oglądania piłkarzy ręcznych. Jeżeli w hali AWFiS pojawiało się 200-400 kibiców, a nawet na meczu z Vive Kielce hala nie była pełna zauważyłem, że piłki ręcznej nie ratują kibice oraz środowisko, które ma niesamowite tradycje w Gdańsku - powiedział Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. sportu, po czym dodał. - Prezydent chciał go wspomóc, ale jedynym sponsorem nie może być miasto. Teraz pojawiła się nowa, bardzo fajna koncepcja, skupiająca ludzi związanych od lat na Wybrzeżu, czyli reaktywacja Wybrzeża. Nic piękniejszego nie można było się wymarzyć, niż aby reaktywacja była kompletna, do Ligi Mistrzów. To przykre, bo ten klub zakończył działalność grając z najlepszymi drużynami na świecie. Mocno trzymam kciuki i z awansem drużyny Wybrzeża w ligach piłki ręcznej, miasto będzie starało się wspierać tą dyscyplinę i ten klub - powiedział Trojanowski na łamie oficjalnej strony gdańskiego klubu.

Co ważne, Trojanowski zadeklarował pomoc miasta w reaktywację gdańskiej piłki ręcznej, której mecze mają być rozgrywane na Ergo Arenie. - Wsparcie miasta będzie w sytuacji, jak ta drużyna będzie grać w I lidze, czy w Ekstraklasie. Klub musi mieć dobrych menadżerów, aby znaleźli oni sponsorów - powiedział Andrzej Trojanowski, który zauważył że piłka ręczna upadła nie tylko w Gdańsku, ale i w innych dużych miastach w Polsce. - Gdyby zobaczyć na mapę sportową Polski, poza piłką nożną która jest w wielkich ośrodkach, inne drużyny lokują się w mniejszych ośrodkach. Patrząc na piłkę ręczną i pytając gdzie jest Wybrzeże... A gdzie jest Śląsk Wrocław, Anilana Łódź, czy Grunwald Poznań? Coś się wydarzyło, że piłka ręczna odsunęła się od wielkich ośrodków, dlatego tak istotnym jest scementowanie środowiska ludzi, którzy kiedyś grali w piłkę ręczną. Zajmują oni wysokie stanowiska, od wiceprezydenta Gdańska, do prezesa Stoczni Remontowej. Mogę wymieniać wielu ludzi, którzy gdyby przedstawiło im się odpowiednie projekty, mogliby wrócić i być odpowiednim oparciem dla wracającej legendy piłkarzy Wybrzeża - dodał z nadzieją w głosie Trojanowski.

SHC Wybrzeże powołało w ostatnim czasie Komitet Wsparcia. - Komitet wsparcia to bardzo dobry pomysł. Jest tam między innymi Adam Korol, a to piękne, gdy Mistrz Olimpijski z jednego sportu, wspiera inną dyscyplinę bo wie, jak ciężką pracę wykonują ci sportowcy i jak ważne jest dla kibiców zadowolenie ze zwycięstw tej drużyny. Zespołowi Wybrzeża życzę awansu, budowaniu zespołu w kolejnym sezonie i wsparciu ważnymi nazwiskami. Cieszę się, że Daniel Waszkiewicz wspiera ten zespół, trzeba korzystać z jego kontaktów. Życzę też powrotu gdańskich wychowanków do drużyny Wybrzeża - zakończył Andrzej Trojanowski.

W Komitecie Wsparcia SHC Wybrzeże Gdańsk znajdują się:
- Sylwia Gruchała - jedna z najbardziej utytułowanych polskich florecistek. Jest jedyną polską florecistką, która dwukrotnie sięgnęła po medal olimpijski: indywidualnie wywalczyła brąz na IO w Atenach 2004 r., a na IO w Sydney 2000 – drużynowo zdobyła srebro. Zdobyła także siedem medali Mistrzostw Świata w rozgrywkach indywidualnych i drużynowych (srebrny medal indywidualnie), pięciokrotnie stanęła na najwyższym podium Mistrzostw Europy (3 złote medale w rozgrywkach indywidualnych). Sylwia Gruchała jest również siedmiokrotną Mistrzynią Polski.
- Iwona Guzowska - wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy w kick-boxingu i boksie, czterokrotnie zdobyła Puchar Świata w kick-boxingu, a także tytuł Mistrzyni Holandii w kick-boxingu, tytuł Mistrzyni Finlandii w kick-boxingu, siedmiokrotne Mistrzostwo Polski, poseł na Sejm VI kadencji.
- Adam Korol - wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z IO w Pekinie. Zawodnik klubu AZS AWFiS Gdańsk. Czterokrotny olimpijczyk (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008). Czterokrotny mistrz świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn (2005, 2006, 2007, 2009).
- Anna Rogowska - tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata, halowa wicemistrzyni świata i Europy. Reprezentuje klub sportowy SKLA Sopot. Członkini grupy lekkoatletycznej Samsung Team. 2 września 2009 została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Tomasz Iwan: - Były reprezentant Polski w piłce nożnej; grał na pozycji pomocnika. Karierę piłkarską rozpoczął w 1988, w Jantarze Ustka. W Ekstraklasie zadebiutował w 1991, w barwach Olimpii Poznań. Jego pierwszym zagranicznym klubem został w 1994 Roda JC Kerkrade. Przez prawie 7 kolejnych lat (z krótką przerwą) grał w lidze holenderskiej. Iwan zdobył z tym klubem dwa tytuły mistrza kraju. Od 2001 do 2005 był zawodnikiem klubów austriackich (głównie VfB Admira Wacker Mödling). W sezonie 2005/2006 Tomasz Iwan powrócił do Ekstraklasy, grając w zespole Lecha Poznań. Po jego finiszu, zakończył karierę sportową.
- Krzysztof Skiba - autor tekstów piosenek i tekstów satyrycznych, artysta rozrywkowy, telewizyjny showmen, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy. Znany jest także jako współzałożycieli powstałego w marcu 1988 roku zespołu rockowego „Big Cyc”.

Ponadto w Komitecie Honorowym Klubu SHC Wybrzeże znajdują się Ryszard Gauden (Prezes klubu), Jerzy Nowak, Zdzisław Czoska, Leon Wallerand, Janusz Czerwiński, Marian Rozwadowski, Marek Żabczyński, Daniel Waszkiewicz, Bogdan Wenta, Leszek Krowicki, Andrzej Gardzielewicz, Kazimierz Dauksza, Marian Dziura, Zbigniew Markuszewski, Marek Panas, Wladysław Popielarski, Wiesław Predehl, Jerzy Gebert, Leszek Starosta, Jerzy Detko, Mieczysław Grzybowski, Marek Mońko, Krzysztof Kotwicki, Wojciech Gebarowski, Józef Żabicki, Andrzej Jagodziński, płk. Józef Puchała, Sylwester Paszkiewicz, Stanisław Steinke, Aleksander Stankiewicz, Zbigniew Plechoć, Michał Gołuński, Waldemar Harbul, Józef Jankowski, Ryszard Słaba, Tomasz Lebiedziński, prof. dr Marek Dobosz, dr Jerzy Rusik, Tadeusz Zacharuk, Jacek Dziergacz, Jan Wabach, Zbigniew Pogoński, Janusz Boćkowski, Michał Ruszkiewicz, Andrzej Małuszkiewicz, Zbigniew Urbanowicz, Damian Wleklak, Marcin Lijewski, Kazimierz Skolimowski, płk. Kazimierz Skolimowski, płk. Mieczysław Fatyga, plk. Marian Opałka, Stanisław Ździebko, Ireneusz Ośka, Eugeniusz Rajchel, płk. Józef Żuchowski płk. Sylewester Paszkiewicz, gen. Jerzy Andrzejewski, J. Czachorowski, Andrzej Lech, Andrzej Lisiewicz, Jan Prześlakiewicz, Tadeusz Racuk, Leszek Pieczonka, Andrzej Szybka, Zdzisław Szulc, Edward Wichuła, Stanisław Stróżyk, Kazimierz Polakiewicz, Tadeusz Łapiński, Piotr Cieśla, Zdzisław Zieliński, Eugeniusz Pankau, Artur Siódmiak, Krzysztof Lijewski, Krzysztof Szargiej, Grzegorz Subocz, Jarosław Flont, Wiesław Goliat, Michał Gołuński, Igor Stankiewicz, Artur Czoska, Zbigniew Gruca, Zdzisław Fonfara, Władysław Komar, Henryk Sitnik, Józef Zawadzki, Tadeusz Wasilewicz, dr Stanisław Dańko, Franciszek Stefanowicz, Jan Słowikowski, Julek Sablewski, Henryk Radke, Zdzisław Ostrowski, Andrzej Jarosz, Jacek Głowacz, Zbigniew Flont.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / shcwybrzeze.pl

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • trener 0
  shcwybrzeże,chyba coś ci się pomyliło,zmarli nie mogą być w komitecie wspierającym,zza światów można już wspierać tylko duchowo.Nie pisz głupot tylko przyznaj się do pomyłki i pisania z kapelusza tej listy.Znam wielu ludzi z tej listy i dopiero ode mnie się dowiedzieli że tam są.Wypadało zapytać tych ludzi zanim zrobiło się farsę z tej listy.Pamięć wszystkich zmarłych szanuję, ale myślę że nie można po śmierci podpierać się ich nazwiskiem.
  Odpowiedz Zgłoś
 • shcwybrzeze.pl 0
  Do trener: A zmarli nie mogą być w komitecie? Szanujemy pamięć Władka Komara!
  Odpowiedz Zgłoś
 • trener 0
  Komitet trochę nieaktualny,Władek Komar już nie żyje ładnych parę lat.Nazwiska przepisane z kapelusza,trochę to trąci amatorszczyzną.Podejrzewam że połowa tych ludzi nie wie nawet że jest na tej liście.Nie dobrze to wróży,ale może????
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×