Grupa B: Duńczycy rozjechali Islandię, wojna na remis

Reprezentacja Danii pokonała Islandię 36:28, a Rosja zremisowała z Macedonią 29:29 w dwóch kluczowych dla losów grupy B środowych spotkaniach. Pierwsze zwycięstwo na turnieju odniósł ponadto Katar.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Środowe zmagania rozpoczął pojedynek Macedonii z nadspodziewanie dobrze spisującą się reprezentacją Rosji. Początek spotkania należał do podopiecznych Olega Kuleshova, którzy szybko, już w 8. minucie objęli prowadzenie 6:3. Co prawda Macedończycy zdołali po chwili odrobić straty, jednak dobra gra Timura Dibirova zapewniła Sbornej prowadzenie 16:13 po pierwszej połowie. Rosjanie poszli za ciosem tuż po wznowieniu gry i w 37. minucie wygrywali już 21:15, jednak macedońska drużyna nie ustępowała. Walka do ostatnich minut przyniosła rezultaty - na piętnaście sekund przed końcem Goce Georgievski doprowadził do remisu i zapewnił swojemu zespołowi niezwykle cenny punkt (29:29).

Pierwsze zwycięstwo na turnieju zanotowali zaś Katarczycy, którzy bez większych problemów pokonali Chile. Mecz dwóch outsiderów zmagań grupy B nie przyniósł zbyt dużo emocji, bowiem od pierwszych minut gra przebiegała pod dyktando arabskiego zespołu. Jeszcze przed przerwą Katarczycy wygrywali 16:9, a po zmianie stron prowadzili nawet 28:16. Ostatecznie organizatorzy MŚ w 2015 roku zwyciężyli 31:23, a na słowa uznania zasłużyli Sahbi Aziza (8 bramek) i golkiper MohsinYafai (17/38 - 44%).

Hitem środowych gier był natomiast mecz pomiędzy wicemistrzami świata Duńczykami a szczypiornistami z Islandii. Choć przed gwizdkiem liczyć można było na wyrównane i zacięte starcie, to już pierwsze minuty pokazały, że zwycięzca może być tylko jeden. Podopieczni Ulrika Wilbeka rozegrali kapitalne zawody, dominując rywali w praktycznie każdym aspekcie gry. Choć do przerwy przewaga "Duńskiego Dynamitu" wynosiła ledwie trzy trafienia, to po zmianie stron urosła nawet do rozmiarów dziewięciu bramek (34:25). Dzięki zwycięstwu, Duńczycy zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie. Islandczycy powalczą w piątek o nieznaczną poprawę swojej pozycji.

Macedonia - Rosja 29:29 (13:16)
Najwięcej bramek: dla Macedonii - Kiril Lazarov 10, Stojanche Stoilov 5, Dejan Manaskov 4; dla Rosji - Timur Dibirov 8, Sergei Gorbok 6, Pavel Atman, Daniil Shishkarev, Konstantin Igropulo - po 4.

Chile - Katar 23:31 (9:16)
Najwięcej bramek: dla Chile - Rodrigo Salinas 7, Emil Feuchtmann 5, Esteban Salinas 4; dla Kataru - Sahbi Aziza 8, Bassel Al Rayes, Chrafeddine, Boumendjel 4.

Islandia - Dania 28:36 (13:16)
Najwięcej bramek: dla Islandii - Kari Kristjan Kristjansson 8, Snorri Steinn Gudjonsson, Gudjon Valur Sigurdsson - po 5; dla Danii - Anders Eggert, Hans Lindberg, Mikkel Hansen - po 7.

18.01.2013 - piątek: godz. 15:45 - Rosja - Chile godz. 18:00 - Katar - Islandia godz. 20:15 - Dania - Macedonia