Derby Pomorza Zachodniego dla Politechniki - relacja z meczu AZS Politechnika Koszalińska - Pogoń Baltica Szczecin

AZS Politechnika Koszalińska pokonała Pogoń Balticę Szczecin 26:24 (16:12) i przypieczętowały czwarte miejsce w rozgrywkach sezonu zasadniczego PGNiG Superligi Kobiet.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Rozegrane awansem spotkanie dwudziestej pierwszej serii gier stało na wysokim poziomie. Kibice licznie zgromadzeni w koszalińskiej hali nie mogli narzekać też na brak emocji. Zawodniczki dostosowały bowiem swój poziom do typowo derbowych starć - było więc ostro, a losy starcia ważyły się do ostatnich sekund.

Mecz rozpoczął się od celnego rzutu przyjezdnych, które wygrywając mogły przeskoczyć koszalinianki w ligowej tabeli. W ekipie Akademiczek od pierwszych minut kapitalnie dysponowana była Sylwia Matuszczyk, z którą zupełnie nie radziły sobie szczecinianki. Wywalczone przez Matuszczyk karne na bramki zamieniała natomiast Sylwia Lisewska, doprowadzając w 7. minucie do remisu 4:4.

Gospodynie pierwszą przewagę w meczu wypracowały przed upływem pierwszego kwadransa, obejmując prowadzenie 9:5. Na listę strzelców wpisywały się wówczas Aleksandra Kobyłecka oraz Monika Odrowska i choć przyjezdne w 20. minucie doprowadziły nawet do remisu 10:10, to końcówka należała do podopiecznych Giennadija Kamielina. Za sprawą wspomnianych już piłkarek AZS wypracował czterobramkową przewagę, której nie oddał do przerwy (16:12).

Po zmianie stron długo żaden z zespołów nie był w stanie wpisać się na listę strzelców. Impas przełamały szczecinianki, najpierw zmniejszając straty do dwóch trafień (14:16), a po chwili doprowadzając do wyrównania (17:17 - 42. min.). Przez kolejnych piętnaście minut gra prowadzona była bramka za bramkę, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk.

Decydujące okazało się ostatnie sto dwadzieścia sekund rywalizacji. Katami szczecinianek okazały się Sołomija Sziwierska oraz Sylwia Matuszczyk. Pierwsza z nich w całym meczu obroniła kilkanaście rzutów przeciwniczek, najważniejsze interwencje notując jednak w samej końcówce. Matuszczyk natomiast przypieczętowała wygraną Politechniki, którą na prowadzenie wysunęła wcześniej Tatiana Bilenia. Wygrana zagwarantowała koszaliniankom 4. miejsce w tabeli, szczecinianki zaś powalczą o piątą lokatę.

AZS Politechnika Koszalińska - Pogoń Baltica Szczecin 26:24 (16:12)

Politechnika: Sziwierska - Matuszczyk 7, Lisewska 6, Kobyłecka 4, Bilenia 2, Muchocka 2, Odrowska 2, Koprowska 2, Dworaczyk 1, Chmiel, Dąbrowska.

Pogoń: Płaczek, Adamska - Cebula 6, Yashchuk 5, Głowińska 3, Kuryanovich 3, Sabała 2, Stachowska 2, Agova 2, Jakubowska 1, Piontke, Pasternak, Piatrova.

Sędziowali: Damian Godzina oraz Łukasz Kamrowski.

Widzów: 1 320.