Sparkassen Cup: Porażka Vive z Croatią Zagrzeb na inaugurację

Szczypiorniści Vive Targów Kielce od porażki 33:36 (15:17) z Croatią Osiugranje Zagrzeb zainaugurowali prestiżowy turniej Sparkassen Cup, rozgrywany w niemieckim Ehingen.
Paweł Nowakowski

Początek polsko-chorwackiej batalii był wyrównany, z lekkim wskazaniem na polski zespół. W 19. minucie po bramce Zeljko Musy kielczanie prowadzili z Croatią Osiguranje Zagrzeb 7:5. Później do głosu doszli rywale. W chorwackim zespole brylował rozgrywający Jerko Matulić, podopiecznym Bogdana Wenty sporo krwi napsuł również obrotowy Marino Marić. Po skutecznie egzekwowanym rzucie karnym przez Matulicia, Croatia prowadziła 11:8 (23').

Mistrzowie Polski łatwo wypracowywali sobie klarowne sytuacje rzutowe, niemiłosiernie obijali jednak Ivana Stevanovicia, który w pierwszej partii legitymował się aż 50-procentową skutecznością obron! Mimo takiego obrotu spraw, kielczanie nie dali rywalom rozwinąć skrzydeł i po pół godzinie gry przegrywali jedynie 15:17, do czego walnie przyczynił się Denis Buntić (7 trafień).

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Po zmianie stron Vive Targi Kielce mozolnie odrabiały stracony teren - do remisu w 40. minucie doprowadził Mateusz Jachlewski. 120 sekund później za sprawą Grzegorza Tkaczyka na tablicy wyników ponownie widniał rezultat remisowy - jak się okazało po raz ostatni. Ekipa z Bałkanów szybko zdobyła trzy bramki, nie tracąc żadnej, na domiar złego na ławkę kar powędrował Jachlewski. Rywale kielczan skrzętnie ją wykorzystali i na niespełna kwadrans przed zakończeniem meczu prowadzili już 29:24.

Nadzieję na odwrócenie losów pojedynku dwoma trafieniami z rzędu dał Tomasz Rosiński, lecz zostały one szybko rozwiane. Kielecką bramkę skutecznie nękali leworęczni rozgrywający - Luka Stepancić oraz Luka Sebetić, a przewaga Croatii skrupulatnie się powiększała - 36:30 (56'). Mimo, że w finalnych minutach trafiali wyłącznie kielczanie (Buntić, Manuel Strlek i Ivan Cupić) - na skuteczny pościg zabrakło czasu.

Kolejne spotkanie kieleccy szczypiorniści rozegrają o godzinie 19. Rywalem mistrzów Polski będzie węgierski MKB Veszprém, który w pierwszym spotkaniu pokonał Croatię Osiguranje Zagrzeb 32:26.

RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Vive Targi Kielce 36:33 (17:15)

Croatia Osiguranje Zagrzeb: Stevanović, Ivić - Matulić 7, Luka Stepancić 6, Marić 5, Mandalinić 4, Sprem 4, Sebetić 3, Horvat 2, Kaleb 2, Matić 1, J. Valcić 1, Obranović 1, Cović, Susnja, T. Valcić,  Kovacević.

Vive Targi Kielce: Szmal, Losert - Buntić 9, Aguinagalde 4, Musa 4, Cupić 3, Rosiński 3, Jachlewski 3, Strlek 2, Tkaczyk 2, Olafsson 2, Grabarczyk 1, Lijewski, Tomczak, Bielecki, Zorman.