Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

EHF rozważa zmianę systemu rozgrywek i zwiększenie liczby uczestników mistrzostw Europy

Europejska Federacja Piłki Ręcznej rozważa możliwość zmiany systemu rozgrywek mistrzostw Europy. Przedstawiciele EHF zastanawiają się ponadto nad zwiększeniem liczby uczestników turnieju finałowego.
Maciej Wojs
Maciej Wojs

Władze EHF, na czele z prezydentem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej Jeanem Brihault, są przekonane, że zmiany w sposobie organizacji turnieju finałowego, jak i samej formuły rozgrywek są nieuniknione. - Musimy wziąć ten sukces jakim były ME 2014 pod uwagę i sprawić, by mistrzostwa miały jeszcze większy zasięg. Chcemy zaangażować w nie więcej krajów i jeszcze większą liczbę kibiców. Na fazę finałową musieliśmy odrzucić wiele wniosków o bilety, bo te bardzo szybko się rozeszły. Musimy znaleźć z tego wyjście - przyznał Brihault.

Co dokładnie zamierza zmienić EHF? Wiele wskazuje na to, że pierwszym krokiem będzie zwiększenie liczby uczestników mistrzostw. Brihault tłumaczy to rosnącym poziomem wielu drużyn. - Musimy zmierzać w tym kierunku, właśnie ze względu na coraz wyższy poziom piłki ręcznej w wielu krajach. Znalezienie odpowiedniej formuły rozgrywek będzie w tej chwili konieczne - dodał.

Obecnie obowiązujący system składa się z dwóch faz grupowych, które wyłaniają czwórkę półfinalistów. Brihault nie jest do końca przekonany, że zmiana na fazę pucharową, taką jak obecnie funkcjonuje podczas mistrzostw świata, będzie odpowiednia. 

- Musimy być bardzo ostrożni przy ustalaniu takich pomysłów. W Europie mamy zdecydowanie większą intensywność i jakość niż podczas mistrzostw świata, dlatego musimy to spokojnie przeanalizować. To może być trochę niesprawiedliwe, by faza pucharowa rozpoczynała się od razu po pierwszej fazie mistrzostw. Mam ku temu pewne zastrzeżenia - kończy Brihault.

Zakończone w miniony weekend Mistrzostwa Europy 2014 EHF uznał za bardzo udane. Kolejne, w 2016 roku, odbędą się w Polsce. Wątpliwe jest jednak to, by już podczas czempionatu nad Wisłą doszło do zmian w systemie rozgrywek.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Który system rozgrywek ME jest w Twojej ocenie najlepszy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
ehf-euro.com

Komentarze (10):

 • kristobal Zgłoś komentarz
  ja bym zrobił ewentualnie jedną modyfikację - zwycięzcy grup w drugiej fazie zapewniają sobie udział w półfinale. A zespoły z miejsc 2-3 grają ze sobą na krzyż o półfinał.
  Czytaj całość
  Niewiele zabrakło w tym roku by miał miejsce finał Francja-Chorwacja. Nie zawsze grupy są tak samo silne.
  • Ryback Zgłoś komentarz
   Ja bym widział jednak mistrzostwa w składzie 20 reprezentacji. Podzielić na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy wyszłyby po 3 zespoły + drużyna z najlepszym bilansem bramkowym z 4
   Czytaj całość
   miejsca. A potem tak, jak obecnie. Zawsze to więcej meczy i szansa zagrać w kolejnej fazie dla któregoś ze słabszych zespołów.
   • zorro77 Zgłoś komentarz
    Obecny system wydaje się optymalny [i]wszędzie i zawsze[/i], gdy nasza reprezentacja kwalifikuje się na turniej. W innym przypadku należny bezzwłocznie powiększyć liczbę uczestników o Polskę! Kiedyś były mistrzostwa A,B,C
    Señor Wenta jaki 'osesek'
    • Julo Zgłoś komentarz
     Jest dobrze i nie ma co zmieniać- widać to było po poziomie ostatnich mistrzostw, co mecz to lepszy.
     • szczypiornistaPL Zgłoś komentarz
      Ja bym nie zmieniał systemu. Za to IHF powinien wg mnie wrócic do drugiej fazy grupowej na mundialu. teraz jeden slabszy mecz, i po turnieju. Jak my z Węgrami rok temu.
      • MS_ Zgłoś komentarz
       Ja lubię ten system. B. rzadko są mecze o pietruszkę, mniejsze pole manewru do kombinowania z wynikami i 'wybieraniem' sobie rywala w dalszej fazie turnieju. Wszystkie mecze w grupie są
       Czytaj całość
       istotne dla dalszego losu danej ekipy w turnieju
       • hbll Zgłoś komentarz
        Moim zdaniem obecny system jest najlepszy ze wszystkich znanych. Faza grupowa i odpada tylko najsłabszy. W II fazie grupy się łączą z zachowaniem punktów. Jest miejsce na powiedzmy 1
        Czytaj całość
        słabszy mecz, nawet 2. W skrajnym przypadku można zbudować piękną historię (turniej Siódmiaka). A do fazy finałowej i tak zawsze trafiają 4 najlepsze zespoły i w tej kwestii nie ma miejsca na przypadek. Co do zwiększenia ilości uczestników - jest tego jeden plus. Na pewno większa ilość uczestników turnieju pozwoliłaby krajom, które awansują dzięki temu (tu m.in. Słowenia, Niemcy, Portugalia, Słowacja itd...) popularyzować handball na swoim terenie. Jednak to są występy w najważniejszej imprezie w Europie, jest to jakiś prestiż. Jestem zdecydowanie za, o ile rozsądnie zbudowany zostanie system rozgrywania turnieju finałowego. Rozsądny, czyli taki, gdzie faza P-O rozpocznie się nie wcześniej niż na etapie 1/4. Tak, by poszczególne drużyny w tym męczącym przecież turnieju mogły pozwolić sobie na jakąś jedną wpadkę. --- Zapraszam do dyskusji na temat występu naszych w Danii: http://www.sportowefakty.pl/kibice/1531/blog/4128/dunski-sprawdzian-przed-polskim-czempionatem
        • Golden_CK Zgłoś komentarz
         Z fazą pucharową byłoby trudniej. Jeden słabszy mecz i po zabawie. W obecnym systemie jest łatwiej, bo wystarczy spojrzeć na nasz mecz z Serbią. Przegraliśmy, ale ten mecz później już
         Czytaj całość
         się nie liczył. Gdybyśmy pokonali Francję i Rosję wyszlibyśmy z grupy z 4 punktami a mecz z Serbią byłby nieważny. W fazie pucharowej margines błędu byłby mniejszy. Ja jestem za pozostaniem obecnego systemu.
         • skejd Zgłoś komentarz
          System z fazą grupową i potem pucharową wg mnie nie jest odpowiedni. Trzeba by powiększyć liczbę uczestników mistrzostw aż do 24 (tylu co jest na MŚ) a aż tyle dobrych drużyn to w
          Czytaj całość
          Europie nie ma. Wg mnie obecny system jest dobry. Turniej z 16 drużynami jest elitarny i wyrównany. Bardzo dużo meczów kończy się małymi różnicami bramkowymi. Rozszerzenie liczby uczestników sprawi, że pojawią się słabsze drużyny i wiele meczów nie będzie wzbudzało większych emocji. Tak naprawdę z Europy 20 drużyn to maksimum. Oprócz tych którzy grali na tych mistrzostwach można dołączyć jeszcze Niemców i Słowenię, a na siłę można doczepić jeszcze Szwajcarię, Bośnię, Portugalię, Rumunię czy też Ukrainę. Więcej drużyn na poziom ME w Europie nie widzę. Dlatego myślę że obecna liczba uczestników, jak i system rozgrywek jest odpowiedni i nie ma sensu tego zmieniać. W MŚ gdzie są 4 grupy po 6 drużyn system pucharowy zdaje egzamin, bo i tak każda reprezentacja gra przedtem pięć meczów, ale w ME system pucharowy znacząco ograniczyłby liczbę spotkań i wymusiłby powiększenie liczby uczestników.
          • Wisełka Zgłoś komentarz
           Moim zdaniem jest dobrze jak jest i nie ma co gmerać w "mechanizmach". Jak sam prezes spostrzegł, MŚ i ME to dwie różne imprezy i inny poziom drużyn.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×