Pewne zwycięstwo Akademiczek - relacja z meczu Energa AZS Koszalin - Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Szczypiornistki Energi AZS Koszalin powróciły na zwycięską ścieżkę i w niedzielę w meczu 16. kolejki PGNiG Superligi pokonały na własnym parkiecie Piotrcovię Piotrków Trybunalski 29:22 (16:10).

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Podopieczne norweskiego trenera Reidara Moistada do niedzielnego spotkania przystąpiły wyjątkowo zmotywowane. Akademiczki przed tygodniem przegrały bowiem na parkiecie KPR Ruchu Chorzów i w starciu z piotrkowską siódemką chciały udowodnić swoim fanom, że był to jedynie niefortunny wypadek przy pracy. Swoją drogą brązowe medalistki zeszłorocznych zmagań osobne porachunki miały właśnie z Piotrcovią, z którą w pierwszej rundzie przegrały 22:25. Nadarzającą się okazję do rewanżu wykorzystały znakomicie, losy rywalizacji rozstrzygając już przed przerwą.

Koszalinianki świetnie rozpoczęły niedzielny mecz, po trzech bramkach Sylwii Lisewskiej i trafieniu Doroty Błaszczyk wychodząc w 5. minucie na prowadzenie 4:0. Przyjezdne co prawda szybko zniwelowały większość strat za sprawą Agaty Wypych (8:9 w 22. minucie), ale tuż przed końcem pierwszej połowy podopieczne trenera Moistada ponownie odskoczyły na dystans kilku bramek.

Na parkiecie szalała Aleksandra Kobyłecka, dobre interwencje między słupkami notowała Izabela Czarna i w 26. minucie było już 14:8. Wynik premierowej odsłony rywalizacji ustaliła Monika Odrowska, co ciekawe trafiając z rzutu wolnego po czasie. Energa AZS do przerwy prowadziła 16:10 i praktycznie miała już zapewnione dwa punkty.

Gospodynie zwycięstwo przypieczętowały zaraz po zmianie stron, trafieniami Jennifer Winter, Kobyłecki i Odrowskiej wychodząc na prowadzenie 21:11. Piotrcovia jeszcze raz rzuciła się w szaleńczą pogoń (i w 44. minucie było już tylko 18:22), ale koszalinianki nie dały sobie wyrwać z rąk dwóch punktów, w ostatnim kwadransie spokojnie kontrolując wydarzenia na parkiecie.

Dzięki wygranej Energa AZS awansowała na 5. miejsce w tabeli, wyprzedzając Start Elbląg i Olimpię-Beskid Nowy Sącz. Piotrcovia z dorobkiem 7 punktów plasuje się na pozycji barażowej.

Energa AZS Koszalin - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 29:22 (16:10)

Energa AZS: Czarna - Kobyłecka 6, Bilenia 4, Odrowska 4, Garovic 4, Lisewska 3, Winter 3, Matuszczyk 2, Muchocka 1, Błaszczyk 1, Oreszczuk 1, Nowicka.
Kary: 10 min.

Piotrcovia: Skura, Opelt - Wypych 7, Cieślak 5, Olek 4, Kucharska 2, Piecaba 2, Mielczewska 1, Kopertowska 1, Szafnicka, Nowak, Pasternak.
Kary: 12 min.

Kary: Energa AZS - 10 min. (Kobyłecka, Muchocka, Odrowska, Lisewska, Garovic - po 2 min.); Piotrcovia - 12 min. (Szafnicka - 6 min., Olek - 4 min., Piecaba - 2 min.).

Sędziowali: D. Demczuk i T. Rosik (Lubin).
Widzów: 1 800.