Dramatyczny mecz w Lipsku (relacja)

W rewanżowym spotkaniu III rundy Pucharu EHF HC Lipsk pokonał 25:23 (11:16) drużynę Storhamar Handball i dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe awansował do dalszej fazy rozgrywek. Polki znowu odgrywały główne role. 5 bramek dla gospodyń zdobyła Karolina Kudłacz. Dla Norweżek 6 bramek rzuciła Izabela Duda, natomiast trzy trafienia dołożyła Daria Bołtromiuk.

Maciej Brum
Maciej Brum

Spotkanie rozpoczęło się dla gospodyń najgorzej jak mogło bowiem w 7 minucie Storhamar wygrywał już 4:0. Widzowie, którzy tłumnie przybyli na halę nie mogli wprost uwierzyć własnym oczom. W tym momencie trener HC Lipsk, Heine Jansen, zareagował i wziął czas. Na nic to się jednak zdało bowiem jego drużyna nadal raziła nieskutecznością tak w ataku pozycyjnym, jak i kontrach. Norweżki natomiast cały czas skupione i bardzo mocno grające w obronie, powiększały swoją przewagę. W 20 minucie było już 5:11. W tym okresie bardzo dobrze grała Izabela Duda, która w całym spotkaniu, z 6 bramkami, była najlepszą strzelczynią swojej drużyny. W 23 minucie nastąpiło przełamanie gospodyń, które niesione dopingiem publiczności, po bramkach Metce Ommudsen i Karoliny Kudłacz, zmniejszyły do przerwy stratę do 5 bramek (11:16). W tym momencie do odrobienia było już 7 trafień.

Druga połowa rozpoczęła się zupełnie inaczej. Gospodynie grały skupione co zaowocowało lepszą skutecznością. Storhamar natomiast sprawiał wrażenie jak by już po 30 minutach gry był pewien awansu. W 40 minucie wynik spotkania brzmiał już tylko 15:17 i w tym momencie ożywiła się publiczność, która na nowo uwierzyła w możliwość odrobienia strat. W 47 minucie na tablicy wyników widniał remis 19:19 i trener ekipy gości, Arne Senstad, wziął czas. Do 55 minuty trwała wyrównana walka. Po 56 minutach 26 sekundach HC Lipsk po raz pierwszy wyszedł na prowadzenie 23:22. Gdy Natalie Augsburg trafiła na 24:22 cała hala oszalała ze szczęścia bowiem ten wynik dawał awans Niemkom. Półtorej minuty przed końcem Storhamar zdobył jednak bramkę kontaktową na 24:23 i w tym momencie trener gospodyń zareagował czasem by przygotować być może już decydującą akcję swojego zespołu. Decydującą o awansie bramkę, minutę przed końcem spotkania, zdobyła Natalie Augsburg. Storhamar próbował jeszcze zmienić wynik jednak prosty błąd podania, spowodował, że to właśnie gospodynie mogły świętować zwycięstwo w dwumeczu.

HC Lipsk - Storhamar Handball 25:23 (11:16)

HC Lipsk: Schülke, Milde - Kudłacz 5/2, Ommundsen 8/3, Augsburg 4, Urne 4, Ulbricht 1, Müller 1, Brückmann 1, Ericsson 1, Holmgren, Stange, Daniels, Olsen.

Storhamar: Lidén, Tjugum - Duda 6, Riegelhuth 6/1, Loke 4, Bołtromiuk 3, Edin 2, Senstad 1, Odden 1, Rise, Johansen, Sundmoen, G. Jakobsen, M. Jakobsen.

Kary: HC Lipsk- 4 min.; Storhamar- 6 min.

Sędziowali: Charlotte Bonawentura i Julie Bonaventura (Francja)
Widzów: 2 682