LNH: Szalony mecz w Dunkierce, kosmiczny występ Hansena i trzecia w sezonie porażka PSG!

W hicie jesieni ligi francuskiej Dunkerque HB po niezwykle dramatycznym boju pokonała PSG 27:26. Wyśmienite zawody zagrał Mikkel Hansen, autor 14 bramek. To już trzecia w sezonie porażka paryżan!

Paweł Nowakowski
Konfrontacja dwóch najlepszych francuskich drużyn minionego sezonu to bez wątpienia wydarzenie jesieni w lidze mistrzów Europy. W poprzednim sezonie dwukrotnie lepsza od paryskiego gwiazdozbioru była Dunkerka, zwyciężając 25:21 (u siebie) i 27:25 (w stolicy kraju). Obie ekipy rywalizowały ze sobą także w rozgrywkach poprzedzających nowy sezon - w finale Superpucharu. Wówczas PSG spuściło podopiecznym Patricka Cazala ostre lanie, triumfując aż 34:23, z nawiązką rewanżując się za wcześniejsze porażki.
Szlagierowy pojedynek stał na bardzo wysokim poziomie i spełnił oczekiwania nawet najwybredniejszych fanów szczypiorniaka. Po początkowej wymianie ciosów zaczęła się zarysowywać nieznaczna przewaga mistrzów kraju. Między słupkami z każdą kolejną akcją "nakręcał" się bowiem Vincent Gerard (10 udanych interwencji w pierwszej partii), a po bramce obrotowego Benjamina Afgoura w 15. minucie mistrzowie Francji prowadzili 8:6.

Nie nacieszyli się nim jednak zbyt długo, gdyż paryżanie mieli w swoich szeregach
wyśmienicie dysponowanego Mikkela Hansena. Duńczyk w ciągu pierwszych trzydziestu minut rywalizacji rzucił aż dziewięć bramek (na 11 prób), swój wyśmienity występ podsumowując firmowym rzutem z odchylenia z dziewięciu metrów, już po syrenie oznajmiającej zejście do szatni!

Wraz z początkiem drugiej odsłony w bramce wicemistrzów kraju za spisującego się poniżej możliwości Thierry'ego Omeyera zameldował się Patrice Annonay. Roszady wprowadzono także w szeregach Dunkierki, ale gospodarze nie zmienili zawodników, lecz ustawienie w obronie, zaczynając podwyższać pod rozgrywających. Posunięcie to okazało się niezwykle celne, bowiem podopieczni Philippe'a Gardenta przez blisko siedem minut nie znajdywali sposobu na pokonanie Vincenta Gerarda, a po bramce z kontrataku Jalleledine'a Touatiego Dunkierka w 39. minucie odskoczyła na trzy trafienia - 18:15.
14 bramek Mikkela Hansena nie uchroniło PSG od porażki z Dunkierką 14 bramek Mikkela Hansena nie uchroniło PSG od porażki z Dunkierką
Trener PSG rotował składem wprowadzając Gabora Csaszara i Xaviera Barachet, ale zmiany te nie spełniły oczekiwań. Agresywna obrona Dunkierki na 9-10 metrze w dalszym ciągu sprawiała ogrom problemu przyjezdnym, a gdy udało im się już sforsować niezwykle szczelną defensywę mistrzów Francji, na drodze stawał Gerard. W 44. minucie po zwieńczonej kontrze przez lidera Dunkierki, Baptiste Butto  gospodarze wypracowali najwyższe w meczu prowadzenie - 21:17.

Emocje sięgnęły zenitu w ostatnich czterech minutach. Przy wyniku 26:24 dwa
proste błędy w ataku popełnili miejscowi - konkretnie Pierre Soudry i Butto, a pierwszy z nich za utrudnienia wznowienia gry został ukarany karą dwóch minut. Kontaktowe trafienie rzucił Fahrudin Melić, a dwie minuty przed końcem do remisu doprowadził fenomenalny tego dnia Hansen (14/17).

Na tym zła passa Dunkierki się nie skończyła... bowiem rzut Kornela Nagy'a obronił Annonay i przed szansą na wygraną stanęli przyjezdni. Czas wziął trener PSG, lecz z rzutem pospieszył się Marko Kopljar i karta się odwróciła. Do końca pozostawało 20 sekund, a przerwę dla swojej ekipy zażądał tym razem Cazal. Po pięknej koronkowej akcji bramkę na wagę dwóch punktów rzucił ze skrzydła najskuteczniejszy gracz w ekipie mistrza Francji - Butto.

Paweł Paczkowski cały mecz spędził na ławce rezerwowych. To trzecia w sezonie porażka najbogatszej drużyny świata. Dunkierka dzięki wygranej wskoczyła na drugie miejsce w tabeli - PSG jest dopiero na piątej pozycji.

Dunkerque HB - Paris Saint-Germain 27:26 (13:14)

Dunkerque: Gerard (14/40 - 35%), Annotel (1/1) - Butto 9/3, Touati 6/1, Afgour 4, Nagy 3, Soudry 2, Mokrani 2, Lamon 1, Grocaut.