Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Siedmiu ambasadorów ME 2016. Są niespodzianki

Znane są nazwiska siedmiu ambasadorów mistrzostw Europy w piłce ręcznej, które odbędą się w tym roku w Polsce. Na liście znalazły się cztery osoby ze środowiska piłki ręcznej, a także przedstawicielka innej dyscypliny sportu i dwoje muzyków.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Wśród ambasadorów Euro 2016 nie mogło zabraknąć Bogdana Wenty. Jest to jeden z najwybitniejszych szczypiornistów i trenerów w historii polskiej piłki ręcznej. Zagrał prawie 200 spotkań w reprezentacji naszego kraju, a jako szkoleniowiec był twórcą drużyny, która zdobyła srebrny i brązowy medal mistrzostw świata.

Ambasadorem EHF Euro 2016 został też Marcin Lijewski. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy ręcznych, który dwa razy był wybierany najlepszym prawym rozgrywającym mistrzostw świata. Zdobył dwa medale światowego czempionatu i był kapitanem reprezentacji, w której zagrał 251 spotkań. To drugi wynik pod względem liczby rozegranych meczów w kadrze. Jeszcze w ubiegłym sezonie był zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk.

Dwaj kolejni ambasadorzy mieli swój wkład w sukcesy kadry sprzed lat. Janusz Czerwiński w latach 60-tych był członkiem narodowej drużyny, jeszcze w formule 11-osobowej był uczestnikiem mistrzostw świata, a następnie razem ze Stanisławem Majorkiem doprowadził reprezentację Polski do największego sukcesu w historii polskiej piłki ręcznej – brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku, w latach 1988-1996 był prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce a dzisiaj pełni zaszczytną funkcję Honorowego Prezesa ZPRP oraz prezesa Stowarzyszenia Zasłużonych Reprezentantów Polski. Stanisław Majorek natomiast całą swoją karierę zawodniczą spędził w Krakowie, zakończył ją w wieku 30 lat i został trenerem, prowadził narodowe reprezentacje na wszystkich szczeblach: od juniora, poprzez młodzieżową aż w 1973 został selekcjonerem pierwszej drużyny, z którą w Montrealu w 1976 roku zdobył jedyny w historii medal igrzysk olimpijskich.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej promować będzie też Otylia Jędrzejczak. Wielokrotna medalistka Polski, Europy i świata w pływaniu. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach zdobyła trzy medale. Dwa razy zostawała mistrzynią świata, a osiem razy Europy. Podczas swojej kariery biła też rekordy świata. Trzy razy była wybrana najlepszym sportowcem Polski. W 2005 roku została uznana najpiękniejszą Polską za "złote medale i złote serce", bo olimpijskie złoto oddała na licytacje na rzecz chorych dzieci, laureatka Orderu Uśmiechu.

Ambasadorami zostały także dwie osoby ze świata muzyki. Rafał Brzozowski pracował już przy Euro 2016, gdyż był członkiem komisji konkursowej do spraw wyboru nazwy maskotki mistrzostw. Był też jednym z wykonawców hymnu tegorocznych MŚ w Katarze. Mika Urbaniak to natomiast córka Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak. Najczęściej łączy takie gatunki muzyczne, jak hip hop i jazz. Zaśpiewa ona hymn styczniowych mistrzostw Europy.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że takie osobistości będą pełnić tę niezwykle zaszczytną funkcję. Zależało nam, by były to osoby nie tylko ze świata piłki ręcznej, gdyż wokół mistrzostw Europy pragniemy integrować ludzi z różnych środowisk i grup społecznych. Dzięki temu wzmocnimy potencjał promocyjno-komunikacyjny, a także pozytywny wizerunek miast gospodarzy - stwierdził prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×