Białoruś zaskoczyła! Wielki mecz Borysa Puchowskiego

Białoruś w ostatniej kolejce fazy zasadniczej mistrzostw Europy wygrała z Macedonią 30:29. Bohaterem meczu był superstrzelec, Borys Puchowski.

Kamil Kołsut
PAP / Jacek Bednarczyk

Białorusini - poważnie osłabieni, z trzynastoma zawodnikami w protokole, bez kontuzjowanego Siergieja Rutenki - od początku mocno postawili się Macedończykom. Mecz długo był wyrównany, żaden z zespołów nie potrafił zbudować większej przewagi bramkowej.

Pierwsze skrzypce grali ci, od których można było tego oczekiwać: Kirył Łazarow oraz Boris Puchowski. Imponował zwłaszcza ten drugi - przed przerwą zdobył aż siedem bramek, miał też asysty. Na pochwały zasłużyli bramkarze. Borko Ristowski w pierwszej połowie odbił dziewięć, a Wiaczesław Sałdacenka osiem piłek.

Tego, że Białorusini wrzucą jeszcze wyższy bieg, nie spodziewał się chyba nikt. Podopieczni Jurija Szewcowa w ciągu pierwszych sześciu minut drugiej połowy zdobyli jednak cztery bramki z rzędu. Skutecznością na skrzydle imponował Andrej Jurynok, a strzelecko przebudził się zastępujący Rutenkę Aleksiej Chadkiewicz.

Ostatni zespół grupowej tabeli prowadził 18:13 i 20:14. Macedończycy jednak nie odpuścili, a pięć minut przed końcem do remisu doprowadził Łazarow. Na więcej drużyny Ivicy Obrvana stać już jednak nie było. Białorusini wytrzymali presję i zwyciężyli, zapewniając sobie dziesiąte miejsce mistrzostw Europy - najlepsze od 1994 roku i turnieju w Portugalii.