WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Tak będzie wyglądała liga zawodowa piłki ręcznej!

Jesienią ma wystartować w Polsce liga zawodowa piłki ręcznej. ZPRP utworzył już spółkę Superliga sp. z o.o., która poprowadzi rozgrywki. Kluby otrzymały ofertę nabycia udziałów, ale na miejsce w jej władzach przez trzy lata nie mają raczej co liczyć.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

Zgodnie z treścią aktu założycielskiego zarówno skład pierwszego Zarządu, jak i pierwszej Razy Nadzorczej powołuje samodzielnie założyciel spółki, czyli ZPRP. Oba ciała mają trzyletnią kadencję. Skład rady nadzorczej znamy już teraz: znaleźli się w niej prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki oraz prawnicy Piotr Łebek i Hubert Basiński.

Liga może być większa

Superliga sp. z o.o. to spółka, która będzie prowadziła, rozwijała i promowała rozgrywki ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn. Uprawnienia te otrzyma na podstawie umowy zawartej z ZPRP za zgodą ministra sportu. Z zakresu działania spółki wyłączone zostaną między innymi kwestie sędziów i delegatów, licencji trenerskich i instruktorskich oraz licencji klubów.

Kapitał założycielski spółki wynosi 650 tysięcy złotych i jest podzielony na 650 równych udziałów o wartości tysiąca złotych każdy. Wspólnikami może być nie więcej niż dwanaście klubów oraz ZPRP. Akt założycielski przewiduje możliwość poszerzenia ligi o kolejne dwa zespoły, co zaowocuje podwyższeniem kapitału zakładowego.

ZPRP, niezależnie od udziału w zyskach spółki, będzie miał zapewniony osobny przychód związanych z zarządzaniem ligą. - Jego wysokość zostanie określona w drodze negocjacji ze spółką operatorską, z uwzględnieniem jej możliwości i kondycji ekonomicznej - wyjaśnia doradca Zarządu ZPRP ds. Ligi Zawodowej, Damian Drobik.

Kluby na marginesie?

Organami spółki są Zgromadzenie Wspólników, Rada Nadzorcza oraz Zarząd.

Pierwsze utworzą wszyscy wspólnicy. Rada Nadzorcza będzie liczyć od czterech do sześciu członków. Przewodniczącego wybierze ZPRP, trzech kolejnych trzy najlepsze zespoły poprzedniego sezonu rozgrywkowego, a dwóch ostatnich pozostałe kluby ligowe. Warto podkreślić, że zgoda Rady Nadzorczej będzie niezbędna do zawarcia umów dotyczących kontraktów sponsorskich oraz sprzedaży praw medialnych.

W skład Zarządu wejdzie od jednego do trzech członków. Prezesa wybierze Zgromadzenie Wspólników spośród dwóch kandydatów zaproponowanych przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Jeżeli żaden z nich nie zostanie wybrany, Prezesa wskaże ZPRP. Pozostałych członków Zarządu wybierze Rada Nadzorcza.

Warto podkreślić, że składanie oświadczeń w imieniu Spółki wymaga współdziałania przynajmniej dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa. W praktyce jej reprezentacja bez woli Prezesa będzie więc niemożliwa.

Wspólnika nie skrytykujesz

Zgodnie z art. 20 ust. 1 aktu założycielskiego wspólnicy zobowiązują się postępować w dobrej wierze i uczciwie we wzajemnych stosunkach, unikając niegodziwej i pochopnej krytyki swoich działań oraz spółki.

- Mechanizm ten jest immanentny dla większości funkcjonujących na rynku gospodarczym podmiotów i grup kapitałowych, gdzie dobro spółki jest dobrem najwyższym - wyjaśnia Drobik. - Jego naruszanie, pochopna i nieuzasadniona krytyka udziałowca spółki, zmierzająca do osłabienia wizerunku, potencjału i działająca na szkodę spółki i jej współwłaścicieli jak i ogólnie pojętego wizerunku piłki ręcznej, jest sankcjonowana na zasadach ogólnych, przewidzianych w prawie powszechnym.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (29):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • Funky Koval 0
    Cytuję: "liga (zawodowa) musi być poza strukturami związku, inaczej NIE MA SENSU" - hmmm (?)

    Superliga Sp. z o.o. jak sama nazwa mówi jest osobną firmą (spółką) - osobnym podmiotem prawnym, podlegającym przede wszystkim prawu pt. kodeks spółek handlowych. Inny świat.
    Spółkę tworzyć ma 12 klubów czyli aż 92% włascicieli to kluby piłki ręcznej + ZPRP czyli 7,7% własnosci. Taki jest cel jak widać.
    Z tego punktu widzenia kluby jako właściciele spółki (udziałowcy) mają miażdżącą przewagę nad związkiem, czyli 12:1...hmmm - bez sensu?
    ZPRP to stowarzyszenie które podlega pod ustawe o stowarzyszeniach - inny podmiot (firma).
    Podsumowując: Spółka to co innego - tam rządzą kluby, a ZPRP to co innego :)
    Miłego dnia.

    Sylwester Sikora Ręce opadają i majtki też. Przecież ideą ligi zawodowej jest oddzielenie się od ZPRP. Dlaczego? Ano dlatego, że związek prowadzi ligę od kilkudziesięciu lat i co? I Scheisse. Po niemiecku, bo prezesi biegli w tym języku. Siatkarska liga jest przecież niezależna od związku (PZPS) i o to chodzi! Bawi mnie już powołana rada nadzorcza. Pan Ueberprezes, Andrzej Kraśnicki, juz zupełnie zbzikował. Jest prezesem ZPRP, prezesem PKOl (pożycza sobie nawet pieniądze z ręcznej do olimpijskiej federacji, co tam - milionik na 5%) a teraz w radzie nadzorczej LZ. Pewnie liczy na niezłe konfitury. Liga musi być poza strukturami związku, inaczej NIE MA SENSU (dla klubów, bo związeczek już przebiera nogami nie tylko prezesa). KISS
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Sylwester Sikora 1
    Ręce opadają i majtki też. Przecież ideą ligi zawodowej jest oddzielenie się od ZPRP. Dlaczego? Ano dlatego, że związek prowadzi ligę od kilkudziesięciu lat i co? I Scheisse. Po niemiecku, bo prezesi biegli w tym języku. Siatkarska liga jest przecież niezależna od związku (PZPS) i o to chodzi!
    Bawi mnie już powołana rada nadzorcza. Pan Ueberprezes, Andrzej Kraśnicki, juz zupełnie zbzikował. Jest prezesem ZPRP, prezesem PKOl (pożycza sobie nawet pieniądze z ręcznej do olimpijskiej federacji, co tam - milionik na 5%) a teraz w radzie nadzorczej LZ. Pewnie liczy na niezłe konfitury.
    Liga musi być poza strukturami związku, inaczej NIE MA SENSU (dla klubów, bo związeczek już przebiera nogami nie tylko prezesa).
    KISS
    [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Funky Koval 0
    Spółka to Kluby (Zgromadzenie Udziałowców), nie tylko ZPRP - pisze o tym redaktor w artykule. Czytajcie uważnie i ze zrozumieniem proszę...więc nie podpiszą sami ze sobą, ale negocjując z Klubami...do tego sie to sprowadza
    Lekki Kluby/udziałowcy liczą na zastrzyk gotówki w postaci udziału w zysku, ale zgodnie z tym co napisał redaktor:"ZPRP, niezależnie od udziału w zyskach spółki, będzie miał zapewniony osobny przychód związanych z zarządzaniem ligą. - Jego wysokość zostanie określona w drodze negocjacji ze spółką operatorską, z uwzględnieniem jej możliwości i kondycji ekonomicznej - wyjaśnia doradca Zarządu ZPRP ds. Ligi Zawodowej, Damian Drobik."czyli ZPRP podpisze umowę ze spółką, która sam zarządza, "w drodze negocjacji" sam ze sobą. Jeżeli dobrze "ponegocjuje", to spółka może już nie mieć zysku do podziału. ZPRP w sumie go nie potrzebuje bo weźmie kasę wcześniej, a co dostaną pozostali udziałowcy?
    [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (26)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×