Tak będzie wyglądała liga zawodowa piłki ręcznej!

Jesienią ma wystartować w Polsce liga zawodowa piłki ręcznej. ZPRP utworzył już spółkę Superliga sp. z o.o., która poprowadzi rozgrywki. Kluby otrzymały ofertę nabycia udziałów, ale na miejsce w jej władzach przez trzy lata nie mają raczej co liczyć.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

Zgodnie z treścią aktu założycielskiego zarówno skład pierwszego Zarządu, jak i pierwszej Razy Nadzorczej powołuje samodzielnie założyciel spółki, czyli ZPRP. Oba ciała mają trzyletnią kadencję. Skład rady nadzorczej znamy już teraz: znaleźli się w niej prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki oraz prawnicy Piotr Łebek i Hubert Basiński.

Liga może być większa

Superliga sp. z o.o. to spółka, która będzie prowadziła, rozwijała i promowała rozgrywki ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn. Uprawnienia te otrzyma na podstawie umowy zawartej z ZPRP za zgodą ministra sportu. Z zakresu działania spółki wyłączone zostaną między innymi kwestie sędziów i delegatów, licencji trenerskich i instruktorskich oraz licencji klubów.

Kapitał założycielski spółki wynosi 650 tysięcy złotych i jest podzielony na 650 równych udziałów o wartości tysiąca złotych każdy. Wspólnikami może być nie więcej niż dwanaście klubów oraz ZPRP. Akt założycielski przewiduje możliwość poszerzenia ligi o kolejne dwa zespoły, co zaowocuje podwyższeniem kapitału zakładowego.

ZPRP, niezależnie od udziału w zyskach spółki, będzie miał zapewniony osobny przychód związanych z zarządzaniem ligą. - Jego wysokość zostanie określona w drodze negocjacji ze spółką operatorską, z uwzględnieniem jej możliwości i kondycji ekonomicznej - wyjaśnia doradca Zarządu ZPRP ds. Ligi Zawodowej, Damian Drobik.

Kluby na marginesie?

Organami spółki są Zgromadzenie Wspólników, Rada Nadzorcza oraz Zarząd.

Pierwsze utworzą wszyscy wspólnicy. Rada Nadzorcza będzie liczyć od czterech do sześciu członków. Przewodniczącego wybierze ZPRP, trzech kolejnych trzy najlepsze zespoły poprzedniego sezonu rozgrywkowego, a dwóch ostatnich pozostałe kluby ligowe. Warto podkreślić, że zgoda Rady Nadzorczej będzie niezbędna do zawarcia umów dotyczących kontraktów sponsorskich oraz sprzedaży praw medialnych.

W skład Zarządu wejdzie od jednego do trzech członków. Prezesa wybierze Zgromadzenie Wspólników spośród dwóch kandydatów zaproponowanych przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Jeżeli żaden z nich nie zostanie wybrany, Prezesa wskaże ZPRP. Pozostałych członków Zarządu wybierze Rada Nadzorcza.

Warto podkreślić, że składanie oświadczeń w imieniu Spółki wymaga współdziałania przynajmniej dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa. W praktyce jej reprezentacja bez woli Prezesa będzie więc niemożliwa.

Wspólnika nie skrytykujesz

Zgodnie z art. 20 ust. 1 aktu założycielskiego wspólnicy zobowiązują się postępować w dobrej wierze i uczciwie we wzajemnych stosunkach, unikając niegodziwej i pochopnej krytyki swoich działań oraz spółki.

- Mechanizm ten jest immanentny dla większości funkcjonujących na rynku gospodarczym podmiotów i grup kapitałowych, gdzie dobro spółki jest dobrem najwyższym - wyjaśnia Drobik. - Jego naruszanie, pochopna i nieuzasadniona krytyka udziałowca spółki, zmierzająca do osłabienia wizerunku, potencjału i działająca na szkodę spółki i jej współwłaścicieli jak i ogólnie pojętego wizerunku piłki ręcznej, jest sankcjonowana na zasadach ogólnych, przewidzianych w prawie powszechnym.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×