ME 2016. Szaleństwo w Helsinborgu! Rumuńska bramkarka zatrzymała Rosjanki

W czwartym dniu mistrzostw Europy w Szwecji piłkarek ręcznych Rumunki pokonały mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro (22:17). Dla Rosjanek litości nie miała szczególnie Denisa Dedu, która rozegrała w bramce mecz życia.

Małgorzata Boluk
reprezentacja Rosji piłkarek ręcznych Getty Images / ELSA / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji piłkarek ręcznych
Rumuńska reprezentacja zrehabilitowała się swoim kibicom za porażkę z Norwegią i po świetnym meczu pokonała złote medalistki igrzysk olimpijskich. Rosjanki nie mogły poradzić sobie z doskonale dysponowaną Denisą Dedu, która zamurowała bramkę i istotnie przyczyniła się do zwycięstwa swojej drużyny.

Przez pierwszy kwadrans golkiperka broniła na poziomie aż osiemdziesięciu procent! Drużyna Ambrosa Martina w 16. minucie objęła prowadzenie o wysokości czterech bramek, choć trzeba podkreślić, że gdyby nie Wiktoria Kalinina dystans Cristiny Neagu i spółki mógłby być okazalszy. Rosjanka niejednokrotnie ratowała swoim koleżankom skórę i z niedowierzaniem kręciła głową, gdy widziała, że jej kolejna świetna interwencja nie została zamieniona na bramkę.

Po dwóch trafieniach Dmitriewej ekipa poddenerwowanego Jewgienija Trefiłowa zaczęła wierzyć, że nie wszystko jeszcze stracone. Na 120 sekund przed końcem pierwszej połowy Sborna złapała kontakt za sprawą Ludmiły Postnowej. Ostatnie słowo należało już jednak do rumuńskiej reprezentacji, która zeszła na przerwę z dwubramkową zaliczką.

Świetne wejście w drugą połowę zaliczyła wcześniej wspomniana Wiktoria Kalinina. Jej trzy interwencje z rzędu pozwoliły Rosjankom w 33. minucie doprowadzić do wyrównania. Remis zapoczątkował zaciętą wymianę ciosów, w której lepiej odnajdywała się Rumunia.

Po kolejnej, świetnej paradzie Denisy Dedu podopieczne Ambrosa Martina złapały oddech i uciekły w 57. minucie rywalkom na trzy bramki. Rosyjskie zawodniczki opadły z sił, a szkoleniowiec Trefiłow zamilkł. Sborna poczuła, że to już koniec.