MŚ 2017. Angola najgorszą drużyną mistrzostw

Reprezentacja Angoli została najgorszą drużyną 25. mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn. W poniedziałkowym spotkaniu o 23. miejsce w turnieju zespół z Czarnego Lądu przegrał z Bahrajnem 26:32 (13:15).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
reprezentacja Angoli Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: reprezentacja Angoli

Angola zakończyła mistrzostwa jako jedyna drużyna, która przegrała wszystkie siedem spotkań. W fazie grupowej zespół Alexandra Machado doznał porażek z reprezentacjami Hiszpanii, Słowenii, Macedonii, Islandii i Tunezji, a w Pucharze Prezydenta oprócz przegranej z Bahrajnem, uległ też Japonii.

W poniedziałkowym meczu zawodnicy Machado pozostawali w grze o wygraną do 52. minuty, choć na prowadzenie wyszli tylko raz - na samym początku spotkania, gdy Edvaldo Ferreira otworzył w 3. minucie wynik gry. Bahrajn szybko przejął jednak inicjatywę i już 120 sekund później wygrywał 4:1.

Od tego momentu wicemistrzowie Azji kontrolowali mecz, choć rywale co jakiś czas gonili wynik i łapali z nimi kontakt. Tak było jeszcze w pierwszej połowie, gdy po kwadransie gry Bahrajn prowadził 10:5, ale pięć minut później miał już tylko jedną bramkę przewagi (11:10).

Angoli ani raz nie udało się jednak przełamać rywali i to mimo że przed przerwą Bahrajn popełnił aż 12 niewymuszonych błędów. Drużynie Salaha Bouchekriou wynik trzymał jednak bramkarz Mohamed A. Husain Abdulla, który w pierwszej połowie odbił 12 z 25 rzutów przeciwnika.

Po zmianie stron Bahrajnowi udało się odskoczyć nawet na sześć bramek przewagi 22:16), ale we wspomnianej 52. minucie Angola zbliżyła się na dystans trzech goli (24:27) i miała jeszcze szansę na odwrócenie losów meczu. Cztery trafienia z rzędu rywali, w tym ósma bramka Aliego Merzy Salmana, zamknęły jednak mecz.

Dla Bahrajnu był to drugi występ na mistrzostwach świata i ponownie ekipa z Bliskiego Wschodu zajęła 23. miejsce. Angola natomiast zanotowała najgorszy wynik w historii, bo w 2005 roku była 20., a dwa lata później 21.