Energa AZS - AZS Łączpol AWFiS. Ważne rozstrzygnięcie w walce o szóstkę

W akademickich derbach Energa AZS Koszalin pokonała pewnie AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 35:28. Dzięki temu gospodynie awansowały na szóste miejsce w lidze, właśnie kosztem przyjezdnych.

Michał Gałęzewski
Hanna Rycharska WP SportoweFakty / GRZEGORZ JĘDRZEJEWSKI / Na zdjęciu: Hanna Rycharska

Sobotnie spotkanie miało bardzo dużą wagę. Obie drużyny znajdują się na skraju pierwszej i drugiej szóstki. Przez wyrównane wyniki ekip walczących o awans do górnej połowy tabeli, nie mogą sobie pozwolić na wpadki. Tym razem koszalinianki od samego początku prezentowały się lepiej. Po rzucie Doroty Błaszczyk, w 10. minucie prowadziły 8:3.

W tym momencie do głosy doszły jednak szczypiornistki z Gdańska. Sygnał do ataków dała Paulina Masna, a po bramce rzuconej przez najskuteczniejszą w ekipie przyjezdnych - Adriannę Górną, było już tylko 8:7. Koszalinianki nie pozwoliły jednak zespołowi gości na doprowadzenie do wyrównania.

W zespole z województwa zachodniopomorskiego grała Romana Roszak, która rzucała bramki z dużą regularnością, a jej licznik w całym spotkaniu zatrzymał się na dwunastu trafieniach. Jeszcze w 28. minucie było 15:12, na przełomie połów swoją przewagę zaczęły jednak budować szczypiornistki z Koszalina.

Po trafieniu Roszak, zespół Anity Unijat wyszedł na prowadzenie 22:13. Gdańszczanki starał się jeszcze postawić, ale nie było ich tego dnia stać na więcej, niż zbliżenie się do rywalek na sześć bramek różnicy. Po dwóch bramkach z rzędu Walentyny Niesciaruk , na cztery minuty przed końcem było już 32:23 i stało się jasne, że nic w tym meczu się już nie zmieni.

W samej końcówce zespół Edyty Majdzińskiej zmniejszył jeszcze stratę do sześciu trafień, ale ostatecznie gospodynie wygrały 35:28. Do końca rundy zasadniczej jeszcze jednak wiele spotkań i wiele się może zmienić w ligowej tabeli.

Energa AZS Koszalin - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 35:28 (17:12)

Energa AZS: Kowalczyk, Prudzienica, Wiercioch - Roszak 12, Niesciaruk 6, Sądej 5, Michałów 4, Błaszczyk 4, Domaros 2, Budnicka 2 oraz Protsenko, Piwowarczyk, Izak, Chmiel, Tracz.