Vive Tauron - NMC Górnik. Zabrzanie sprawili mistrzom Polski spore kłopoty

W 21. kolejce PGNiG Superligi Mężczyzn szczypiorniści Vive Tauronu Kielce pokonali NMC Górnik Zabrze 33:29. Podopieczni Ryszarda Skutnika grali bardzo ambitnie i popsuli gospodarzom sporo krwi.

Aneta Szypnicka-Staniec
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

Kielczanie do spotkania przystąpili bez Michała Jureckiego, Julena Aguinagalde, Tobiasa Reichmanna oraz Mariusza Jurkiewicza. Zespól z Zabrza przyjechał za to do stolicy województwa świętokrzyskiego bez Jurija Gromyko i Adriana Niedośpiała.

Mistrzowie Polski w ostatnich tygodniach nie zachwycają, a ich forma daleka jest od idealnej. Goście już od pierwszych minut próbowali wykorzystać słabszy okres żółto-biało-niebieskich i bardzo szybko rzucili się do ataku. Początek starcia zdecydowanie należał do zabrzan, którzy bez większych problemów dyktowali tempo gry - Górnik spisywał się bardzo dobrze w obronie i po niespełna dziesięciu minutach wyszedł na prowadzenie 7:5.

Kielczanie budzili się dość długo. Przede wszystkim słabo szło im w ataku - nie dość, że bardzo męczyli się przy wypracowywaniu pozycji, to jeszcze szwankowała ich skuteczność. Na drugie prowadzenie w meczu wyszli dopiero w 16. minucie (zaczęli od 1:0). Gdy ofensywa szwankowała, ciężar zdobywania bramek wzięli na siebie Paweł Paczkowski i Karol Bielecki. To głównie dzięki im rzutom po trzydziestu minutach gry szczypiorniści Vive Tauronu Kielce mieli przewagę trzech trafień.

Zabrzanie ani myśleli się jednak poddawać. Goście od początku drugiej połowy grali bardzo ambitnie i szybko zniwelowali przewagę żółto-biało-niebieskich. Gospodarze grali falami - albo bramki zdobywali seryjnie albo przez dłuższą chwilę mieli ogromne problemy z pokonaniem Mateusza Korneckiego. Udało im się jednak odskoczyć  za sprawą skutecznie wykonywanych przez Manuela Strleka kontrataków.

Przewaga kielczan nie była jednak bezpieczna - przez większość czasu oscylowała wokół dwóch-trzech bramek, a na niespełna sześć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego znów wynosiła tylko jedno trafienie. O zwycięstwie mistrzów Polski zdecydowała zimna krew Urosa Zormana, który doskonale rozegrał ostatnie minuty starcia.

Vive Tauron Kielce - NMC Górnik Zabrze 33:29 (19:16)

Vive Tauron: Ivić, Szmal - Vujović, Walczak 3, Chrapkowski, Kus, Bielecki 8, Jachlewski 1, Strlek 7, Bis, Lijewski, Paczkowski 5, Zorman 3, Bombac 2, Djukić 4