Polki poległy w Rosji. Awans na mistrzostwa świata bardzo daleko

Polskie szczypiornistki przegrały w Astrachaniu z Rosjankami 20:31 w pierwszym meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2017. Pogrom nastąpił po przerwie. Za sześć dni rewanż w Koszalinie, ale to już formalność. Szanse na awans są matematyczne.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / MICHAŁ DOMNIK

By odwrócić losy dwumeczu i wywalczyć awans na grudniowy mundial w Niemczech, Polki musiałyby wygrać w Koszalinie wyżej, niż przegrały w Astrachaniu. A na to, patrząc na klasę rywala (Rosjanki to mistrzynie olimpijskie z Rio), nie można liczyć.

Tak wcale nie musiałoby być, gdyby piątkowy mecz skończył się po pierwszej połowie. W niej Polki imponowały. Świetnie grą zespołu dyrygowała Kinga Achruk. Kapitan kadry była liderką obrony, a do tego rzuciła pięć bramek. Kilka świetnych interwencji zanotowała też Weronika Gawlik. I tak, po trzydziestu minutach, Polki przegrywały tylko 14:15.

Po przerwie doszło jednak do nokautu. Ciosy Rosjanki wyprowadzały w kontratakach. Szans na to miały sporo, bo Polki drugą połowę zaczęły od dwóch strat i trzech niecelnych rzutów. Po sześciu minutach przegrywały 15:20, po pięciu kolejnych - 16:23. I to nie był koniec.

Drużynie brakowało skuteczności z pierwszej połowy. Wtedy oprócz Achruk kilka trafień dołożyła Kinga Grzyb, a bramki rzucały też Monika Kobylińska, Sylwia Lisewska czy Katarzyna Janiszewska. I choć od początku problemem była egzekucja rzutów karnych (trzy pudła przy sześciu golach Rosjanek), to Polki trzymały wynik, a w 23. minucie wygrywały nawet 11:10. Im mecz trwał dłużej, tym było jednak gorzej.

Na niecałe cztery minuty przed końcem spotkania przewaga Rosjanek urosła do 10 bramek (30:20). Z siedmiu metrów trafiła wtedy Daria Samochina. Później jeszcze jedno trafienie dołożyła Daria Dmitriewa. Tylko one dwie rzuciły w sumie cztery gole mniej, niż cała polska drużyna.

Przed wyjazdem do Rosji Polki mówiły, że w Astrachaniu chcą wywalczyć wynik, który pozwoli im w rewanżu powalczyć o awans. O tym trzeba jednak zapomnieć. Po występach w półfinale w 2013 i 2015 roku, tegoroczne mistrzostwa Biało-Czerwone obejrzą w telewizji.