Liga Mistrzów: kosmiczny mecz w Kielcach. PGE VIVE zremisowało z Veszprem

Fantastyczne widowisko zaprezentowali szczypiorniści PGE VIVE i Telekomu Veszprem. W 5. kolejce Ligi Mistrzów żóło-biało-niebiescy urwali punkt Węgrom i zremisowali z nimi 32:32.

Aneta Szypnicka-Staniec
Cristian Ugalde i Manuel Strlek PAP/EPA / Piotr Polak / Cristian Ugalde i Manuel Strlek
Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, że kielczanie będą w stanie przeciwstawić  się mistrzom Węgier, to już początek niedzielnego spotkania musiał je rozwiać. Żółto-biało-niebiescy zaczęli od niezwykle mocnego uderzenia i błyskawicznie wyszli na prowadzenie 3:0. Już w pierwszej akcji fantastyczną interwencją popisał się Sławomir Szmal, a później było tylko lepiej.

Gracze z Veszprem postawili bardzo twardą obronę, ale szybko to się na nich zemściło, bo już w pierwszych minutach musieli radzić sobie bez Dragana Gajicia, którego sędziowie wysłali na ławkę kar. Ze sforsowaniem formacji defensywnej rywali nie miał natomiast żadnych problemów Alex Dujszebajew. Rozgrywający w doskonały sposób prowadził swoją drużynę i po kwadransie gry miał na swoim koncie pięć trafień.

Wtedy też trener Tałant Dujszebajew dokonał tradycyjnych roszad i zmienił niemal cały skład. Nie przyniosło to jednak efektów, rywale odrobili straty, a gospodarzom znacznie spadła skuteczność w ataku. Spotkanie zrobiło się niezwykle wyrównane, w 24. minucie po raz pierwszy na tablicy wyników pojawił się remis i szkoleniowiec mistrzów Polski szybko wrócił do początkowego ustawienia.

Na niespełna dwie minuty przed zejściem do szatni Cristian Ugalde przechwycił piłkę,  wyprowadził skuteczny kontratak, i tym samym szczypiorniści Telekomu Veszprem pierwszy raz w całym meczu wyszli na prowadzenie. Nie trwało jednak ono długo, bo po kilku sekundach fantastyczną odpowiedzią popisał się Julen Aguinagalde. Oba zespoły poszły na wymianę ciosów, a po trzydziestu minutach gry z minimalnej, bo jednobramkowej przewagi, mogli cieszyć się żółto-biało-niebiescy.

W drugiej połowie nadal trwało prawdziwe widowisko - wciąż zachwycał Alex Dujszebajew, ale Węgrzy ani na moment nie odpuszczali. Kielczanie cały czas utrzymywali prowadzenie, ale przychodziło im to z trudem, bo fantastyczne przebudzenie dopadło Momira Ilicia. Serb dosłownie bombardował bramkę Szmala, co uniemożliwiało gospodarzom odskoczenie.

Na szesnaście minut przed końcem o czas poprosił Dujszebajew, ale lepiej tę przerwę wykorzystali goście, którzy błyskawicznie odrobili dwa trafienia i chwilę później doprowadzili do remisu. Żółto-biało-niebiescy zanotowali spory przestój w ataku, udawało im się wypracować czyste sytuacje, ale mieli ogromne problemy z pokonaniem dobrze dysponowanego Rolanda Miklera. Złą passę przełamali zresztą, gdy... na parkiecie nie było węgierskiego bramkarza. Po bardzo szczęśliwej akcji i asyście od Mate Lakaia wreszcie trafił Manuel Strlek.

Jeśli temperatura w Hali Legionów mogła się jeszcze podnieść, to z pewnością stało się to w 50. minucie, gdy sędziowie w ciągu zaledwie dziesięciu sekund wysłali na ławkę kar Mateusza Jachlewskiego i Mariusza Jurkiewicza. Kielczanie grę w osłabieniu rozegrali jednak po profesorsku - najpierw wywalczyli rzut karny, który wykorzystał Djukić, a chwilę później doskonałą interwencję zaprezentował Szmal.

Końcówka była dokładnie taka, jak cały mecz - pasjonująca. Emocje sięgały zenitu, a walka toczyła się do ostatnich sekund. Na niespełna minutę przed ostatnią syreną przy stanie 31:31 o czas poprosił szkoleniowiec mistrzów Polski - Tałant Dujszebajew. Kielczanie długo rozgrywali ostatnią akcję, gdy Timuzsin Schuch brutalnie zaatakował Michała Jureckiego. Zawodnik został ukarany niebieską kartką i podyktowano rzut karny. Wykorzystał go Karol Bielecki, ale Węgrzy zdążyli odpowiedzieć i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.