Prekwalifikacje do MŚ 2019: druga wygrana Holendrów. Trzy bramki Iso Sluijtersa

Iso Sluijters z NMC Górnika Zabrze zdobył trzy bramki dla reprezentacji Holandii, a jego zespół wygrał na wyjeździe z Belgami w swoim drugim meczu prekwalifkacji do Mistrzostw Świata 2019. Kolejne spotkania w styczniu 2018.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Iso Sluijters w akcji Materiały prasowe / NMC GÓRNIK ZABRZE / KRZYSZTOF KUROŃ / Na zdjęciu: Iso Sluijters w akcji

Holendrzy po jesiennych meczach prekwalifikacji są w niezłym położeniu, bo z kompletem punktów przewodzą tabeli grupy 5. W środę "Oranje" wygrali na własnym boisku z najsłabszymi w grupie Grekami. Teraz czeka ich dwumecz z drugimi obecnie Turkami.

Sluijters w niedzielnym meczu z Belgami wypadł przyzwoicie. Rozgrywający zamienił na bramki trzy z sześciu rzutów, ale jego trafienia były dość istotne - najpierw w końcówce pierwszej połowy podwyższył prowadzenie na 14:11, tuż po przerwie doprowadził do remisu 16:16, a z kolei w 54. minucie wysunął zespół na dwie bramki przewagi (24:22).

W dwóch pozostałych niedzielnych meczach wspomniani już Turcy pokonali na wyjeździe Greków 25:19, a w grupie 1 Słowacy zrehabilitowali się za 10-bramkową klęskę w Rosji sprzed kilku dni i rozbili reprezentację Luksemburga 36:19.

Rywalizacja w prekwalifikacjach do MŚ 2019 toczy się łącznie w sześciu grupach, choć tylko w trzech z nich zespoły zdecydowały się na grę w systemie mecz i rewanż. Pozostałe trzy - w tym ta z reprezentacją Polski - rozegrają eliminacje w formie turniejów. Te odbędą się w pierwszej połowie stycznia.

Awans do fazy play-off wywalczy po jednej z każdej grupy.

Prekwalifikacje MŚ 2019, grupa 1:

Słowacja - Luksemburg 36:19 (19:6) Najwięcej bramek: dla Słowacji - David Michalka 5, Dominik Krok, Jakub Mikita, Lukas Urban, Miroslav Volentics - po 4; dla Luksemburga - Christian Bock, Jimmy Hoffmann, Ben Weyer, Tom Krier - po 3

Belgia - Holandia 25:26 (12:14)
Najwięcej bramek: dla Belgii - Thomas Cauwenberghs 6, Thomas Bolaers 5, Damian Kędziora, Arber Qerimi - po 3; dla Holandii - Bobby Schagen 7, Jorn Smits 5, Jasper Adams 4, Jeffrey Boomhouwer, Iso Sluijters - po 3

Grecja - Turcja 19:25 (8:14) Najwięcej bramek: dla Grecji - Charalampos Mallios 8, Adam Papadopoulos 3; dla Turcji - Ramazan Done 7, Onur Ersin 5, Cetin Celik 4, Caglayan Ozturk 3

1. Holandia 2 2 0 0 55:45 4
2. Turcja 2 1 1 0 52:46 3
3. Belgia 2 0 1 1 52:53 1
4. Grecja 2 0 0 2 39:54 0