ME 2018: latający Dahmke i fantastyczni bramkarze. Duńczycy i Hiszpanie znów zwycięscy

Zwycięstwo Duńczyków sprawiło, że awansowali oni na pierwsze miejsce w grupie II fazy zasadniczej mistrzostw Europy. Na drugim miejscu plasują się natomiast Hiszpanie. W trudnej sytuacji znaleźli się Niemcy.

Aneta Szypnicka-Staniec
reprezentacja Danii Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: reprezentacja Danii
To był bez wątpienia dzień bramkarz - już kolejny raz na mistrzostwach Europy przekonujemy się jak ważnym postaciami są golkiperzy i jak ważna we współczesnej piłce ręcznej jest defensywa.

Popis znakomitej obrony dali przede wszystkim szczypiorniści z Niemiec i Danii. Przez pierwszych trzydzieści minut spotkania między tymi zespołami padło jedynie siedemnaście bramek. To jednak nic przy dorobku mierzących się z Hiszpanami Macedończyków - szczypiorniści z Bałkanów w pierwszej połowie zdołali zdobyć tylko sześć trafień. W pierwszej potyczce świetnie dobrze się Andreas Wolff (11 obron) i Niklas Landin (9 obron), ale prawdziwy popis gry między słupkami zaprezentował w drugim meczu Gonzalo Perez de Vargas. 27-latek odbił aż osiemnaście piłek, co dało mu skuteczność na poziomie niemal 50 procent.

Zdecydowanie więcej emocji było w spotkaniu Niemców z Duńczykami - walka o punkty toczyła się do ostatnich sekund i nie brakowało w niej ekwilibrystycznych parad czy ataków. Jednym z takich fantastycznych zagrań oczarował kibiców Rune Dahmke. Ostatecznie nasi zachodni sąsiedzi musieli jednak przełknąć gorycz porażki. Podopieczni Christiana Prokopa przegrali 25:26 i znacznie skomplikowali swoją sytuację w tabeli.

Szans Macedończykom nie dali za to Hiszpanie. Gracze La Rioja zaczęli od niezwykle mocnego uderzenia i ani na moment nie oddali rywalom swojej przewagi. Przez sześćdziesiąt minut pewnie kontrolowali wynik i spokojnie, systematycznie go powiększali. Zwyciężyli jedenastoma bramkami - 31:20.

ME 2018, runda zasadnicza:

Niemcy - Dania 25:26 (9:8)
Najwięcej bramek: dla Niemiec - Kuhn 6, Weinhold 5, Dahmke 4; dla Danii - Lindberg 9, Hansen 5

Macedonia - Hiszpania 20:31 (6:15) Najwięcej bramek: dla Macedonii - Manakow, Stoiłow - po 4; dla Hiszpanii - Gurbindo 6, Sole, Figueras - po 5