PGNiG Superliga: im bronić nie kazano. Strzelanina w Mielcu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: szczypiorniści Stali Mielec
WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: szczypiorniści Stali Mielec

76 bramek, rzuty karne, a na koniec fenomenalne parady Tomasza Wiśniewskiego. Stal Mielec dopiero po serii prób z siódmego metra pokonała Spójnię Gdynia.

Stal grała o swoją przyszłość. Jeśli planowała gonić piąte Wybrzeże Gdańsk, to zwycięstwo nad outsiderami z Gdyni było obowiązkiem. Mielczanie wprawdzie wygrali po katuszach, ale zdobyli dwa punkty zamiast trzech, co w kontekście barażów o rundę finałową bardzo ogranicza ich szanse na piąte miejsce w grupie.

Spójnia zostawiła obronę w Gdyni, Stal w szatni. W pierwszej połowie padły 42 bramki (21:21) i rekord sezonu, także z udziałem mielczan (40:38), był zagrożony. Kibicom z Podkarpacia przypomniał się Ołeksandr Kyrylenko, kilka miesięcy temu ulubieniec trybun. Po 27. kolejce w Mielcu jeszcze bardziej żałują, że nie udało się go ściągnąć w trakcie sezonu, gdy rozstał się ze Spójnią. Potem z otwartymi ramionami przyjęli go w Gdyni i zaczał grać jakby lepiej niż w pierwszej połowie rozgrywek. Gubił defensorów zwodami, rzucał zza bloku, bezkompromisowo wchodził na szósty metr i radził sobie z Tomaszem Wiśniewskiem. W całym meczu uzbierał dziewięć goli.

Po mieleckiej stronie najlepsze spotkanie w sezonie, a może w Superlidze, rozegrał Adrian Wojkowski. Piotr Krępa się leczy, więc podstawowy obrońca dostaje minuty w ataku i nie zawodzi. Nieźle spisał się w Pucharze Polski z Gwardią, przeciwko Spójni jeszcze lepiej. Co podania na koło, to gol. W 10 rzutach spudłował tylko raz. W roli lidera kolejny raz znakomicie czuł się Matej Sarajlić. Chorwat rzucał z chirurgiczną precyzją, pod poprzeczkę czy idealnie pod nogami golkiperów Spójni.

Zespoły nie szczędziły sobie razów, strzelanina trwała do samego końca. Na dwie minuty przed końcem Rafał Krupa zapewnił Stali jedno z niewielu dwubramkowych prowadzeń (38:36). Gracze beniaminka nie spuścili głów - najpierw Rafał Rychlewski, a tuż przed syreną Rafał Jamioł doprowadził do karnych. Ostatnią akcję umożliwiła parada Marcina Głębockiego.

Bramkarz Spójni nie został jednak bohaterem spotkania. To miano wędruje na konto Wiśniewskiego. Obronił aż cztery rzuty karne i uratował zwycięstwo Stali. 21-latek dał popis po raz kolejny, niedawno w Piotrkowie zatrzymał wszystkie próby z siódmego metra. Egzekutorzy, bójcie się.