PGNiG Superliga: pogromcy Orlenu Wisły przegrali. Triumf Piotrkowianina

W 27. kolejce PGNiG Superligi NMC Górnik Zabrze niespodziewanie przegrał 27:28 z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalskim po dramatycznej końcówce. Bohaterem w zespole gości został Piotr Swat.

Bartosz Grzelak
Dmytro Zinchuk i Szymon Woynowski WP SportoweFakty / RADEK ILLINICZ / Na zdjęciu: Dmytro Zinchuk i Szymon Woynowski
Opromienieni zwycięstwem z Orlenem Wisłą Płock i awansem do półfinału Pucharu Polski, piłkarze ręczni NMC Górnika Zabrze podejmowali ekipę Piotrkowianina we własnej hali. Zespoły te niedawno mierzyły się w 1/8 finału Pucharu Polski i lepszy okazał się Górnik (29:23). Dodatkowo do składu powrócił Michał Adamuszek, a kontuzję mięśnia trójgłowego zaleczył Aleksandr Tatarincew. Nic tylko grać i zbierać kolejne wygrane. Zabrzan nie poniosła jednak fala zwycięstw i zaskakująco przegrali jedną bramką.

Goście z Piotrkowa Trybunalskiego niespodziewanie prowadzili przez całą pierwszą połowę, już po 5. minutach prowadzili 4:0, pierwszy celny rzut Ignacy Bąk zamienił na bramkę dopiero dwie minuty później. Zanim upłynął kwadrans Piotr Swat podwyższył prowadzenie swojej drużyny (9:5), wraz z Marcinem Tórzem nadawali ton akcjom Piotrkowianina w pierwszej części. Gospodarze dogonili rywali na minutę przed końcem, na prowadzenie wyszli po dobrej akcji zakończonej celnym Rafała Glińskiego, lecz tuż przed przerwą wyrównał Szymon Woynowski (16:16).

W drugiej połowie rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta, goście bronili dwóch bramek zaliczki przez jej większość. Zabrzanie mogli polegać na Iso Sluijtersie i jego rzutach z drugiej linii, to po jego czterech trafieniach z rzędu odzyskali prowadzenie (24:23).

Pod koniec meczu emocje rosły, wykluczenia dawały chwilową przewagę, w okolicach koła rozgorzała walka, z której zwycięsko wyszli zawodnicy Piotrkowianina. Wprawdzie gospodarze uzyskali remis po golu Aleksandra Buszkowa, lecz po wziętym czasie bramkę na wagę trzech punktów, tuż przed końcową syreną, zdobył Swat (28:27).