WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Będzie nowy dyrektor sportowy ZPRP. Jerzy Eliasz zrezygnował

Bardzo istotna zmiana w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Z funkcji dyrektora sportowego zrezygnował Jerzy Eliasz. Tymczasowo zastąpi go Damian Drobik.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Newspix / Rafal Rusek / Pressfocus / Na zdjęciu: Jerzy Eliasz

Przez wiele lat Eliasz był dyrektorem sportowym ZPRP. Związek w najbliższych dniach rozpisze konkurs na to stanowisko. Funkcję przejął Damian Drobik, odpowiedzialny dotąd za relacje zewnętrzne ZPRP.

Eliasz zrezygnował z posady po zupełnie nieudanych występach reprezentacji juniorów (przedostatnia lokata) i młodzieżowców (ostatnie miejsce) podczas tegorocznych mistrzostwa Europy. Były dyrektor sportowy próbował tłumaczyć przyczyny klęski w rozmowie z WP SportoweFakty

ZPRP na ostatnim posiedzeniu przeanalizował występy reprezentacji Polski na mistrzostwach świata kobiet do lat 18, młodzieżowych mistrzostwach Europy mężczyzn oraz mistrzostwach Europy juniorów.

ZOBACZ WIDEO: Konrad Bukowiecki: Nie będę przepraszał Anity Włodarczyk. Takich standardów nie ma nigdzieRedakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy zmiana dyrektora sportowego ZPRP była konieczna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (24):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • jurek50 0
  Przybecki gdzieś Ty się wpakował!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • GD-SP 0
  grabarz został odsunięty (kto uwierzy że sam odszedł?)! ale pytanie ,jak poprzednik napisał-KTO TO POSPRZĄTA!? Czy oczekujemy że te "ludki" z zarządu :
  RADA TRENERÓW I PION SZKOLENIOWY
  I. Rada Trenerów ZPRP:
  Zygfryd Kuchta – Przewodniczący
  Robert Majdziński
  Wojciech Nowiński
  Edyta Suchy
  Stefan Wrześniewski
  Piotr Przybecki
  Daniel Lewandowski – Sekretarz Rady Trenerów
  II. Biuro ZPRP – Dział Organizacji Szkolenia:
  Jerzy Eliasz – Dyrektor Sportowy
  Jerzy Noszczak – Doradca ds. szkoleniowych
  Daniel Lewandowski – Specjalista ds. organizacji szkolenia (pion żeński i męski)
  widać że znacząca elita,i jak tu się dziwić że jesteśmy tam gdzie jesteśmy-czytaj na dnie!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • dział analiz 0
  Trzeba zadać pytanie? ucieczka przed odpowiedzialnością czy honorowe rozwiązanie?
  To drugie jest raczej irracjonalnym podejściem do tematu. Przechodząc do pierwszej części pytania, należałoby się zastanowić jak to możliwe żeby jeden człowiek decydował przez tyle lat o kierunkach rozwoju i losach polskiej piłki ręcznej? Kto na to pozwolił żeby ktoś o oszałamiającej "karierze" trenerskiej i organizacyjnej, przyniesiony w teczce, dostał taką władzę i mógł jednoosobowo z pominięciem struktur wybranych w "demokratycznych" wyborach, decydować o szkoleniu trenerów, doborze kadr trenerskich reprezentacji młodzieżowych i wielu innych sprawach dotyczących polskiej piłki ręcznej? Nie chcę tutaj wrzucać kamyka do ogródka, ale gdzie był cały pion szkolenia, Rada Trenerów pod przewodnictwem człowieka wybranego przez trenerów z całej Polski i inne struktury związkowe? Jeden człowiek tworząc bubel prawny i statutowy zdecydował o losie wielu zasłużonych dla polskiej piłki ręcznej trenerów. Oszukał środowisko pomijając w "swoim regulaminie" licencyjnym opartym podobno o "Rink Convention", ścieżkę akademicką która jest integralną częścią tego rozporządzenia. "Skasował" wszystkie wyższe uczelnie państwowe szkolące od lat trenerów i instruktorów sportu razem z ich wykładowcami, doprowadzając do sytuacji że musiały "prosić" o dopuszczenie ich absolwentów do kursów licencyjnych organizowanych przez "możnowładcę" dyrektora sportowego. "Rinc Conwention" wyraźnie mówi o tym że absolwenci wyższych uczelni sportowych po 2 latach pracy w zawodzie otrzymują licencję "A". "Alfa i Lebiega" związku "zapomniał tego umieścić w "swoim", jednoosobowo stworzonym regulaminie, który musiał być wielokrotnie zmieniany bo był bublem prawnym. Był to efekt tego że dyletant dostał wolną rękę i nie podlegał żadnej kontroli. Drugi bardzo ważnym elementem, a może i najważniejszym był proces wyboru trenerów kadr młodzieżowych. Obowiązujący tryb konkursowy, gdzie decydowało o wyborze grono doświadczonych trenerów, został zmieniony na jednoosobowe dowodzenie "fachowca" od wszystkiego. Paradoksalnie zrobił wielką krzywdę tym młodym ludziom powierzając im takie odpowiedzialne stanowiska. Szkoleniem i prowadzeniem młodych ludzi powinni się zajmować ludzie z doświadczeniem i umiejętnościami które nabywa się prowadząc zespoły przez wiele miesięcy jak nie lat. Nie można nabierać doświadczenia na młodych organizmach. Trzeba powąchać trochę prochu żeby wygrywać bitwy i w ostateczności "wojnę".
  A tu jeżeli chodzi o wyniki...to ob i morfologia w normie...Na szczęście miarka się przebrała i w końcu skończy się kariera "Dyzmy" polskiej piłki ręcznej. Pytanie czy jego następca będzie w stanie "odkręcić" wszystkie pomysły swojego poprzednika? Jednoosobowe dowodzenie dało fatalne skutki, może Rada Trenerów, v-ce Prezes do spraw szkoleniowych i podobne jednostki w strukturach związkowych zaczną działać zgodnie z ich statutowymi możliwościami. Rozwiązanie radykalne czyli wymiana kadr w związku jest raczej niemożliwa, zresztą jest tam wiele osób wykonujących swoją pracę prawidłowo, należałoby więc poukładać te "rozrzucone puzzle" żeby powstał obraz silnej polskiej piłki ręcznej od grup młodzieżowych po reprezentacje seniorskie.
  Ze sportowym pozdrowieniem
  Krzysztof Kotwicki


  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (21)
Pokaż więcej komentarzy (24)
Pokaż więcej komentarzy (24)
Pokaż więcej komentarzy (24)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×