Liga Mistrzów: wielki mecz PGE VIVE Kielce! Vardar Skopje stracił pierwsze punkty

Niezwykłych emocji dostarczyli kibicom szczypiorniści PGE VIVE. Kielczanie w 5. kolejce Ligi Mistrzów pokonali na własnym parkiecie Vardar Skopje 31:27.

Aneta Szypnicka-Staniec
Dainis Kristopans (z lewej), Michał Jurecki (w środku) i Daniił Sziszkariew (z prawej) PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: Dainis Kristopans (z lewej), Michał Jurecki (w środku) i Daniił Sziszkariew (z prawej)
Takie mecze to ozdoba rozgrywek. Takie mecze to prawdziwe widowiska. Takie mecze to walka od pierwszej do ostatniej minuty - bez odpuszczania, bez wymówek. Święto piłki ręcznej. Szczypiorniści PGE VIVE i Vardaru zaprezentowali pełnię swoich możliwości, chociaż nie brakowało też niezrozumiałych decyzji, brutalnych fauli i nieskutecznych zagrań.

Na początku drugiej połowy ze święta został jedynie chaos. Kłótnie na parkiecie, kłótnie przy stoliku sędziowskim i na ławkach obu drużyn, a na dodatek arbitrzy kompletnie nie panujący nad tym, co dzieje się na parkiecie. Wzajemne pretensje i kłótnie. Jeśli ktoś miał wątpliwości, od tej chwili stało się jasne - walka w tym meczu szła na noże.

Starcie zaczęło się mocnego uderzenia gospodarzy. Kielczanie zapowiadali, że muszą grać niezwykle mądrze i skutecznie w ataku, bo najsilniejszą bronią ich rywali są kontrataki. Widać było, że żółto-biało-niebiescy już od pierwszych minut mocno trzymają się tej zasady. Chociaż kilka razy byli blisko popełnienia błędu, czujna gra uchroniła ich od strat. Fantastycznie mistrzowie Polski rozpoczęli nie tylko w ataku, ale przede wszystkim w obronie. Już na starcie Vladimir Cupara kilka razy doprowadził rywali do szewskiej pasji - był wszędzie, skopijczykom nie pomagały zwody ani sztuczki techniczne. Pierwsze trafienie zdobyli zresztą, gdy Serba nie było na boisku - rzutem na pustą bramkę wynik dla Vardaru otworzył Timur Dibirow.

Gdy Macedończycy wreszcie odnaleźli się w Hali Legionów, gracze Tałanta Dujszebajewa mieli już wypracowaną przewagę czterech trafień. O spokojnym kontrolowaniu wyniku jednak nie mogło być mowy - przyjezdni ostro wzięli się do pracy. Grali twardo, momentami nawet na granicy brutalności. Już na początku czternastej minuty z parkietu wyleciał Vuko Borozan. Czarnogórzec w bezpardonowy sposób próbował zatrzymywać Michała Jureckiego - skończyło się na uderzeniu w twarz i czerwonej kartce dla obrońcy.

Pościg za wynikiem okazał się skuteczny jedynie połowicznie - tuż przed przerwą Macedończycy zdołali zmniejszyć straty do jednego trafienia, ale ostatnią akcję pierwszej połowy przypłacili dwiema minutami kary dla Stojancze Stoiłowa.

Ostro zrobiło się jednak, gdy obie drużyny wyszły z szatni. Zamieszanie rozpoczęło się, gdy Alex Dujshebaev zgłosił pretensje do zawodników Vardaru. Według niego rywale zatrzymywali go nieprzepisowo. To Hiszpan ucierpiał jednak w tej sytuacji najbardziej, bo to on ujrzał czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko. Festiwal nieporozumień trwał, sytuacja mocno się zaogniła, a konflikt cały czas wisiał w powietrzu.

Kielczanie na trudną sytuację zareagowali najlepiej jak mogli. Błyskawicznie rzucili się do ataku i pozostawili rywali kompletnie bezradnych. Podobno nikt tak nie zbliża jak wspólny wróg. Było to widać na boisku - żółto-biało-niebiescy stworzyli prawdziwy monolit i szybko odskoczyli na pięć bramek.

Skopijczycy próbowali zrywów, ale na tak nakręconych mistrzów Polski nic już nie działało. Ostatecznie żółto-biało-niebiescy zwyciężyli 31:27.