ME 2018: Hiszpanki nie dały szans Chorwacji, Rumunia ograła Czechy

W spotkaniu 1. kolejki grupy C mistrzostw Europy piłkarek ręcznych reprezentacja Hiszpanii rozbiła Chorwację, wygrywając 25:18. W sobotę zwycięstwa odniosły również Rumunki, Niemki i Holenderki.

Tomasz Rosiński
piłkarki ręczne reprezentacji Hiszpanii Newspix / EXPA / Na zdjęciu: piłkarki ręczne reprezentacji Hiszpanii
Hiszpanki od początku starcia postawiły na agresywną, szczelną defensywę, dzięki której mogły wyprowadzać zabójcze kontrataki. Skuteczna w ofensywie była Nerea Pena, która raz za razem trafiała do chorwackiej bramki i hiszpański zespół po pierwszym kwadransie prowadził 8:3.

Reprezentantki Hiszpanii nie zamierzały zwalniać tempa, zaś w trudnych sytuacjach ratowała je Silvia Navarro, która broniła na poziomie 50 procent. Ostatecznie pierwsza połowa meczu zakończyła się triumfem podopiecznych Carlosa Vivera 15:5.

W drugiej połowie rozluźnione szczypiornistki z Półwyspu Apenińskiego spuściły z tonu, nie forsowały tempa, ale cały czas miały wynik pod kontrolą. W końcowym rozrachunku Hiszpania ograła Chorwację różnicą siedmiu goli (25:18) i objęła prowadzenie w swojej grupie, przed Holandią, która tego dnia rozprawiła się z Węgrami (28:25).

Rumunki, podobnie jak Hiszpanki, od samego startu rzuciły się na rywalki i szybko wypracowały sobie bezpieczną przewagę (9:4 w 14. minucie). Czeską bramkę ostrzeliwały Eliza Buceschi oraz Cristina Neagu i rumuńska drużyna zeszła do szatni prowadząc 17:11.

Po zmianie stron Czeszki wyglądały na zupełnie bezradne i w pewnym momencie przegrywały 13:22. Wysokie prowadzenie uśpiło Rumunię, dzięki czemu czeska ekipa mogła odrobić na finiszu dużą część strat, ostatecznie ponosząc porażkę 28:31.

Po tej wygranej Rumunki w tabeli grupy D wyprzedziły Niemki, które w sobotniej potyczce okazały się minimalnie lepsze od brązowych medalistek igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Norweżek (33:32).

Wyniki sobotnich meczów ME 2018 kobiet:

Grupa C

Hiszpania - Chorwacja 25:18 (15:5)
Najwięcej bramek: dla Hiszpanii - Nerea Pena 7, Mireya Gonzalez 5, Soledad Lopez Jimenez 4; dla Chorwacji - Ivana Dezić 4, Ana Turk 3.

Węgry - Holandia 25:28 (11:11) Najwięcej bramek: dla Węgier - Anna Kovacs i Noemi Hafra - po 5, Nadine Schatzl 4; dla Holandii - Lois Abbingh 6, Laura van der Heijden i Kelly Dulfer - po 5.