Pięciu debiutantów na mecz z Niemcami. Juniorzy w dorosłej kadrze

Odmłodzona kadra szczypiornistów zagra w sparingu z Niemcami. Trener Piotr Przybecki nie może skorzystać z wielu podstawowych graczy i uzupełnił skład utalentowaną młodzieżą. Przed szansą debiutu stanie junior Michał Olejniczak.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
reprezentacja Polski w piłce ręcznej WP SportoweFakty / Rafał Soboń / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w piłce ręcznej
Większość zawodników z klubów zagranicznych nie przyjedzie na spotkanie, bo odbędzie się w nieoficjalnym terminie EHF. Tylko Superliga i Bundesliga mają przerwę w rozgrywkach, która umożliwi rozegranie sparingu. Zabraknie Rafała PrzybylskiegoKamila Syprzaka, kontuzjowanego Piotra Chrapkowskiego, rekonwalescenta Piotra Wyszomirskiego, a Patryk Walczak nie dostał zgody od trenera TuS N-Luebbecke, bo niedługo po meczu jego zespół zagra w 2. Bundeslidze z Coburgiem.

Powołania nie otrzymał Antoni Łangowski, który po ponad dwóch miesiącach gry z kontuzją nadgarstka musi przejść dokładniejszą diagnostykę. Po raz pierwszy od dawna na środku zabraknie Michała Potocznego. Szansę dostanie kolejny kandydat, Kamil Mokrzki z Gwardii Opole, 27-letni debiutant w kadrze, o czym już informowaliśmy.

Piotr Przybecki chce się przyjrzeć 17-letniemu Michałowi Olejniczakowi, reprezentantowi Polski juniorów, który ma na koncie treningi z Fuechse Berlin. Na zgrupowaniu pojawi się też drugi obiecujący rozgrywający z kadry juniorów, Wojciech Dadej, ale przyjedzie do Cetniewa dopiero 13 grudnia, czyli po meczu z Niemcami.

Pod nieobecność kluczowych graczy selekcjoner sprawdzi młodzież wyróżniającą się w Superlidze. Przybecki powołał potężnie zbudowanego obrotowego Wybrzeża Gdańsk, Pawł Salacza oraz 20-letniego Jana Klimkowa z Gwardii Opole, który zjawiał się już na konsultacjach szkoleniowych. Na zgrupowaniu stawi się Kamil Adamczyk, jeden z najbardziej utalentowanych prawych rozgrywających w kraju. Po dłuższej przerwie do zespołu wrócił Ignacy Bąk.

ZOBACZ WIDEO Roberto Carlos w Warszawie w nowej roli. Sędziował zawody we freestyle'u

Zgrupowanie będzie podzielone na dwie części. Większość graczy wystąpi w sparingu z Niemcami, zaplanowanym 12 grudnia w Rostocku. Po powrocie do Polski do drużyny dołączą - oprócz wspomnianego Dadeja - m.in. Adam Morawski oraz długo niewidziany w kadrze Szymon Sićko, który debiutował na początku kadencji Przybeckiego (maj 2017 rok), a po nieudanej przygodzie w Bundeslidze zniknął z radarów. Przybecki przyjrzy się z bliska dyspozycji kontuzjowanego od kilku miesięcy Tomasza Gębali, a Motor Zaporoże wyraził zgodę na wyjazd Pawła Paczkowskiego po spotkaniu derbowym z ZTR-em Zaporoże. Reprezentanci rozjadą się do domów 21 grudnia.

W rezerwie znaleźli się kontuzjowani ostatnio Piotr Chrapkowski i Piotr Wyszomirski.

Kadra Polaków na mecz z Niemcami: 

Bramkarze: Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze), Adam Malcher (Gwardia Opole)

Lewoskrzydłowi: Jan Czuwara (NMC Górnik Zabrze), Przemysław Krajewski (Orlen Wisła Płock)

Lewi rozgrywający: Paweł Genda (VfL Luebeck-Schwartau), Michał Olejniczak (SMS ZPRP Gdańsk),  Paweł Krupa (Sandra Spa Pogoń Szczecin)

Środkowi rozgrywający: Kamil Mokrzki (Gwardia Opole), Adrian Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Prawi rozgrywający: Ignacy Bąk (NMC Górnik Zabrze), Kamil Adamczyk (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Prawoskrzydłowi: Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce), Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)

Kołowi: Paweł Salacz (Energa Wybrzeże Gdańsk), Jan Klimków (Gwardia Opole), Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk)

Pozostali gracze, obecni na zgrupowaniu od 13 do 21 grudnia: 

Bramkarz: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock)

Lewi rozgrywający: Szymon Sićko (NMC Górnik Zabrze), Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock)

Środkowy rozgrywający: Wojciech Dadej (SMS ZPRP Gdańsk)

Prawy rozgrywający: Paweł Paczkowski (Motor Zaporoże)

Czy popierasz powoływanie juniorów do pierwszej reprezentacji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×