MŚ 2019: pierwsze poważne wyzwanie Niemców w cieniu zamieszania

Dla Niemców prawdziwe mistrzostwa świata zaczynają się od drugiego spotkania. Współgospodarze turnieju zagrają z nieprzewidywalnymi Brazylijczykami. Więcej niż o samym meczu mówi się o zachowaniu Tobiasa Reichmanna.

Marcin Górczyński
Jannik Kohlbacher w meczu z Koreą Newspix / EXPA/ Eibner-Pressefoto/ Andreas Gora / Na zdjęciu: Jannik Kohlbacher w meczu z Koreą
Kalendarz mistrzostw został tak ułożony, że Niemcy rozpoczęli rywalizację od spacerku ze zjednoczoną reprezentacją Korei. Wygrali na dużym luzie 30:19, przez kilkadziesiąt minut grając z zaciągniętym hamulcem. Pierwszą weryfikacją będzie starcie z Brazylijczykami.

Już na starcie Niemcy są w uprzywilejowanej pozycji. Odpoczywali cały dzień, a Brazylijczycy do późnych godzin wieczornych próbowali postawić się Francuzom. Wyszło bardzo dobrze, byli równorzędnymi rywalami dla mistrzów świata, kapitalnie spisywał się Jose Guilherme de Toledo z Wisły (8 goli). Canarinhos dopiero po końcówce przegrali 22:24. Po 20 godzinach zagrają kolejne spotkanie na wysokiej intensywności.

Współgospodarze turnieju dyskutują jednak nie tyle o następnych rywalach, a o nieoczekiwanym urlopie Tobiasa Reichmanna. Prawoskrzydłowy obraził się na kadrę, po braku nominacji wyleciał do Orlando na Florydzie. W tamtejszych mediach sportowych to jeden z głównych tematów, dziennikarze obawiają się, że tak daleki wyjazd był bardzo nieodpowiedzialną decyzją. Były zawodnik VIVE to jedyny zmiennik Patricka Groetzkiego, w razie jego kontuzji Niemcy zostaną na lodzie, bo w szerokim składzie nie znalazł się żaden inny prawoskrzydłowy. Powrót Reichmannna na ten moment wydaje się abstrakcją.

Dużo dzieje się też wokół francuskiej kadry. Kibice nie mogą w to uwierzyć, ale Nikola Karabatić prawdopodobnie dołączy do zespołu, choć przewidywano, że do połowy lutego nie ma mowy o występie. Mecz z Serbami obejrzy z trybun, po wspólnym treningu Didier Dinart zadecyduje, czy gwiazdor zostanie z kolegami na stałe.

Trójkolorowi zagrają z Serbami, którzy uratowali remis z Rosjanami i mogą myśleć o wyjściu z grupy. Zdecydowanie łatwiejsze zadania przed kolejnymi faworytami. Duńczycy zmierzą się z Tunezyjczykami, Norwegowie ze słabiutkimi Saudyjczykami. Pozostali Europejczycy też nie powinni mieć problemów. Austriacy zagrają z Chilijczykami, którzy rzucili Duńczykom... cztery gole do przerwy, a Rosjanie z Koreańczykami.

IHF przeprowadza transmisje z turnieju na swojej oficjalnej stronie. Równo z gwizdkiem pod adresem competition.ihf.info pojawia się odnośnik. Wystarczy wejść w harmonogram (schedule), kliknąć "view details" przy danym meczu, potem "live streaming" i gotowe. Polskie telewizji nie wykupiły praw do MŚ 2019.