MŚ 2019: drugie zwycięstwo Macedonii. Katar postawił Egipcjan pod ścianą

Macedonia pewnie wygrała 28:23 z Bahrajnem czwartego dnia mistrzostw. W drugim spotkaniu przełamali się Katarczycy, którzy pokonali Egipt (28:23).

Bartosz Grzelak
Borko Ristowski Materiały prasowe / IHF / Na zdjęciu: Borko Ristowski
Macedonia znajduje się w komfortowej sytuacji, zrobiła kolejny krok w stronę awansu do rundy zasadniczej, pewnie pokonując Bahrajn 22:17. Jednak w pierwszej połowie zespół z południa Europy męczył się na parkiecie, ospale rozgrywał akcje i przez większość tego fragmentu tylko remisował z potencjalnie słabszym przeciwnikiem. Bahrajńczycy byli aktywni w ofensywie i wyszli na prowadzenie 7:6 po rzucie Alli Merzy.

Skuteczność nie była jednak atutem drużyny z Azji, kontrataki wykończył skrzydłowy rywali, Dejan Manaskow i w okamgnieniu przegrywali 8:12 do przerwy. W drugiej części meczu Macedończycy kontrolowali przebieg wydarzeń i odskoczyli na pięć goli przewagi. W tym wszystkim duża zasługa Kiryła Łazarowa, doświadczony zawodnik w głównej mierze odpowiadał za dorobek bramkowy, nawet kiedy reprezentacji nie szło w pierwszej połowie spotkania.

MŚ 2019, gr. B:

Macedonia - Bahrajn 28:23 (12:8)

Macedonia: Ristowski, Mitrevski - Manaskow 4, Stoiłow, K. Łazarow 8, Churlevski 1, Taleski 3, Markoski , Kuzmanowski 4, Tankoski, Georgiewski 1, F. Łazarow 1, Popowski 3, Peszewski 2, Serafimow 1, Krstevski.
Karne: 3/3
Kary: 6 min. (Goran Krstevski, Filip Kuzmanowski i Taleski - po 2 min.)

Bahrajn: Khamis, Abdulhusain - Ali Merza 3, Al Samahiji, Abdulredha, Jalal, Mohamed Merza 2, Basham 5, Yaseen, Madan 1, Mahfoodh, Alsalatna, Alfardan 2, Saad, Habib 4, Alsayyad 6.
Karne: 4/4
Kary: 6 min (Jalal, Mohamed Merza, Alsayyad - po 2. min)

6 Japonia 5 0 0 5 121:147 0

W drugim, dużo ciekawszym spotkaniu reprezentacja Kataru przedłużyła szanse na awans, odnosząc zwycięstwo 28:23 nad Egiptem. Ekipa zbudowana za pieniądze szejków, musiała jednak się nieco natrudzić, ale w końcu zaskoczyła.

W pierwszej odsłonie gry drużyny przeciągały linę na swoją stronę, na tablicy wyników często widniał remis. W 24. minucie fantastyczną interwencją popisał się Karim Handawy, po drugiej stronie boiska Danijel Sarić nie chciał być dłużny i chwilę później zatrzymał piłkę po wrzutce. Poza golkiperem Kataru, dobrze dysponowany był Rafael Capote i Katar do przerwy prowadził 15:12.

W drugiej części wydawałoby się, że Egipt nawiąże równorzędną rywalizację, ale to rywale powiększali przewagę. Ostatecznie skończyło się na zwycięstwie Kataru, różnicą pięciu bramek (28:23). Egipt pomimo niezłej inauguracji, ma dwie porażki na koncie i jest blisko zakończenia udziału w mistrzostwach na wczesnym etapie rozgrywek.